Chci vám dát přes držku, ale nejsem ve formě, potřebuju tři roky odklad. Toto podle Majerové vzkazuje Fiala do Ruska

07.05.2022 13:30 | Rozhovor

„Je to obrovská politická nezodpovědnost, iniciovat změny v dodávkách strategických surovin a nemít nasmlouvanou náhradu. Když politika, respektive ideologie, tímto způsobem znásilňuje ekonomiku, nikdy to nic dobrého nepřinese,“ je přesvědčena předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje svůj postoj nejen k ekonomickým problémům České republiky, ale také např. ke snaze prosadit korespondenční volby či ke zrušení pandemické pohotovosti.

Chci vám dát přes držku, ale nejsem ve formě, potřebuju tři roky odklad. Toto podle Majerové vzkazuje Fiala do Ruska
Foto: Archiv Zuzana Majerová Zahradníková
Popisek: Předsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková

Evropská komise navrhla další balíček protiruských sankcí, jehož součástí je ukončení dodávek ruské ropy do konce letošního roku. Co si to tom myslíte? 

Sankce, které ubližují víc tomu, kdo je vyhlašuje, než tomu, komu jsou určeny, jsou nesmyslné. Rusko si najde odbytiště jinde. My se tím střílíme pouze do vlastní nohy. Maďarský premiér Viktor Orbán nazval zákaz dovozu ruské ropy atomovou bombou na ekonomiku. Českému premiérovi tahle „atomovka“ zřejmě vůbec nevadí.

Maďarsko a Slovensko na tento návrh vzápětí reagovaly s tím, že chtějí výjimku, protože tyto země jsou na ruské ropě až příliš závislé. Premiér Petr Fiala (ODS) nejdříve záměr embarga podpořil, nicméně i on se následně přidal k tlaku na výjimku. Mají pak takové sankce význam, když budou prošpikovány samými výjimkami? 

Petr Fiala ponejvíce připomíná boxera třetí výkonnostní třídy. Kamarád Martin Simandl to na facebooku vyjádřil těmito slovy, s dovolením si to vypůjčím: „Chci vám dát přes držku, ale potřebuju dva až tři roky odklad, anžto nejsem úplně ve formě a teď bych dostal nařezáno. Takže, až řeknu JÁ, začneme se mydlit, jo?“ 

Teď vážně. Je to obrovská politická nezodpovědnost, iniciovat změny v dodávkách strategických surovin a nemít nasmlouvanou náhradu. Když politika, respektive ideologie, tímto způsobem znásilňuje ekonomiku, nikdy to nic dobrého nepřinese. Vždy to odskáčou obyčejní lidé. Ostatně, už se to bohužel děje. A je potřeba si také uvědomit, že zdaleka nejde pouze o to, odkud suroviny dovezeme, ale také – a především – za kolik!

V těchto dnech si připomínáme výročí konce druhé světové války, které však letos doprovázejí jisté rozpaky kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Jak se k tomu stavíte vy? 

Z přepisování historie kvůli současnosti také ještě nikdy nic dobrého nevzešlo. Vzdáváme přece hold obyčejným klukům, děvčatům, mužům a ženám, kteří položili své životy za osvobození naší země. Politiku do toho netahejme. Právě z těchto důvodů se i členové Trikolory účastní různých pietních aktů, které události konce druhé světové války připomínají. Já osobně jsem se byla 5. května na Vinohradské třídě poklonit památce obránců Českého rozhlasu.

Česká národní banka opět výrazně zvýšila úrokové sazby, které jsou teď nejvyšší od roku 1999, což zkomplikuje investice a rozvoj řadě firem, ale také ještě více prodraží hypotéky. Souhlasíte s tímto rychlým navyšováním úrokových sazeb? 

Souhlasím nebo nesouhlasím, nic s tím nenadělám. Snad centrální bankéři vědí, co činí. Ale je mi líto všech lidí, kterým končí fixační období. Obávám se, že mnozí lidé, a není jich málo, nebudou mít peníze na splácení.

Některé firmy burcují na poplach. Přestože ČR čelí největší uprchlické krizi ve své historii, válka na Ukrajině způsobila také velký nedostatek pracovníků v řadě oborů. Proto firmy chtějí po vládě, aby zjednodušila pravidla pro zaměstnávání cizinců z jiných zemí, než je Ukrajina. Podpořila byste tuto snahu? 

Odpovím stručně. Všeho s mírou. Také z přehnaného dovozu nového obyvatelstva ještě nikdy nikde nic dobrého nevzešlo.

Poslanci zrušili pandemickou pohotovost, čímž v ČR skončila i zbylá protiepidemická opatření. Znamená to podle vás konec covidu? 

Určitě ne. Existuje tu nemálo osob z politického, podnikatelského a zdravotnického prostředí, které si zvykly na své výsadní postavení – mocenské, politické, podnikatelské, finanční – a s tím se tenhle typ lidí nerad loučí. Obávám se, že při první příležitostí budeme svědky pokusů vrátit nás do neblahých lockdownových časů. A věřte, že si to nepřeji.

Proč podle vás tedy vláda Petra Fialy tak tvrdošíjně prosazovala na začátku letošního roku novelu pandemického zákona? Nebylo to zbytečné? 

Ano, bylo to úplně zbytečné. Sprostá demonstrace síly vládní většiny. Je nás 108 a proč to neudělat, když můžeme. Vy ostatní šoupejte nohama. Přesně jak deklaruje arogantní paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarová Adamová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…