Co šéf Pirátů slyšel v kuloárech: Sobotka už to vzdává. Jde mu jen o to, zajistit se v Bruselu jako Špidla

29. 4. 2017 19:45

ROZHOVOR Mezi „tradičními“ politiky je populární kopat do Babiše, ačkoliv oni sami mají za posledních 30 let máslo na hlavě ve velmi podobných kauzách. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda Pirátské strany Ivan Bartoš mj. říká: „Sobotka, Babiš, ale třeba i pan Kalousek, jsou z mého pohledu stejně nedůvěryhodní a mají za sebou nepěkné věci, které odnesli jednotlivci i celá naše společnost. Politická dominance Andreje Babiše v budoucnu je podle mého nejnebezpečnější situace, které postkomunistická Česká republika čelila a bude čelit. Andrej Babiš by měl být ale poražen čestnými a spravedlivými lidmi. Spojení více špatných proti jednomu hodně špatnému není volba, kterou já jsem ochoten akceptovat,“ domnívá se.

Co šéf Pirátů slyšel v kuloárech: Sobotka už to vzdává. Jde mu jen o to, zajistit se v Bruselu jako Špidla
Foto: achiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš
reklama

Volební preference setrvale vede hnutí ANO. A poměrně výrazně. Čím to je, že Andreji Babišovi příliš neubližují různá podezření typu Čapího hnízda či dluhopisů?

Mezi „tradičními“ politiky je populární kopat do Babiše, ačkoliv oni sami mají za posledních 30 let máslo na hlavě ve velmi podobných kauzách. To, co u Andreje kritizují, oni sami svojí politikou dlouhodobě umožňovali.  Podíváme-li se na politiky, kteří zázračně zbohatli a už třeba ani v politice nejsou, zjistíme, že často sami něco dost podobného aktivně dělali. V tom mi přijde jejich kritika, ač třeba věcná, velmi pokrytecká. Přesto se však ministr Babiš drží v popularitě stále velmi dobře. Kde je zakopán pes?

Nedávno jsem s přáteli diskutoval nad výstupy prezentovanými na jedné profesní konferenci. V rámci analýzy tam zaznělo, že okolo 80 procent lidí v České republice pravidelně čerpá informace pouze ze tří různých zdrojů a aktivně žádné další zdroje nehledá. Co to znamená? Pokud bychom si to představili na příkladu, pak jeden člověk aktivně sleduje: jedny noviny – podle čtenosti to bude pravděpodobně nejprodávanější Blesk, nebo řekněme Lidové noviny či Mladá fronta DNES (druhé dva tituly patří Andreji Babišovi, ale to nemusí být relevantní). Dále sleduje jednu televizi – nejspíš TV Prima, protože ta „má nejlepší zprávy přece“, a jeden internetový portál – řekněme iDNES nebo třeba ParlamentníListy.cz. Variantou může být ještě rozhlas, například Rádio Impuls či Frekvence 1. Co není v těchto třech zdrojích, se prostě nestalo. Role sociálních sítí, a tam funguje aktivně okolo tří milionů Čechů, Moravanů a Slezanů, je sice významná, ale logicky sdružuje v sociálních bublinách lidi s podobnými zájmy a rozpoložením.

Kolikrát se můžete na Facebooku mezi svými přáteli dočíst: „Kde to ten Babiš bere? V mém okolí neznám nikoho, kdo by volil ANO.“ Jednoduché vysvětlení. Kritici „politiky“ Andreje Babiše, pokud nevstupují do veřejného prostoru v jednom ze tří vybraných kanálů, které zrovna lidé většinově sledují, kritizují převážně pro ty, kteří s Andrejem Babišem už stejně nesouhlasí. Ten navíc vyráží do prostoru „mezi lidi“, chytře cílí online reklamu a stojí za ním minimálně třetina jeho loajálních zaměstnanců. Takový mozkový trust a pracovní a materiálové zázemí, jaký dodá 10 000 zaměstnanců – lidí z holdingu, nemá k dispozici žádný politik.

Anketa

Na které hlavní zprávy se díváte?

hlasovalo: 8096 lidí

Názory na Babiše se různí. Jak ho vidíte? Je to úspěšný podnikatel, dobrý ministr financí, nebo belzebub, který je nebezpečný pro svobodu a demokracii u nás?

Měl jsem možnost s Andrejem Babišem jednat už na samém počátku vzniku hnutí ANO, ostatně každé naše setkání je dopodrobna popsáno v pirátském veřejném online registru lobbistických a politických kontaktů. Stejně tak všechny další osobní schůzky a konfrontace ve věcech EET, Vojenské rozvědky, cenzury internetu a dalších témat.

