Co mi přiznal ředitel ČT do očí... Soupeřka Jiřího Drahoše promluvila. A poskytla dokumenty

10.09.2018 11:51

ROZHOVOR Česká televize podobně jako v přímé prezidentské volbě nebo ve volbách, v nichž podle analýzy Centra pro mediální studia Univerzity Karlovy stranila TOP 09, zcela zapomíná na zákonem jí uložené povinnosti poskytovat objektivní, ověřené, vyvážené a všestranné informace. Na vlastní kůži se o tom přesvědčuje senátorka Eva Syková, která obhajuje senátní mandát v Praze 4, kam se přihlásil i poražený prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Dokonce i ředitel ČT Petr Dvořák senátorce osobně přiznal, že na Reportéry ČT nemá žádný vliv a že reportérka ČT, to je Tálibán.

Co mi přiznal ředitel ČT do očí... Soupeřka Jiřího Drahoše promluvila. A poskytla dokumenty
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka Eva Syková

Ve Valdštejnské zahradě se v sobotu odpoledne uskutečnilo tradiční setkání občanů se senátory. Jak jste si atmosféru spojenou s kulturními vystoupeními užila?

Na setkání senátorů s občany jsem se velmi těšila. Přišlo i mnoho lidí, kteří mne znají a vyjadřovali mi podporu v nadcházejících volbách do Senátu a hovořili kladně o mé dosavadní šestileté práci. Najednou se objevila reportérka České televize Markéta Dobiášová a přivedla příbuznou pacienta, který prý před mnoha lety dostal v nemocnici v pražském Motole kmenové buňky. Byla s ní domluvená na otázkách a vše její kameraman natáčel. Považuji zneužívání pacientů a jejich příbuzných za vysoce neetické! Reportérka zaranžovala toto setkání k tomu, aby mi kladla otázky k dávno uzavřené záležitosti, a natáčela mne zřejmě do nového dehonestujícího pořadu, teď těsně před volbami. Příbuzné pacienta jsem odpověděla, ale s reportérkou jsem po předchozích zkušenostech nechtěla mluvit. Domlouvala se s příbuznou na scénáři a doslova mne s kamerou honila po zahradě, tak moje asistentka kontaktovala policejní ochranu, aby mne chránili. Celá situace má tři svědky, kteří byli znechuceni.

Anketa

Podporujete zdanění církevních restitucí?

92%
8%
hlasovalo: 9272 lidí

Reportáže této redaktorky, které Česká televize odvysílala v rámci pořadu Reportéři ČT ve dnech 9. listopadu 2015 a 30. května 2016, jste opakovaně vy, mnoho pacientů i někteří právníci označili za velmi neobjektivní a tendenční. Chcete říci, že Česká televize nechala toto – pro ni velké – téma dva a čtvrt roku být a teď se k němu vrací čtyři týdny před volbami, v nichž budete obhajovat svůj senátorský mandát v obvodu Prahy 4?

Přesně tak. Paní Dobiášová mne honila celý týden, telefonovala i několikrát denně, že se mnou chce mluvit. Na telefony jí odpověděla moje asistentka, aby mi poslala otázky písemně. Na kameru odpovídat nebudu, protože víme, že moje odpovědi zkreslí. Celé pronásledování a jakýkoliv nový pořad, který bude teď v době voleb vysílán, považuji za šikanu a přímou podporu mých protikandidátů. Pokud ji to zajímalo, mohla reagovat již dříve. V období voleb by se ČT měla zdržet negativních kampaní, ale u „Drahošovy televize“ se není čemu divit! Byl to ředitel České televize, který mi osobně v Senátu řekl, že na Reportéry ČT nemá žádný vliv a že „reportérka ČT, to je Tálibán“.

V obvodu Prahy 4 jsou senátní volby letos brány jako duel nesmiřitelných akademiků. Jaké byly vaše vztahy s Jiřím Drahošem v minulosti?

