Fascinuje mě, jak se z českých pseudofašounků najednou stávají velcí křesťané. Německo na imigraci vydělalo. Poslanec, který odešel od Okamury, hovoří o aféře Lidlu i o islámu

09.09.2017 4:43

ROZHOVOR Poslanec Petr Adam, který byl členem Úsvitu Tomio Okamury, říká, že ho „fascinuje, jak se z českých pseudofašounků najednou stávají velcí křesťané – ovšem ne moc dobří“. „To, že se z toho dělá téma, znamená jen a pouze to, že je určitá část společnosti v krizi a svoji frustraci si chce vybíjet na čemkoliv, co je jim předhozeno. Proto také tisíce lidí den co den reagují na prokazatelně zcela falešné zprávy o tom či onom,“ dodává o aféře Lidlu.

Fascinuje mě, jak se z českých pseudofašounků najednou stávají velcí křesťané. Německo na imigraci vydělalo. Poslanec, který odešel od Okamury, hovoří o aféře Lidlu i o islámu
Foto: Archiv PA
Popisek: Petr Adam
reklama

Česko zasáhla vlna odporu k letáku obchodního řetězce Lidl, který v rámci politiky „žádné náboženské symboly“ odmazal z fotky řeckého kostela kříž. Má pravdu kardinál Dominik Duka, že umazáváním křížů to začíná a strháváním křížů končí? Šlo o správný krok, nebo jen o bouři ve sklenici vody? Lze připomenout, že mešity Lidl uvedl bez umazávání čehokoliv. Je správnou reakcí to, co učinili občané Prahy 8, když vylepili na Lidl kříže? Či to působí spíše komicky v zemi, kde do kostela chodí jen minimální procento lidí?

Za prvé je to zcela komické. Za druhé mne fascinuje, jak se z českých pseudofašounků najednou stávají velcí křesťané – ovšem ne moc dobří. Nedávno jsem si všiml, jak jedna diskutérka argumentovala údajným výrokem z Bible, prý oko za oko. Neměl jsem to srdce jí vysvětlit, že se odkazuje na Chammurapiho zákonník a rozhodně ne na Bibli (Ve Starém zákoně ve skutečnosti tato pasáž „oko za oko“ je několikrát. Např.: „Zlomeninu za zlomeninu, oko za oko, zub za zub nahradí; tutéž škodu, jakou ublížil jinému, bude nucen strpěti sám“ (Lv 24:20, pozn. red.). Je to celé naprosto absurdní a i informování o tom je zcela mimo fakta. I Parlamentní listy v tomto případě lhaly, když uvedly, že kříže mažou, ale mešity nechávají – a na uvedených fotografiích bylo jasně vidět, že tam chyběly symboly půlměsíce. Celá aféra je tak stupidní, že se jí dál nebudu zabývat.

„Ti lidé, kteří ve Španělsku organizovali demonstrace za přijímání imigrantů, nesou plnou odpovědnost za útoky, které se teď staly, nesou odpovědnost za ty mrtvé. (…) Věděli, že to povede k těm vraždám a k těm útokům. To jsou amorální lidé, kteří vědí, že způsobují vraždy, vědí, že způsobují zabíjení malých dětí, vědí, že způsobují mučení, ale přesto ta jejich touha po grantech a po penězích je tak silná, že se nedají zastavit. Oni preferují tu cestu, aby tak, jako se teď zabíjelo v Barceloně, se zítra zabíjelo v Praze, Brně, Hradci, Teplicích či kdekoli v České republice,“ říká zakladatel České společnosti pro civilizační studia sociolog Petr Hampl. To jsou silná slova. Co o nich soudíte?

Myslíte toho Hampla, který navrhoval aby se podél italského pobřeží umístily gumové hlavy napíchnuté na kůly, aby odradily případné migranty? Toho Hampla, který se stal prakticky mluvčím fašounů, kteří začali vylézat na světlo? Ne, opravdu nemohu slušně hodnotit řeči takových, dle mého názoru, psychicky nemocných jedinců, kteří tomu co říkají buď věří a pak je lituji, nebo to dělají jen proto, aby získali nějaké volené místečko a k tomu nemám ani špetku respektu.

