Exekuce se státu úplně vymkly z rukou. Vypráví muž, který učí občany hospodařit

12.09.2014 20:38 | Zprávy

ROZHOVOR Zadlužování českých občanů a domácností se stejně jako zadlužení českého státu zvyšuje. Rychlost nárůstu zadlužování i předlužování pak ohrožuje nejen jednotlivce, ale i stát. Negativní dopady se promítají do ekonomiky, do nezaměstnanosti, do sociální oblasti, do rodin a často mají vliv i na předčasnou úmrtnost včetně extrémů, například typu vraždy novorozence. Co s tím?

Exekuce se státu úplně vymkly z rukou. Vypráví muž, který učí občany hospodařit
Foto: Archiv IN
Popisek: Ivan Noveský, bývalý vysoký státní úředník

 ParlamentníListy.cz si na toto téma popovídaly s Ivanem Noveským, dlouholetým propagátorem finanční gramotnosti, prezidentem Asociace finanční a občanské gramotnosti, autorem soutěže Finanční gramotnost, spoluautorem Slabikáře finanční gramotnosti. Zdůraznil, že jedním z hlavních důvodů špatné situace je nízká úroveň finanční gramotnosti většiny občanů. Staré dobré zásady „pracovat a šetřit“ totiž upadly v zapomnění v době socialismu i v době vytváření prvobytně kapitalistické společnosti po roce 1989.

Dluhy domácností jsou v řadě případů věrným průvodcem takových rodin po mnoho let. Jestliže se stane něco neočekávaného, co vychýlí finanční stabilitu napjatého rozpočtu, roztáčí se spirála dluhů. Ta  někdy končí i exekucemi, které systémem, jenž v Česku v této oblasti panoval, někoho zavedly až na okraj či úplné dno lidské společnosti. Co s tím? Stále častěji se objevuje v této souvislosti sousloví finanční vzdělávání, posilování finanční gramotnosti. Jenomže – je to skutečně cesta, jak žalostný stav napravit?

Finanční gramotnost je v poslední době poměrně rozšířené i praktikované téma. Existují však nějaká měřítka, která by ukázala, jak jsou přednášky na toto téma úspěšné v praxi? Zda lidé, kteří tímto vzděláváním projdou, jsou v životě odolnější proti životním finančním karambolům než ti, co třeba žádné finanční vzdělání neabsolvovali ?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

17:26 Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

Publicista a spisovatel Jozef Banáš se v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz pustil do ostré kritiky z…