Dukovany? Nekonečný příběh! Bezstarostní politici, pak se uvidí... A Piráti... Expert na jadernou energetiku varuje

30.05.2021 14:10 | Rozhovor

ROZHOVOR Pakliže se předseda Pirátské strany Ivan Bartoš stane po volbách premiérem, bude dle mého názoru postupovat podle scénáře „hodně řečí, hodně popsaného papíru, a nic se ve skutečnosti nestaví“. S tím vydrží až do dalších parlamentních voleb v roce 2025. To říká odborník na jadernou energetiku a viceprezident České nukleární společnosti Miroslav Kawalec. Právě s ním jsme hovořili o energetické situaci v Česku, hlavně té jaderné.

Dukovany? Nekonečný příběh! Bezstarostní politici, pak se uvidí... A Piráti... Expert na jadernou energetiku varuje
Foto: Screen FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii TV Prima

V jaké je Česko energetické situaci a lze něco vůbec předpovídat to budoucna, anebo jsme v „křeči nerozhodnosti“?

Česko je v současné době díky práci předchozí generace našich energetiků ve velmi dobré a stabilizované situaci. Máme dostatečnou rezervu výkonu energetické soustavy, takže zhruba deset terawatthodin (TWh) elektrické energie vyvážíme. A díky tomu, že naše jaderné elektrárny vyrábějí bezemisně pětatřicet procent naší spotřeby elektrické energie, nemáme zatím problém ani s plněním limitů Evropské unie (EU) na emise skleníkových plynů. To vede k situaci, kdy vládě ani opozici nevadí, že se vůbec neplní aktualizovaná státní energetická koncepce z roku 2015, zejména ohledně výstavby nových jaderných zdrojů, které měly v budoucnu nahradit bezemisní výrobou elektřiny postupně odstavované uhelné elektrárny. Takže nejde o křeč nerozhodnosti, nýbrž o bezstarostný přístup politiků průřezově politickým spektrem ve stylu „zatím nemáme problém, a pak se uvidí“.

Termín konce uhlí je stále nejasný. Proč to?

V této chvíli je úplně jedno, co doporučuje uhelná komise a odsouhlasí vláda. Rostoucí ceny emisních povolenek již nyní rozhodují o další cestě našeho teplárenství a o udržení systémů centrálního zásobování teplem z našich tepláren. Rozhodují samozřejmě také o tom, kdy se výroba v elektrárnách spalujících uhlí stane pro jejich provozovatele ekonomicky neudržitelnou. Pak jejich provoz skončí, a to bez ohledu na politická prohlášení koaliční vlády i opozice, pokud stát nebude schopen v rámci platné legislativy EU poskytovat dotace. A to je při aktuální politické hysterii v EU vůči uhlí velmi nepravděpodobné. Současná vláda není schopna upravit doposud platnou státní energetickou koncepci, kterou vůbec nerealizuje. Pokud jde o teplárenství, snaží se na poslední chvíli zachránit existenci systémů centrálního zásobování teplem (CZT) ve městech po celém Česku návrhem podpory místních tepláren systémem státních dotací cen tepla, aby nedošlo k odpojení zákazníků od systémů CZT a postupnému rozpadu sítě. Tyto státní dotace ale bude muset nová vládní koalice po parlamentních volbách odsouhlasit s Evropskou komisí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Dukovany , energie , jádro , Temelín , Kawalec

autor: Jan Rychetský

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…