Víte, je neskutečně hloupé si myslet, že o problémech Španělska ví nějaký Hampl více než samotní Španělé. Realita, kterou jsem viděl já, byli lidé zdrcení tragédií, přesto dost silní na to, aby společně s místní muslimskou komunitou demonstrovali svou jednotu proti radikálům jakéhokoliv původu. Takový teroristický útok je ohavná záležitost, terorista si zaslouží ten nejhorší představitelný trest. Uplatňování kolektivní viny je ale roztáčení kolotoče nepochopení a násilí do budoucna. A to si nemůže přát nikdo se zdravým rozumem. 

Jan Keller také v souvislosti s aférou kolem Lidlu uvedl, že „vrcholem manipulace je, když ti, kdo na tento nebezpečný proces upozorňují, jsou vydáváni za nesnášenlivé xenofoby. Je to stejné, jako kdyby byly ženy obviňovány z toho, že kladly odpor násilníkovi. Třeba se dočkáme i toho...“

Příměry tohoto typu jsou naprosto nesmyslné. O Lidlu toho bylo řečeno mnohé a ať tak či tak, kdo je spokojen, bude tam nakupovat dále, a kdo není, tak tam patrně nenakupoval ani předtím. Proč to dále řešit. Jak jsem již řekl – nebyly tam kříže, nebyly tam půlměsíce a zcela upřímně, kdyby na to někdo neupozornil, tak já bych si toho nikdy nevšiml a je mi to jedno. To, že se z toho dělá téma, znamená jen a pouze to, že je určitá část společnosti v krizi a svoji frustraci si chce vybíjet na čemoliv, co je jim předhozeno. Proto také tisíce lidí den co den reagují na prokazatelně zcela falešné zprávy o tom či onom. Je to pozoruhodný jev.

Osobně si myslím, že část obyvatel čeká na nějakého spasitele, který najednou po volbách získá moc a tím se jejich životy promění v něco úžasného. Pro takové lidi mám špatnou zprávu. Pokud jejich život stojí za prd nyní, mají špatnou práci, nejsou třeba vzdělaní a nečeká je bohatá budoucnost, tak k žádné změně nedojde, ať už se do parlamentu nebo do vlády dostane kdokoliv. Jejich život bude dál stát za prd a jejich frustrace bude pokračovat a dalších pár let budou zase hledat svého nového mesiáše, do kterého vloží veškerou svou důvěru. A zase budou zklamaní – pokud sami nebudou chtít, z tohoto začarovaného kruhu se nedostanou. Jen každé čtyři roky jejich frustrace využije další všehoschopný pseudopolitik, který jim bude slibovat nesplnitelné. 

Angela Merkelová míří za obhajobou svého mandátu. Na cestě k tomu sdělila, že „islám patří k Německu a je součástí jeho úspěchu“, zároveň potvrdila, že nelituje svého rozhodnutí z dob migrační krize. Je Merkelová vůdkyní svobodného světa, či je její politika nebezpečná? Přejete si její znovuzvolení?

O tom nechť rozhodnou němečtí občané. Pochopitelně, že je islám součástí Německa, když polovinu minulého století zcela dobrovolně otevřeli svoje dveře občanům Turecka, které potřebovali, aby nahradili absolutní nedostatek mužů a pracovní síly vůbec. A ano, z dlouhodobého hlediska na tom Německo vydělalo, to každá země, která má prakticky neomezené množství levné pracovní síly. Stejný problém je ve Francii. Tyto země jsou změněny navždy. Ale je to vnitřní záležitost těch zemí, do toho mi nepřísluší jakkoliv mluvit nebo zasahovat.  

