České zdravotnictví může brzy z týdne na týden zkolabovat, varuje senátorka Dernerová

08.05.2016 13:35 | Zprávy

Stejně jako ministryně Michaela Marksová Tominová (ČSSD) je i senátorka Alena Dernerová (S.cz) přesvědčena, že by nájemníci měli mít možnost vyjádřit se k tomu, kdo bude jejich sousedem. Naopak velmi kriticky se vyjádřila na adresu sociálnědemokratických senátorů. Proč? Během svého šestiletého funkčního období iniciovala tři ústavní stížnosti a podílela se na návrzích 20 senátních zákonů. Řadu věcí má ale i rozpracovaných, a proto se rozhodla na podzim obhajovat mandát. Povídali jsme si také o nejpalčivějších problémech našeho zdravotnictví a jejich možném řešení.

České zdravotnictví může brzy z týdne na týden zkolabovat, varuje senátorka Dernerová
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Dětská neuroložka a bývalá senátorka Alena Dernerová.

Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek nedávno znovu zopakoval, že za současné situace ve zdravotnictví už není komora schopna garantovat bezpečnost zdravotní péče. Hrozí podle vás kolaps českého zdravotnictví?

Ano, hrozí. Pokud lékaři vyslyší výzvy Lékařského odborového klubu a budou od září dodržovat Zákoník práce, ke kolapsu dojde z týdne na týden. Nebude, kdo by sloužil. Nemocnice se personálně vyprazdňují, což mohu dokladovat i na příkladu Krajské zdravotní, kde chybí 90 lékařů a mnoho nových nepřichází. Valná část z těch, kteří přijdou, jsou cizinci. V rámci celé republiky jsou největší problémy v oborech interna, gynekologie a porodnictví a chirurgie. Nechci mluvit jen o lékařích. Chybí velké množství zdravotních sester. Samy mi říkaly, že jdou raději pracovat mimo zdravotnictví za stejný plat, ale bez služeb a bez velké zodpovědnosti.

Česká lékařská komora také již na počátku roku vyzvala otevřeným dopisem vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Měl by obsahovat třeba pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce. Lékaři kromě toho požadují i speciální zdravotní daň na tabák a alkohol nebo zvyšování platů zdravotníků minimálně o deset procent každý rok. Co vy na to?

Dlouhodobě byla platba za státního pojištěnce zmražená. Teprve v posledních dvou letech došlo k navýšení, ale to vlastně kompenzovalo zrušení poplatků, takže platba za státního pojištěnce by se měla určitě pravidelně valorizovat. Stran zvyšování platů zdravotníků souhlasím se zvyšováním minimálně o 10 % každý rok. Vidím to jako možnost snížení počtu odcházejících lékařů a sester mimo ČR.

České zdravotnictví má dostatek peněz na provoz, ale nemá peníze na investice. Důvodem je nehospodárnost. Tak reagoval nedávno v otevřeném dopise prezidentovi České lékařské komory vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček považuje jeho výroky za výsměch zdravotníkům. Jak se na problém s financováním českého zdravotnictví díváte vy? Má podle vás pravdu ČLK, nebo se přikláníte na stranu Andreje Babiše?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …