Ekonomický expert promluvil o nacismu některých ukrajinských sil, o Putinovi i v čem nás zasáhnou sankce

27.08.2014 16:18 | Zprávy

ROZHOVOR Ekonomický expert občanských demokratů a předseda středočeské ODS Jan Skopeček říká, že udržet Ukrajinu celistvou vyžadovalo velmi jemný přístup, kdy musela existovat orientace jak na země EU a USA, tak na Rusko. Přiklonění se výhradně na jednu či druhou stranu musí logicky vést k rozpadu a drolení Ukrajiny. Vladimir Putin dle něho naplňuje poptávku většiny Rusů a sankce mohou citelně poškodit české hospodářství.

Ekonomický expert promluvil o nacismu některých ukrajinských sil, o Putinovi i v čem nás zasáhnou sankce
Foto: Archiv JS
Popisek: Jan Skopeček

Jaký je váš názor na krizi na Ukrajině? Václav Klaus řekl, že ji vyprovokoval Západ, který chtěl nesmyslnou konfrontaci s Ruskem...

Především na pokračující ukrajinskou krizi nahlížím se stále většími obavami. Zvyšování napětí v mezinárodní politice, narůstající konfrontace mezi Západem a Ruskem jsou události, ze kterých nemůže mít radost racionálně uvažující zbytek světa a už vůbec ne naše země, která je k pomyslným, symbolickým hranicím mezi Východem a Západem tak blizoučko. Na další eskalaci konfliktu tak můžeme jen ztrácet. Jedna rovina jsou ekonomické dopady, které mohou být velmi bolestivé, ale v jisté míře jsou snesitelné – a to vůbec nechci zlehčovat situaci a náladu konkrétních podniků a jejich zaměstnanců, jestliže jsou dominantně odkázáni na ruský trh, ale druhou rovinou je mnohem silnější riziko radikalizace zahraničních politik, riziko nové studené války, nebezpečné prohloubení konfliktu mezi západní Evropou a ambiciózním Ruskem, které v našem zájmu opravdu není. O to více mě znepokojuje absence kroků v mezinárodní politice, které by dávaly alespoň naději na uklidnění situace a naznačily řešení. Zatím vidím pravý opak.

O názoru na ukrajinskou krizi se píší celé eseje, zmíním alespoň to, že mám strach, že se do značné míry vytrácí aspekt toho, že v té nešťastné zemi žijí konkrétní lidé. Pokračující konflikt a kroky jednotlivých hráčů jsou o nich ve stále menší míře. Druhá poznámka, o které se příliš nehovoří, je skutečnost, že vysoká zranitelnost dnešní Ukrajiny jakýmkoliv zásahem zvenčí vychází vedle historických konsekvencí, tedy národnostní heterogenity, absence tradice vlastní státnosti a podobně, z nezvládnuté politické a ekonomické transformace po pádu komunismu. Protože se blíží 25. výročí listopadových událostí, měli bychom si naši úspěšnou transformaci, jež nám přinesla politickou stabilitu i ekonomický rozvoj, velmi připomínat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…