Někteří označují rok 2015, který je téměř za námi, dokonce za nejsložitější období od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, Sýrie, Turecko a ISIL, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?
Byl přelomový a hned ve dvou směrech. Tím prvním je nepochybně migrační krize, která ukázala v plné nahotě, že koncept EU v současném pojetí je chybný a že Evropa nemá politiky, kteří jsou schopni jeho korekce, a hlavně reakce a činu. Jestliže do EU proniklo za rok kolem jednoho milionu převážně nelegálních migrantů a teprve pár dní před koncem roku se lídři EU začínají zabývat otázkou společné ochrany hranic, pak je to příklad bezprecedentní neschopnosti. Druhý přelom vidím v návratu Ruska do světové politiky, mám na mysli jeho razantní a úspěšné vojenské angažmá v Sýrii. Putin zkrátka předvedl světu, že se s Ruskem musí počítat a že se bez něho zásadní světové problémy zkrátka nevyřeší, a jsme svědky toho, jak postupně do Moskvy chtě nechtě znovu cestují významní politici a jednají s Putinem – francouzský prezident Hollande, americký ministr zahraničí John Kerry letos hned dvakrát, izraelský prezident a další.
Vraťme se k migrační krizi. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík