Covid? Cizince to nezajímá. Grilovačky, hromadné párty, spousta alkoholu. Josef Skála předkládá skandální VIDEA

21.02.2021 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Jak se na ubytovnách v České republice dodržují opatření kvůli epidemii? Příkladem by mohly být domy v Kralicích na Hané a v Bedihošti. Zaměstnanci společnosti Železárny-Annahütte podle videí, která jsou navíc dostupná na internetu, grilují, popíjejí a žijí, jako by je vládní kroky nezajímaly. Upozornění redakci poskytl bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, který to považuje za výstrahu a připomíná, že mnozí Češi se chovají úplně stejně. Není se podle něj co divit, když elity kážou vodu jen v podhradí, zatímco si samy užívají lukulské hody.

Covid? Cizince to nezajímá. Grilovačky, hromadné párty, spousta alkoholu. Josef Skála předkládá skandální VIDEA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za propuštění Juliana Assange, zakladatele WikiLeaks, před britskou ambasádou v Praze

Jak čtete skutečnost, že se na sociálních sítích objevují videa zaměstnanců, kteří v době vládních nařízení pořádají párty a grilování?

Od těch, kdo se jich účastní, jako projev kolektivního bezvědomí. Od těch, kdo je šíří pro výstrahu, jako výraz obav z vážných následků. 

Na videu se evidentně jedná o cizince. Je tohle problém pracujících migrantů? Chovají se Češi stejně?

Mnozí Češi se chovají navlas stejně. A zdaleka nejen na ubytovnách. Bujaré oslavy, které už loni uspořádala na Karlově mostě takzvaná demokratická opozice, jsou příkladem do budoucích čítanek.

Kdo by měl podobné věci podle vás ohlídat? Policie, město, zaměstnavatel...? 

Dochází-li k porušování norem například v podnikových ubytovnách, pak nepochybně i jejich majitel. Ve veřejných prostorách je to povinnost příslušné ruky zákona. Dohromady je několikrát větší než před třiceti lety. Jít po vinících loupeže tisíciletí je pro ni krajně riskantní. Výjimku představují pouze kauzy, které si objedná movitý a vlivný konkurent. Riskantní je jít i po tunelářích rabujících dnešní veřejné finance. Tím spíš by ruka zákona mohla zjednat pořádek tam, kde jsou v sázce naše životy. 

Mejdan 16. ledna 2021

Párty 1. května 2020

Dýchánek 18. dubna 2020

I Jan Blatný prohlásil, že další zpřísnění nepomůže. Je prý jen na lidech, jak budou zodpovědní. Proč Češi nedodržují opatření?

Příčin je jistě víc. Včetně toho, že si leckdo nevidí ani na špičku vlastního nosu. Vy se však ptáte na chování, jehož se prý tak či onak dopouští celá polovina populace. V takovém případě to má především společenské příčiny. Prvou je mentalita: nevaž se, odvaž se - vtloukaná do hlav od školních lavic. Mrákoty konzumní svévole hlava nehlava. Lidských práv jako sobeckého nároku, nevázaného na sebemenší povinnost. Agresívní masáž, která tohle vše šíří, vyrábí morální invalidy. Ti pak své právo na takzvané kudy z nudy staví výš, než život ročníků v pokročilém věku. Někteří odepisují s klidem želvy i vlastní prarodiče. Žvaní to na kamery a pořádají v tom přebory na sociálních sítích.  

Na elity zase co chvíli praskne, že kážou vodu jen v podhradí a sami si dávají do trumpety na lukulských slezinách, kde se kašle na úplně všechny restrikce. Čím větší farizejství, tím bezuzdnější umí vyvolat i vzdor.