Byly čistě pracovní. Vyhrál se mnou v roce 2008 „duel“ o předsedu Akademie věd. Nesouhlasil se mnou v řadě názorů na řízení vědy i v době, kdy jsem byla první místopředsedkyní Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Tak tuto pečlivě připravovanou kauzu pro Reportéry ČT využil. Myslím, že on úkoloval etickou komisi a další orgány, aby se o mně po reportáži vyjadřovaly negativně. Nakonec jsem byla nucena odejít z Akademie věd a pracovat vědecky v zahraničí. Poté, co moje manažerské hodnocení ve vedení ústavu hodnotila jeho dozorčí rada vždy – více než deset let – jako vynikající, nyní moje manažerské schopnosti zpochybňuje. Až na to, že jsem získala nespočet cen a ocenění, včetně Manažerky roku 2011. Takto gentleman se ženou nejedná, chybí mu velkorysost a lidskost. Musí mne bytostně nenávidět, já k němu ale nenávist necítím, jen si myslím, že takoví lidé nepatří do politiky.

Váš soupeř v blížících se senátních volbách Jiří Drahoš kandiduje s podporou hned čtyř politických subjektů, a to KDU-ČSL, TOP 09, hnutí Starostové a nezávislí a Zelení. Co říkáte jeho volebnímu heslu „Prahu a Českou republiku můžeme dát dohromady jen společně“ ve světle toho, jak vystupoval v přímé prezidentské volbě?

Nevím, jak to myslí. Pokud vím, strany které ho podporují, vehementně blokovaly vznik vlády pro názorové neshody s hnutím ANO, které vyhrálo volby. Pokud tedy myslí jen ty čtyři malé strany dohromady, proč neřekne, ve kterém klubu by po volbách v případě zvolení byl, aby voliči měli jasno. Vyjádřil se také jasně v prezidentských volbách, že by pana Babiše premiérem nikdy nejmenoval. Prezident a také senátoři by se měli chovat, pokud možno, nestranně a pracovat ve prospěch státu a hlavně běžných lidí. Opravdu nevím, jak to chce dávat dohromady a co chce pro lidi konkrétně prosazovat.

Lidé mají v živé paměti, jak se manželka Jiřího Drahoše svěřovala před druhým kolem prezidentské volby, že Česká televize jejímu muži fandí proti jeho soupeři Miloši Zemanovi. Vnímáte tedy postup veřejnoprávního média jako pokus číslo dvě, když selhala snaha dostat Jiřího Drahoše na Hrad, protlačit ho do Senátu, v němž má zálusk na funkci předsedy?

Jednoznačně to tak vnímám. Senát je pro něj pouze výtah do politiky a k cestě na Hrad. K tomu je potřeba protivníky za spolupráce České televize pomlouvat a pomlouvat, včetně jeho zjevné neúcty k prezidentovi republiky.

Na konci minulého roku vzbudila velký rozruch analýza Centra pro mediální studia Univerzity Karlovy, kterou si zadala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a podle níž ČT dávala před volbami více prostoru opoziční TOP 09, než odpovídá jejímu postavení v politice a společnosti. Vzpomínám si, jak ředitelka Střední zdravotnické školy v hodně medializované kauze nošení šátku somálskou studentkou během výuky odmítla u prvoinstančního soudu vyjádření pro Českou televizi, protože v této věci informovala tendenčně a nevyváženě. Můžete jako členka Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky prozradit, zda jste probírali skutečnost, že se Česká televize zpronevěřuje svému poslání být nestranná a objektivní?

Víte, nikdo nám nepodal konkrétní podnět nebo stížnost, kdy a jak se to stalo. Není v agendě komise takové jednání vyvolat. Shodujeme se ale v tom, že by mohlo dojít k novele mediálního zákona. Seminář v tomto smyslu teď v Senátu proběhne. Případy, které zmiňujete, znám a také vnímám mnoho hlasů občanů, kteří neobjektivitu České televize cítí. ČT jako veřejnoprávní televize má velký vliv, a proto vyváženost jejích pořadů musí být samozřejmostí.