Moje kritika Andreje Babiše vychází tedy z empirických zkušeností a není založena na sbírání kreditu za kopance do Babiše. Není založena ani na primárním politickém boji, jak si to třeba postavil pan Kalousek, který si v politické ani „podnikatelské“ rovině nemá s Andrejem Babišem co vyčítat. U politických kritiků Babiše je to většinou tak, že sami mají historicky máslo na hlavě, a nebo kopou za partaje, které má menší „Babiše“ normálně na kandidátkách nebo ve volených funkcích. A to jsou všichni ti Březinové, Bémové, Zimolové a další.

Miroslav Kalousek měl také nespočet skandálů, které se nikdy neprokázaly, respektive nebyl za ně nikdo doveden k zodpovědnosti. Jeho kopání za Erste Bank, kdy jí chtěl v rámci S-Karty každý rok nalít významnou část rozpočtu MSPV v oblasti výplaty sociálních dávek (přes 100 miliard), bylo doslova epické. Může snad Babišovi něco vyčítat pan Sobotka, nad kterým visí Damoklův meč OKD, jenž v zájmu „špičkových“ politiků zřejmě  nikdy netne?

Netvrdím, že ho nemohou kritizovat. Přesto se k tomu já a všichni Piráti cítíme být daleko více kompetentní. Nemáme na triku žádné sviňárny. Za 8 let politické činnosti máme čistý štít, žádný škraloup. Nejsme podnikatelé napojení na systém a nemaže nám žádný hráč typu Penta.

Pan Babiš nepostavil svůj holding z ničeho. Agrofert se historicky opírá o jeho velmi aktivní spolupráci s politiky polistopadové éry. To, co pro své publikum v české politice kritizuje, je to, z čeho on sám desítky let benefitoval. Díky dobrému PR, do kterého nejen v rámci kampaní již investoval několik set milionů, se mu daří lidi přesvědčovat, že dříve s politiky nepekl, že například estébačka Kleslová nebyla jeho spojka do ČSSD. Stejně tak se mu daří část lidí přesvědčit, že jeho aktivity založené na bytostném střetu zájmů, ani korupční prostředí, v nichž od svého zvolení imrvére jede, nikdy nebyly tím polem, na kterém on hrál a hraje.

Jako podnikatel tedy vždy využil vše, co mu mohlo přinést výhodu. Protože si nemyslím, že podnikání má být založeno jenom na dravosti, ale spočívá také v poctivosti a zodpovědnosti, já sám bych ho za dobrého podnikatele neoznačil. Uspět totiž lze dokonce i tehdy, když člověk nejde, jak se říká, přes mrtvoly. Takových podnikatelů si vážím. Mýtus o Babišově schopném ministrování je konstrukt stavěný PR oddělením Andreje Babiše. Všimněte si, že je postaven praktický výhradně na tom, co ministr Babiš tvrdí.

V rozpočtování se „netrefil“ o 130 miliard. Výnosy EET jsou o řád nižší, než tvrdil, na což opozice, odborná veřejnost, ale i Piráti poukazovali od samého začátku. Jeho pozitivní bilance minulého rozpočtu byla postavena na zkreslení peněz plynoucích z evropských dotací (opět veřejně probíraná věc) a v letošním roce se to již ukazuje. Volební heslo holdingu ANO „Ano, bude líp“ není naplněno teď a nebude ani v budoucnu.

Pokud je nyní někomu lépe, kromě holdingu Andreje Babiše a jeho vybraným skupinám, není to díky politice, kterou představuje. Naopak, ztížil život milionu lidí v této zemi. Na Ministerstvu financí povýšil své úředníky na speciální kastu rozhodující o bytí a nebytí stovek tisíc podnikatelů. Pokud navíc Andrej Babiš ve volbách výrazně uspěje a získá silová ministerstva, přidá si k celníkům ještě policii a hlavně další rozvědku. Se svými obchodními ani politickými oponenty se historicky nemazal a nemaže. Pokud by se naplnil scénář vítězství Andreje Babiše, troufám si tvrdit, že „bude hůř“.

Tři roky spolu sedí ve vládě ANO a ČSSD, podle průzkumů po celou dobu nejsilnější strany. V posledních měsících to vypadá, že jsou to ti nejúhlavnější rivalové. Jsou opravdu takto na kordy, nebo je jejich roztržka účelová? V tom případě by ale tato „hra“ vycházela jen ANO, protože ČSSD preference klesají...