Chování řady vyvolených však lidi hlavně přímo mate. Užívá-li si bez zábran smetánka, berou to jako důkaz, že covid-19 je vlastně jen velký podvod. Tím spíš, že jich zažili už celou řadu. A ti, kdo jim lhali, si hoví beztrestně v bavlnce. Počínaje vítězi tunelářského převratu. Přes všechny Bushe a Blairy, jež na lži postavili brutální války. Ode dne, kdy se Dvojčata na Manhattanu (Světové obchodní centrum, 11.září 2001, pozn. red.) hroutila jako domek z karet, uplyne letos už dvacet let. To, že je nemohly zbořit boeingy, natož pak pilotované islamistickými magory, prokázali i špičkoví američtí experti. Švindl, z nějž takzvaný deep state vyrobil casus belli, je však svátostí dodnes. Jako ta o Zemi placaté jako lívanec, hlásaná kutnami i po Koperníkovi a Keplerovi. Lidem se lhalo a lže o spoustě vážných otázek. Tak moc, až mnozí neberou vážně, před čím je potřeba mít se na pozoru.

Co byste vládě v průběhu komunikace s veřejností vytkl nejvíce? Kde udělala největší chybu?

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8987 lidí
Vládě není co závidět. Kibicováním pivního pupku, co neváhá poučovat i Ronalda nebo Messiho, ať se ztrapňuje jen český Pravý blok. Sekyra, již do našich životů zaťal nový virus, by však neměla být ani hříčkou PR suflérů. Kalkulací, jak se zalíbit těm či oněm - zvlášť jsou-li favoritem mediálních hyen. Jak si přehazovat horkou bramboru i na půdě vládní koalice - a pak si mýt vlastní ruce, třískat politické body nebo zahánět do kouta rivaly. Oč častěji se děje právě to, tím rychleji slábne i důvěra ve věcně nesporná opatření. Podlamují ji i očividné rozpory, jimiž se vládní restrikce hemží. Třeba už mezi zelenou do hypermarketů, kde se kupí stovky i tisíce lidí - a embargem na vstup i do krámku, kam za den nepřišel ani tucet kupujících. Hypermarkety vydělávají cizímu kapitálu. Zavřené krámky sráží do kolen našince. Mnozí měli hluboko do kapsy už dřív.       

Stále víc lidem vrtá hlavou i to, jak štědrá je státní kasa. Jak přísně tají, za kolik a kudy nakupuje za velké miliardy. Lze se pak divit sílícímu podezření, že nouzový stav je hvězdnou hodinou pro hrstku vykuků, prorostlých i státní mocí? Teď by ho zlomily už jen úplné a věrohodné doklady, co, kde, za kolik a jakou cestou stát nakoupil v situaci, kdy nemusel organizovat výběrová řízení. Nic takového však v plánu očividně není. Pramalou důvěru budí i vládní konejšení, že až nákaza opadne, věci se vrátí tam, kde byly před ní. Tam se však nevrátí, ani kdyby nákaza skončila už zítra. V krizi je sám konec dějin nastolený vítězi studené války. Právě to ovšem nepřizná žádná strana či hnutí, které mu upsaly duši. Zda svým ukolébavkám věří, či ne, vědí jen ony samy.

Pro řešení krize, která tu bude i po covidu-19, však nedělají zhola nic. Našemu pádu do dluhové pasti nijak nebrání. Nic nepodnikají ani pro tvorbu zdrojů obživy pro lidi, kteří o ni už přišli či teprve přijdou. To, že není cosi v pořádku a hrozí to velkými problémy, tuší i stále víc lidí, kteří ekonomice pod kůži nevidí. Pravdu na tohle téma však stále dluží i parlamentní levice. Ohrozit její budoucnost to může už velice brzy. K masové dezorientaci to přispívá už teď. A leckoho vede i k chování, kterým si může fatálně ublížit. 

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miliony, miliony, miliony. Klíčová kauza kolem Petra Fialy a mainstream mlčí. Tomio Okamura má jasno

14:52 Miliony, miliony, miliony. Klíčová kauza kolem Petra Fialy a mainstream mlčí. Tomio Okamura má jasno

Šéf ODS Petr Fiala kritizuje Andreje Babiše za dotace z veřejných peněz, přitom je sám sosá plnými d…