Premiér Bohuslav Sobotka dle informací médií chce ještě v samém závěru svého mandátu přimknout Česko blíže k EU. Konkrétně zajistit naše volné přičlenění k eurozóně, čímž dáme najevo, že stojíme o euro. Je to správný krok ve světle úvah o tom, zda máme být součástí „tvrdého jádra EU“? Robert Fico sdělil, že životním prostorem Slovenska je EU a chce být v tvrdém jádru, i třeba na úkor spolupráce s Visegrádem…

Já myslím, že po celé čtyřleté období platí, že čím méně toho pan Sobotka udělá, tím lépe pro Českou republiku. Projekt eurozóny je pro některé země výhodný a pro jiné o něco méně. Já dlouhodobě tvrdím, že na přijetí eura máme spoustu času a že rozhodně nemáme kam spěchat. Již několikrát se ukázalo, že setrvat na koruně je správné a je správné si ponechat určitou míru suverenity.

Vědci již přes 70 let vizualizují míru nebezpečí jaderné katastrofy, takzvaný odpočet soudného dne. Tento ukazatel se letos přiblížil o půl minuty k půlnoci, která znamená zničení světa jadernými zbraněmi. Pomyslný čas na hodinách tedy ukazuje hodnotu 23:58:30. Co dělat s napětím ve světě, které existuje zejména mezi Spojenými státy a Ruskem, jejichž vztahy jsou dle mnohých nebezpečnější a nepředvídatelnější než za studené války? A jak řešit problém Severní Koreje?

Různých odpočtů je hned několik. Jiný podstatný je ten, který ukazuje, kdy dojde k nevratným změnám klimatu a v tomto jsme na tom ještě daleko hůře. Napětí, které ve světě nyní cítíme, není vlastně nijak nové, vše to vychází z globální politiky, která dlouhodobě rozevírá nůžky mezi zeměmi Západu a zeměmi Jihu a Východu. Pokud existují země, které dlouhodobě bohatnou na úkor někoho jiného, tak zcela logicky bude růst napětí, a z času na čas takové napětí přejde pomyslnou linii a může dojít ke konfliktu. A jak vidíme, nikdy to nejsou konflikty mezi občany nějakých zemí, ale mezi vedeními států. Myslíte si, že čistě z principu chce běžný Američan válčit s běžným Severokorejcem? Kvůli čemu?

Já nedokážu posoudit, jaká je skutečně realita života v Severní Koreji, protože mediální obraz je dle mého názoru dost odlišný od reality. Jisté je, že pokud všechny strany nebudou chtít zahájit dialog a pokud nepřestane hra na sílu, kterou stále dokola, ale stále bez úspěchu, demonstrují Američané, tak se nic nezmění. Sankce nic neřeší, možná je na čase se zeptat KLDR, co chce a jak si přeje řešit tuto situaci.

Co říct k Donaldu Trumpovi? „Plave v tom?“ Má ještě šanci splnit něco, co sliboval?

Jestli chcete udělat Ameriku znovu skvělou – viz volební heslo Trumpa – tak asi by bylo vhodné se nestát karikaturou toho nejhoršího, co americký prezident může představovat. Vzhledem k tomu, co jsem říkal v době amerických voleb, nemohu nic jiného než konstatovat to nepopulární: Já vám to říkal.

Co je podle vás zásadní téma, které je ve veřejné debatě či v mediálním prostoru opomíjeno?

Jednoduše řečeno – budoucnost. Plnohodnotná, komplexní, všeobjímající vize toho, jak si představujeme život v této zemi. Hodnoty, které chceme chránit. Straničky si rozparcelovaly společnost na jednotlivé frakce, které ale ani dohromady nedávají něco, co bychom mohli nazvat vizí. Nic. Prožíváme období naprosté ideové vyprázdněnosti, vše se zhroutilo do tříslovných frází, které ale vlastně nic neříkají. Instantní politika pro instantní generaci, tak to vidím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pochybní lidé kolem premiéra. Mezi odborníky o nich až do pandemie nikdo neslyšel. A další ostrá slova, která právník Dostál řekl i ministrovi

17:34 Pochybní lidé kolem premiéra. Mezi odborníky o nich až do pandemie nikdo neslyšel. A další ostrá slova, která právník Dostál řekl i ministrovi

ROZHOVOR Není možné stavět proti sobě právníky a lékaře a říkat, že raději upřednostníte jedny z nic…