Andrej Babiš ČSSD potřeboval, aby mohl sestavit vládu. Potřeba ČSSD a ANO byla vzájemná. KDU-ČSL se svezla, ostatně jako vždy. V momentě, kdy se spolupráce libovolnému subjektu jeví jako nevýhodná, což jsou teď vlastně všechny vládní strany, snaží se voliče přesvědčit, že spolu nesedí již čtvrtým rokem ve stejné vládě. Že to nejsou oni, kdo pomohli prosadit třeba tu EET, šmírovací zákony, o kterých se nám dříve ani nezdálo, že právě oni zasadili semínko první mimosoudní cenzury českého Internetu pod taktovkou právě ministra Babiše a jeho rezortu. A na závěr všichni společně díky pasivní roli ANO rozsekali nejdůležitější protikorupční zákon o registru smluv na internetu, ačkoliv v předchozích volbách všichni svorně tvrdili, že boj s korupcí je jejich hlavním cílem.

Piráti dosud v minulosti nepřekročili pětiprocentní hranici, letos k tomu mají asi nejblíž. Už několikrát jste se ocitli nad touto hranicí, v průzkumu agentury Medea porážíte lidovce, Starosty i topku. Ale je fakt, že kromě dvou prvních míst se ostatní pořadí i procenta v jednotlivých průzkumech dost liší. Jak hodně jim věříte?

V začarovaném kruhu hledání, co bylo první – zda vejce, či slepice – se pohybuje česká společnost. Průzkumy reflektují, a nebo také nereflektují, podle toho jakou používají metodologii nebo kdo si je objednal, názor určité skupiny lidí. Některé pracují s otevřenou otázkou: „Koho volíte?“ Jiné pracují s výčtem stran a pak řekněte, kterou jinou stranu, když ne tu na seznamu. To vše má vliv na výsledek průzkumu a pak je třeba ještě započítat statistickou chybu, což jsme se učili již na střední škole na matematice.

Čtenář pak většinou reaguje pouze na graf, kde je vidět sloupeček nebo koláč a jediné číslo. Psychologicky je to bohužel tak, že průzkumy ovlivňují mínění a ne naopak. V zahraničí se ukázalo, že však i „důvěryhodné průzkumy“ nic moc neznamenají.

U nás se schválně můžete podívat na konečný výsledek voleb a poslední renomované průzkumy těsně před nimi. Když sečtete rozdíl mezi realitou a předpokládaným výsledkem, vyjde vám, že se průzkumy celkově netrefily o desítky procent. Co to znamená? Že ke skupině  zatím nevědí“ navíc lítá vzduchem mnoho procent, o kterých si průzkumníci mysleli, že vědí. Faktem je, že náš potenciál míří přes 10 procent mezi nevoliči a pracuje s průměrem 7 procent mezi oslovovanými, ačkoliv je to také průzkum nebo volební model. Každé volby máme lepší výsledky a hranici pěti procent překračujeme. Na 10 procent cílíme. Síly na to máme. Když jedete v sobotu na výlet na kole, také si ráno před výletem rámcově změříte, jak dlouhý je ten výlet a určíte si, kolik kilometrů chcete a reálně jste schopni ujet.

Na rostoucí podpoře Pirátů se nejspíš projevuje i to, že „do toho šijou“. Teď jste například odhalili, že nouzí a chudobou rozhodně netrpící soudci a žalobci bydlí v Praze v sociálních bytech…

V rámci naší opoziční práce na magistrátu do koalice skutečně šijeme, protože si to zaslouží. Holport ANO, ČSSD (stále ještě s odsouzeným Březinou) společně se Zelenými předvádí vše jiné, než transparentní politiku bez trafik a systémové korupce, ke které se zavázali. Nám se to daří alespoň částečně korigovat.

Rozkrýváme desetimiliové podvody nejen v IT zakázkách, ale i v dalších oblastech hospodaření města. Kauza Opencard neusnula díky nám. Na nevýhodné pronájmy nemovitostí města upozorňujeme již několikátým rokem. Některé z nich se teprve teď dostávají díky novinářům do širšího povědomí. Radě jsme připravili kompletní podklady pro vyšetřování činnosti Pavla Béma. Až v minutě poslední si Adriana Krnáčová a její koaliční partneři uvědomili, že v roce 2017 se do Sněmovny bude volit i v Praze a nenechali promlčet kauzu Opencard, za kterou jsou trestáni úředníci, zatímco dirigenti dávají rozhovory do médií. Sociálně dotované byty pro dobře placené státní zaměstnance, to je kauza sama o sobě. Pracujeme na tom a čekáme, jak se k tomu magistrát postaví.

Jaký další vývoj očekáváte po volbách? Stane se Babiš premiérem, podaří se mu sestavit nějakou koalici? S kým asi? Nebo bude ostatními vyšachován a spojí se proti němu? Nebo se dá očekávat za těch pár měsíců do voleb nějaký zásadní zvrat?

