Exdůstojník BIS Hučín k Semelové, obvinění Nečase a ostudnému Zemanovi. Levičáci, raději nečtěte

19.02.2014 8:01

ROZHOVOR Souběh Babišových aktivit je pro stát bezpečnostní riziko. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl někdejší důstojník BIS Vladimír Hučín. Vyjádřil se i k obvinění Petra Nečase z korupce. Podle Hučína bylo jeho stíhání dlouhodobě připravováno lidmi z někdejšího prostředí Miloše Zemana, což se prý v průběhu dalšího vyšetřování prokáže. Řeč byla také o kontroverzních výrocích zástupců KSČM.

Exdůstojník BIS Hučín k Semelové, obvinění Nečase a ostudnému Zemanovi. Levičáci, raději nečtěte
Foto: Archiv VH
Popisek: Vladimír Hučín
reklama

Anketa

Jak uspěje Babiš v boji s daňovými úniky a rozkrádáním ve státní správě?

hlasovalo: 14222 lidí

Předseda KSČM Vojtěch Filip v reakci na úmrtí Vasila Biľaka uvedl, že se dnešní doba na zvací akt, který Biľak v roce 1968 podepsal, dívá různými pohledy. Jak hodnotíte tento výrok, pro který ho ODS chtěla odvolat z funkce místopředsedy sněmovny?

Ze strany spolupracovníka StB a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa jde o taktické rozleptávání základních důkazů, které jsou součástí zločinné historie KSČ. Jeho výroky mne nepřekvapují. Už jen to, že Filip může sedět v PS, je tristní, ale taková je doba.

Velké rozpaky vyvolalo také vyjádření komunistické poslankyně Marty Semelové, která prohlásila, že se Milada Horáková ke zradě totalitního režimu doznala. Co si myslíte o těchto slovech?

Fanatická komunistka Marta Semelová zkouší, kam až může zajít, ale tomu se nedivím. BIS a další bezpečnostní složky mají důkazy o mnohem závažnější trestné činnosti KSČM, ale tyto důkazy bohužel nebyly předloženy Nejvyššímu správnímu soudu k posouzení, zda lze pozastavit činnost KSČM. V případě, že by tyto důkazy byly předloženy, tak by dnes KSČM mohla být prohlášena za extremistickou stranu, která páchá závažnou trestnou činnost a je bezpečnostním rizikem. (Jak se již dříve Hučín vyjádřil, komunistická strana by mohla být prohlášena za extremistickou, pokud by byly objasněny nejméně dva bombové útoky na Přerovsku, k nimž tu docházelo v letech 1998 - 2001. Podle něj byly organizovány lidmi s úzkými vazbami anebo přímými vazbami na okresní sekretariát KSČM. - pozn. red.)


Komunisté navrhli ve sněmovně zrušit lustrační zákon, což nakonec neprošlo. Hojně se o této normě diskutovalo také v souvislosti s Andrejem Babišem. Je dobře, že lustrační zákon vydržel?

Je dobře, že lustrační zákon trvá. Samozřejmě, že slovenský konfident StB Andrej Babiš, který je bohužel v současnosti ministrem financí, s tím má problém, neboť se ho to týká.

Někteří političtí komentátoři tvrdí, že končí polistopadové uspořádání a vzniká druhá republika. Podle jiných se nic zvláštního neděje, protože prezident Miloš Zeman oslabil tím, že máme vládu vzešlou z voleb. Jak se na to díváte vy?

Ano, polistopadové období končí. Já jsem se k současnému prezidentovi Miloši Zemanovi již kriticky vyjadřoval, a to i z toho důvodu, že jsem jeho podlé aktivity měl možnost osobně zažít jako bývalý důstojník BIS ještě v době, kdy byl premiérem. Pro mne je jeho zvolení do pozice prezidenta něco jako národní ostuda.

V čem jsou podle vás největší přednosti a slabiny vládní koalice?

Přednosti současné koalice mne zrovna nenapadají. Představa, že ministrem financí je bývalý nomenklaturní komunista a slovenský konfident StB Babiš, je úděsná.

Miroslav Kalousek se obává nalezení společné řeči mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem, tedy, jak sám uvádí, mezi „monarchou“ a „oligarchou“. Souhlasíte s ním?

V podstatě souhlasím s výroky Miroslava Kalouska. Kalousek ale má také své máslo na hlavě a to z období, kdy všemožně chránil bývalého ředitele BIS Jiřího Růžka a jeho zločinné aktivity.

Myslíte si, že souběh Babišových aktivit může být pro stát určité riziko? Babišovi zastánci naopak tvrdí, že jeho činnost bude pod drobnohledem.

Souběh Babišových aktivit je pro stát bezpečnostní riziko. K tomu netřeba žádných složitých právních formulací. Babišovi zastánci by se spíše měli vypořádat se skutečností, že mají v čele někdejšího komunistického kádra a estébáckého konfidenta.

Poprvé v historii čelí bývalý premiér obvinění z korupce. Stíhání Petra Nečase má podle vrchního státního zástupce Ivo Ištvana význam pro celou společnost. Mělo by totiž odpovědět na otázku, jestli se má poslanec řídit pouze zájmy lidu, nebo ho mohou ovlivňovat osobní výhody. Případ, který je známý jako kauza Nagyová, souvisí s údajnou nabídkou lukrativních postů třem exposlancům ODS. Nečas považuje obvinění za šikanu. Co si o tomto obvinění myslíte vy? A dá se celospolečenský význam potvrdit nebo vyvrátit právě obviněním bývalého premiéra Nečase?

Trestní stíhání bývalého premiéra Petra Nečase a spol. bylo dlouhodobě připravováno lidmi z někdejšího prostředí Miloše Zemana, a to za pomocí BIS a ÚOOZ. To, že se v celé věci angažuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, není náhoda. Tato instituce má ve svých řadách státní zástupce, kteří opakovaně vyráběli za vlády ČSSD na politické zadání různá obvinění. Já sám mám se státními zástupci z VSZ v Olomouci své zkušenosti. Jsem přesvědčen, že se moje tvrzení prokáže v průběhu dalšího vývoje vyšetřování a následného soudu. Premiér Nečas podcenil mnohá varování a dnes si uvědomuje podlou úlohu nedostatečně kontrolovatelné BIS.

Kauzy Vladimíra Hučína:

Vladimír Hučín byl v letech 1976 - 77 a v letech 1983 - 86 vězněn za protikomunistickou činnost. V letech 1991 - 2001 byl členem FBIS, později BIS jako specialista na levicový extremismus. Opakovaně vyhodnocován jako jeden z nejlepších operativních důstojníků.

V letech 1998 - 2001 vyšetřoval dosud neobjasněné výbuchy na Přerovsku a Olomoucku, na veřejnost začaly pronikat informace, že na výbuších měl sám podíl. Sedmého března 2001 byl zatčen zásahovou jednotkou a téměř rok vazebně uvězněn.

V letech 2002 - 2006 probíhal neveřejný proces, který byl postupně pod tlakem příznivců zpřístupněn veřejnosti. Z výbuchů na Přerovsku a Olomoucku nebyl obžalován vůbec. V roce 2006 byl Hučín zproštěn obžaloby ve všech bodech. Na podporu Hučína se postavili například herec Ondřej Vetchý, zpěvák Pavel Bobek, spisovatel Ivan Klíma, básník Jáchym Topol, herečka Jana Šulcová, herec Oldřich Kaiser a další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

18:31 Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

„Období 1945–1948 žádnou totalitou nebylo ani náhodou, to je naprostý blábol totálních nevzdělanců, …