Žádost redaktorky České televize Markéty Dobiášové o rozhovor:

Jeste jednou zdravím a prosím o vyjádření paní profesorky Sykovové pro pořad Reportéri ČT o kauza kmenových buněk, ALS. Docetla jsem se,ze podle paní profesorky byly natočené případy neobjektivní-v čem,proč? Dale by me zajímalo,zda paní profesorka pokračuje ve výzkumu,v jakem? Po odvysílání reportáže se některým pacientům vracely peníze,zajímalo by me,dle jakého klíče? Kolika a kterým pacientům,atd..S jakým programem paní profesorka kandiduje do senátu?

Vzhledem k tomu,ze marně kontaktujeme paní profesorkou několik dni,prosím o zprostředkování vyjádření do konce týdne.

Diky

Marketa Dobiasova, Reporteri CT

Odpověď profesorky Evy Sykové (na dotazy týkající se pacientů neodpověděla proto, že podléhají ochraně osobních dat, nemá k nim přístup ani nespadají do její kompetence, ale do kompetence firmy Bioinova):

Paní redaktorko, moje asistentka mi předala Vaši žádost o rozhovor. Moc mě mrzí, že to musím napsat, zvláště u pořadu veřejnoprávní televize, ale Vaše reportáže v pořadu Reportéři ČT ze dne 9. 11. 2015 a 30. 5.2016 byly dle mého názoru, názoru mnoha pacientů a některých právníků, vždy velmi neobjektivní a tendenční.

Situaci ráda popíšu ještě jednou. Před dvěma roky jste se mnou natočila dlouhý rozhovor, kde jsem Vám vše podrobně vysvětlila. Bohužel, na mou verzi příběhu se ve Vaší reportáži jaksi nedostalo. V pořadu jste tak uvedli řadu skutečností, které se nikdy nestaly, pravděpodobně za účelem pobouřit diváka tím, že jsem se podle Vašeho názoru měla obohatit.

Milá paní redaktorko, opak byl pravdou. Pacientům jsem pomáhala zcela nezištně, nikdy jsem si od nich pro sebe nevzala žádné peníze ani dary, vždy jsem jim chtěla v zoufalé situaci pouze pomoci. Bylo pro mne neetické to neudělat! Sama jsem pacientům na jejich léčbu věnovala více než 400 tisíc korun, nasbírali jsme peníze do Nadace především od státních i soukromých firem, vědců a soukromých osob. 95 procent pacientů v klinických studiích firmy Bioinova na léčbu nikdy nepřispělo. Nikdy nebyli pacienti zařazováni do studie na základě žádného daru. Tvrdila jste dokonce, že pacientům léčba nepomohla. Ani to není pravda. Pozitivní výsledky jsou publikovány. Čeští pacienti dnes jezdí za touto terapií do zahraničí.

Ani z právního hlediska jsme nepochybili, jak se to v reportáži divákům podsouvalo. Policejní vyšetřování, kde jsem vypovídala jako jeden ze svědků, neprokázalo žádné porušení zákona. Bylo nám také sděleno, že jste trestní oznámení podala Vy sama. Zda to byla Vaše iniciativa nebo někoho jiného, nevíme.

Konečně, ani Státní ústav pro kontrolu léčiv neshledal u nikoho pochybení. Ctím názory etiků, ale nad nimi stojí Listina základních práv a svobod.

Nezlobte se, ale jsem přesvědčená, že ani teď, v horké fázi volební kampaně, nejste vedena snahou najít pravdu a přistupovat k situaci objektivně a v zájmu veřejnosti, proto Vám neposkytnu delší rozhovor. K Vašim otázkám chci sdělit, že v oblasti kmenových buněk pokračuji pouze v základním výzkumu. Můj volební program je zveřejněn.

Pokud chcete něco opět zveřejňovat, bylo by férové uveřejnit tuto moji odpověď v nezkrácené verzi.

Eva Syková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už žádné utahování šroubů. Poslanec SPD a lékař dělá jasno, jak je to s „nemocnými“

20:20 Už žádné utahování šroubů. Poslanec SPD a lékař dělá jasno, jak je to s „nemocnými“

Už žádné utahování šroubů, vzkazuje vládě poslanec SPD a lékař Jaroslav Dvořák. Přes společnost se v…