Myslím si, že se Babiš již dopředu nějak dohodl se sociální demokracií. Jinak si náhlou změnu chování ČSSD, která je ve své podstatě sebedestruktivní, nedokážu vysvětlit. V kuloárech se delší dobu mluví o tom, že „premiér“ Sobotka, smířený se svým osudem, pokukuje po pozici nejbohatšího důchodce ČR (vzor Špidla) a má zálusk na funkci eurokomisaře. Je těžké říct, co je na tom pravdy, ale v české politice by mě taková „dohoda“ dlouhodobých koaličních partnerů ANO a ČSSD vůbec nepřekvapila. Osobně si myslím, že sestavování vlády po volbách bude ještě docela legrace a nedivil bych se, kdyby si prezident Zeman pro pobavení i tak trochu v rámci své kampaně zopakoval znovu etudu s „vládou odborníků“.

Po parlamentních volbách nás začátkem dalšího roku čekají volby prezidentské, v nichž bude svou pozici obhajovat Miloš Zeman a šance na zvolení má slušné. Zatím se proti němu objevili jen  nepolitičtí kandidáti – Drahoš a Horáček. Politické strany se svými kandidáty váhají. Objeví se ještě někdo výrazný? A když už se bavíme hodně o Babišovi, může se stát v budoucnu prezidentem i on?

Já volbu prezidenta osobně moc neprožívám. Žijeme v parlamentní demokracii, nikoliv v prezidentské. Prezidentská role je především reprezentativní a formální. Toto vymezení si evidentně každý může vykládat po svém.

Prezident má poměrně veliký prostor pro sebeprezentaci a dokáže vstupovat jako komentátor do řady zapletených případů. Mrzí mě, když však prezident sám tyto situace vytváří a namísto aby hledal jednotící prvky mezi rozštěkanými stranami a spojoval lidi v rámci nějaké kompromisní myšlenky, dělá opak. V podstatě hraje většinou pouze pro ty, kteří mu ve volbách vyslovili podporu a tak, aby se původní model i výsledek zopakoval.

Pokud já bych mohl sdělovat své požadavky na prezidenta, chtěl bych, aby to byla osoba důstojná, inteligentní a spravedlivá – a v politickém systému ČR a klidně i ve způsobu chování nevýrazná. Role prezidenta v ČR se přeceňuje. Možná i právě proto, že parlamentní strany neumí mezi sebou mluvit a vládní koalice vše řeší způsobem převálcováni menšiny. Prezident však tuto situaci vytrhnout nemůže. Bojím se, že volba prezidenta lidi v ČR opět rozdělí.

Myslíte, že Sobotka Babiše odvolá, a případně proč? Není to ze strany ČSSD účelové, půl roku před volbami, když s Babišem sedí ve vládě tři a půl roku… Nebo vzhledem k předvolebním preferencím už Sobotka nemá co ztratit a musí riskovat?

Nevím, co tím premiér sleduje. Jistý směr, který ale jen tuším, jsem naznačil – Brusel. Správně jste však řekl, že spolu sedí ve vládě, ale spolu třeba vládnou v Praze. Obě dvě postavy mají za sebou spoustu zásadních průšvihů, a zatímco se Babiš v politice teprve zabydluje a jeho hříchy jsou spíše z dob, kdy s kritizovanými politiky sedal u jednoho stolu (nyní se chová ke státu, jako by to byla součást jeho holdingu), premiér se snaží spíše pohřbívat hříchy vlastní a politické, jako je OKD, nebo kauzy svých spolustraníků. A že jich za celou polistopadovou éru má ČSSD na svém kontě celou řadu. Tři roky vlády uplynuly v téměř bezproblémové symbióze, ke které samozřejmě třeba připočíst partnery z KDU-ČSL, kteří k věcem taktně či trochu vypočítavě raději mlčí.

Je půl roku před volbami. Zkusit je třeba vše. Sobotka, Babiš, ale třeba i pan Kalousek, jehož dlouhodobá rétorika není nepodobná současné aktivitě premiéra, jsou z mého pohledu prakticky stejně nedůvěryhodní a mají za sebou nepěkné věci, které odnesli jednotlivci i celá naše společnost. Politická dominance Andreje Babiše v budoucnu je podle mého nejnebezpečnější situace, které postkomunistická Česká republika čelila a bude čelit. Andrej Babiš by měl být ale poražen čestnými a spravedlivými lidmi. Spojení více špatných proti jednomu hodně špatnému není volba, kterou já jsem ochoten akceptovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neomluvitelný přešlap vlády si vybere nejvyšší daň. Ředitelka domova sociálních služeb a bývalá poslankyně má informace, před kterými někteří zavírají oči

4:43 Neomluvitelný přešlap vlády si vybere nejvyšší daň. Ředitelka domova sociálních služeb a bývalá poslankyně má informace, před kterými někteří zavírají oči

ROZHOVOR Druhá koronavirová vlna velkou silou zasáhla Domov Sulická, jenž asistuje klientům, kteří ž…