Euroskeptici oblbují lidi, už roky. Jsou vedle jak ta jedle. Jestli ještě někdy vyhraje ODS, může nás přivést ke stejné katastrofě jako v Británii, obává se Libor Rouček

29.06.2016 13:28 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK Padá měna, finanční trhy zkolabovaly, britský ministr financí chce zvýšit daně. Katastrofické následky počítá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, který varuje: „Zastánci Brexitu nebo euroskeptici roky lidi oblbovali bez toho, aby předložili slušnou a solidní analýzu.“ Britští euroskeptici podle něj teď zalezli a mlčí, protože si nevědí rady. „Hlavní vinu na současné britské situaci má Konzervativní strana. Obávám se, že kdyby u nás ODS opět posílila, mohlo by dojít k podobné katastrofě,“ říká Rouček. Sám ale vidí v šoku po Brexitu také výchozí bod pro změnu v uvažování široké veřejnosti: „Lidé se vrátí zpět k myšlence evropské integrace.“ V případě rozpadu pak hovoří o konfliktech a nevyloučil válku.

Euroskeptici oblbují lidi, už roky. Jsou vedle jak ta jedle. Jestli ještě někdy vyhraje ODS, může nás přivést ke stejné katastrofě jako v Británii, obává se Libor Rouček
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Brexit je těžká rána evropské integraci, otázkou je, zda nebude smrtelná. Co vy soudíte o výsledku referenda ve Velké Británii?

Očekávalo se, že výsledek bude velmi těsný. Například britské sázkové kanceláře i finanční trhy ale očekávaly, že mírně zvítězí zastánci setrvání. Všichni jsou do určité míry překvapení, a dokonce i zastánci Brexitu. Ať už je to bývalý londýnský starosta Boris Johnson z Konzervativní strany, tak v podstatě i Nigel Farage z UKIP. V podstatě už tři nebo čtyři dny jsou zalezlí a mlčí, protože nevědí, co s tím. Všichni byli verbálně za vystoupení z Británie, a když by k tomu teď mělo dojít, nevědí si rady podobně jako euroskeptici všude po Evropě. 

Velmi skepticky se k budoucnosti soudržnosti EU vyjádřil politolog Alexander Tomský ve svém posledním komentáři pro idnes.cz: „Doufejme, že bude pomalu chátrat a rozpadne se mírumilovně jako kdysi Sovětský svaz a nahradí ji nějaké minimalistické, pragmatické a vzájemně si konkurující společenství evropského trhu. Británii možná čeká lepší budoucnost než sklerotickou Evropu.“ Do jaké míry hrozí Evropské unii rozpad? Nebo se naopak semkne pevné jádro, komisaři přijmou reformy a trend „více Evropy, více integrace“ nakonec zvítězí? Co vy soudíte o výsledku?

Myslím si, že pan Tomský a lidé s podobnými názory jsou, jak se česky říká, vedle jak ta jedle. Je to vidět v Británii a všude po Evropě, že naopak tento šok lidi vyděsí a začnou si uvědomovat výhody Evropské unie a členství jejich zemí v ní. Když se podíváme do Británie, měna zkolabovala, finanční trhy zkolabovaly, ministr financí jasně řekl, že se budou muset zvyšovat daně, omezovat výdaje. S tím v podstatě nikdo nepočítal. Zastánci Brexitu nebo euroskeptici roky lidi oblbovali bez toho, aby předložili slušnou a solidní analýzu, co to všechno bude znamenat. Naopak lidé jak v Británii, tak všude jinde po Evropě si uvědomí, co by rozpad Velké Británie znamenal pro jejich kapsu, národní hospodářství, sociální zabezpečení, bezpečnost, mír a podobně a vrátí se zpět k myšlence evropské integrace. Unie není dokonalá, spousta věcí je potřeba zlepšit a zreformovat, ale přeci jen je to určitá jistota, kterou máme a která tady 70 let zajistila mír a životní úroveň, jakou nemá devět desetin světa.  

Už teď jsme ale svědky volání po referendu o vystoupení z EU. Ať už jde o Česko, Slovensko, možná o to budou usilovat i ve Švédsku, Nizozemsku, Rakousku. Francouzský publicista Yves Mamou poukazuje na zcela reálnou možnost, že po Velké Británii by mohla Evropskou unii opustit v blízké budoucnosti také Francie. Zdůrazňuje, že na rozdíl od Británie by Francouzi hlasoval pro „Frexit“ především kvůli migrační krizi. S přihlédnutím k popularitě protievropských či protiimigračních stran jako Front National, UKIP, Praví Finové či Švédští demokraté – bude se měnit politická mapa? Jakým způsobem a měly by proevropské strany měnit strategii? Spustil Brexit lavinu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…