Disident minulého režimu i rebel současnosti promluvil o Václavu Havlovi. Hodně lidí prý zklamal

12. 12. 2014 16:11

ROZHOVOR Slávek Popelka byl v minulém režimu disident, v tomto režimu se o něm dá hovořit minimálně jako o rebelovi. Aktivně se snažil protestovat proti řadě záležitostí, které podle něj škodí naší současné společnosti. Asi největší úspěch zaznamenal s Holešovskou výzvou, i když nakonec i ona upadla v zapomnění. ParlamentníListy.cz se ho nyní však zeptaly na to, jak nahlíží na odkaz Václava Havla, od jehož úmrtí uplynou brzy 3 roky.

Disident minulého režimu i rebel současnosti promluvil o Václavu Havlovi. Hodně lidí prý zklamal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka
reklama

Jak se podle vás, pane Popelko, proměnilo vnímání Václava Havla v české společnosti v poslední době? Máte pocit, že je objektivně či spravedlivě posuzován?

Jako každý člověk na Zemi měl i Václav Havel samozřejmě své lepší a horší povahové rysy. Jeho odpůrci se zaměřují na ty horší, příznivci pak vidí spíše druhou stránku jeho lidství...

Obecně se dá říci, že mnohé lidi Havel zklamal. Nesplnil totiž prakticky žádný ze svých slibů. Z okruhu jeho známých před listopadem 1989 se dozvídáme věci, které v porovnání s vytvářeným obrazem téměř světce či hrdiny působí až neuvěřitelně...

Jedno z méně závažných obvinění ze strany disidentů je např. to, že Václav Havel a okruh lidí kolem něho systematicky propíjel a zpronevěřoval nemalé částky, které do Československa proudily na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. Nikdo přitom tenkrát nedostal nic... S tím mám osobní zkušenost, za komunismu jsem byl několikrát vězněn za letáky a přípravu demonstrací...

O Václavu Havlovi se traduje řada věcí, zkazek i pověstí a příběhů. Existuje něco z této kategorie, co vás, když jste o tom někde slyšel, třeba naštvalo nebo vytočilo, či naopak velmi potěšilo?

Na internetových stránkách Opony 2009 jsme před časem otevřeli anketu, ve které se lidé mohli k osobě Václava Havla vyjádřit. Na otázku: V. Havel byl: „Jeden z nejlepších synů tohoto národa, velký Evropan“ odpovědělo kladně 14 lidí. Možnost V. Havel byl: „Člověk, který zaprodal a těžce poškodil naši zemi“ zvolily více než dvě stovky hlasujících... Potěšilo mne, že tedy ne všichni lidé podléhají mediální manipulaci.

Tím jsme se dostali k další otázce. Podle vás tedy není mediálně obraz Václava Havla správně představován?

Pro tento národ i pro samotného Václava Havla by bylo nejlépe, kdyby se o něm už nepsalo a nemluvilo...

Přesto po něm bylo po jeho smrti pojmenováno s velkým nadšením například pražské ruzyňské letiště. To asi svědčí o přízni většiny, ne?

Myslím, že to tak úplně není. Nemyslím si, že by to většinová veřejnost přijala. Není podle mne ani daleko doba, kdy se to letiště zase bude jmenovat ruzyňské (Praha - Ruzyně, pozn. red.).

Brzy to budou tři roky, co Václav Havel zemřel. Dá se tedy s odstupem času a bez emocí posoudit význam jeho osobnosti, jeho činy a myšlenky, ale třeba i politická ideologie a případné chyby, které udělal? Ostatně – ty chyby děláme všichni…

Neodpovím na všechny tyto otázky, ale pokud bych měl zestručnit svůj názor, pak se domnívám, že by pro Václava Havla a ještě více pro tuto zemi bylo nejlepší, kdyby se po listopadu 1989 stal nanejvýše ministrem kultury.

Ozývají se občas i hlasy, že existují lidé, co o Václavu Havlovi úmyslně lžou, či z něj vytvářejí jistou modlu. Pokud byste to i vy takto vnímal, proč by to podle vás ti lidé dělali? Zvlášť, když je tento náš bývalý prezident již mrtvý?

Už jsem to tu naznačil výše, o Havlovi lžou především téměř všechna média, tak to vnímám. Dle mého mínění je to na něčí objednávku. Moc peněz je v tomto světě obrovská, málokdo jí odolá...

Myslíte si, že by byl Havel spokojen s tím, jak jeho nástupce Miloš Zeman vykonává nyní svoji funkci?

Politici, kteří se po listopadu 1989 u nás dostali k moci, jsou až na výjimky jedna parta. Před námi hrají hru na levici, pravici atp. Ve skutečnosti téměř všichni plní něčí zadání a škodí této zemi. Proto si myslím, že by Václav Havel Miloše Zemana nijak výrazně nekritizoval.

V souvislosti s debatou nad Milošem Zemanem se v některých kruzích objevují spekulace nad tím,  který „havlistický“ kandidát bude možná vygenerován pro příští prezidentskou volbu. Padají jména Pánek či Halík. Pokud byste tuto teorii připustil, koho byste očekával na Hradě vy?

Výsledek závisí na tom, kdo z obou soupeřů o ovládnutí ČR v tomto střetnutí zvítězí. Pokud to bude USA a EU, což zdaleka není jisté, může to být některý z obou jmenovaných. Pokud ovládnou tento prostor Rusové, bude to jiné jméno...

Další možnost je velmi nepravděpodobná, přesto je dobré ji připomenout. Tedy ta, pokud náš národ najde odhodlání jít si svojí vlastní cestou – objeví se zřejmě někdo zatím neznámý.

Myslíte si, že tu jsou v současném politickém světě nějaké politické síly, které následují odkaz Václava Havla? Či naopak takové, ze kterých by zřejmě, dle vašeho názoru, Havel radost neměl?

Promiňte, ale dost dobře nerozumím pojmu „Odkaz V. Havla". Nevím, co si pod tím představit, i když to často slýchám… Je to obraz, který zanechal v těch, co ho znali, nebo ten druhý – vytvořený médii? Skutečný Václav Havel a jeho mediální obraz jsou totiž dvě zcela rozdílné podoby... I proto na tuto otázku neumím odpovědět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za pár let zapomeneme.“ Český profesor a nečekaný odhad, co bude dál

6:00 „Za pár let zapomeneme.“ Český profesor a nečekaný odhad, co bude dál

HŮŘ UŽ BYLO? Češi se po pádu komunismu začali chovat jako někdo, kdo se přestěhoval do dobré čtvrti,…