Festival Václava Havla. Starostka nám řekla mnoho nepěkného, jak funguje a jedná jeho organizátor

03.07.2017 15:54

ROZHOVOR Hudební festival Zahradní slavnost (Open Air Workshop), který se měl v srpnu konat na loukách u Mladých Buků a měl být pokračovatelem festivalu Trutnoff Open Air, se konat nebude. Podle pořadatele Martina Věcheta „nejde uspořádat za podmínek, které určil městys Mladé Buky“. Hlavním problémem prý je vyhláška o nočním klidu. „Starostka vyzývá k použití vidlí proti nám,“ říká Věchet. „Jsou to klasický ‚věchetovský‘ manipulace! On neumí jednat a chová se jako slon v porcelánu,“ reaguje ale na to starostka Mladých Buků Lucie Potůčková. A pro ParlamentníListy.cz prozrazuje ještě jiné věci o pozadí pořádání festivalu.

Festival Václava Havla. Starostka nám řekla mnoho nepěkného, jak funguje a jedná jeho organizátor
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez
reklama

Paní starostko, trutnovský hudební festival, který je spojen s Václavem Havlem a konal se už za komunismu, se letos neuskuteční. A prý za to může obecní zastupitelstvo a potažmo vy, neboť jste přijali v obci takové podmínky, že se teď nemůže festival konat. Třeba kapely tam prý nemohou hrát po 22. hodině a existují tam i další omezení. „Obec účelově přijala několik vyhlášek, které napasovali na naše festivalové setkání a namířili tak, aby znemožnili jeho konání,“ tvrdí pořadatelé. Jak to tedy je?

To omezení, o němž jste hovořila, je pravdou. Jenže festival jako takový se může odehrávat úplně bez problémů, ovšem musí v deset hodin večer skončit produkce kapel. Tři měsíce před pořádáním festivalu – a tedy poté, co začal pan Věchet prodávat lístky – nám ale celá akce byla prezentována jako komorní akce, kde budou probíhat diskuse, workshopy, divadla a tak dále. A já nevidím jediný důvod, proč by po desáté hodině nemohly probíhat diskuse a hrát se divadlo.

Václavu Havlovi říkali v Trutnově "náčelník"

Martin Věchet, jeden z organizátorů festivalu, si stěžoval na jednání s vámi... Bylo to jednání s ním problematické?

On je komplikovanou osobností obecně, nejenom v jednání se mnou. Kdybyste se zeptala regionálně podél celého údolí, tak byste si na něj sesbírala mnoho názorů... Je to poměrně mediálně známá osobnost, a tak asi nečekal, že přijde na jeho „nástup“ taková odezva. Celý problém tkví v tom, že by asi nebyl s festivalem takový problém, pokud by pan Věchet jednal s námi jiným způsobem. On prostě nastoupil arogantně a bez pokory, začal prodávat lístky a teprve pak nám to oznámil a nikoho se na nic neptal. Netázal se třeba vůbec obyvatel, kteří tam bydlí (festival se tradičně koná již po několik let na půdě areálu na Bojišti, ale letos se měl přesunout jinam, nad Hrádeček, kde měl chalupu bývalý prezident Václav Havel a kde se festival konal už ve svých začátcích roku 1987, pozn. red.), zda jim to nevadí. Jde totiž o to, že místo, kde se festival měl konat, je evropsky významnou lokalitou, přírodním parkem a pan Věchet si ani k tomu nevyzvedl poštu od odboru životního prostředí, aby věděl co a jak. Nejenže si nevyzvedává poštu, ale on s námi ani nijak nekomunikoval a nekomunikuje. Pravděpodobně pro něj neplatí zákony. Jde o to, že jsme si hlídali lokalitu, kterou jsme si nechtěli nechat zničit. A to je všechno.

Tam, kde vyzývá starostka pod různými vlivy k použití vidlí proti nám a našim blízkým, dospěli jsme k tomu, že nechceme riskovat zdraví vaše i hudebníků, tak aby se cokoliv stalo. Nechceme Vás – naše pokojné squaw a spolubojovníky – vystavovat jakékoliv agresivitě a újmě. Naše aktivity tak přesouváme na příští rok...,“ uvedli kromě jiného pořadatelé festivalu do svého prohlášení.

No, to je krásné! To se směju... Jsou to klasický „věchetovský“ manipulace. Je to samozřejmě nesmysl! Já tam bydlím a netuším, jaké „vlivy“ má na mysli. My jsme tady bouchli šampaňské, protože jsme měli radost, že to zrušili. Tak to byly možná ty „vlivy“...

Chápu, že letní festivaly jsou pro obyvatele zátěží...

... já ale proti festivalům vůbec nejsem!

Mám na mysli různé technopárty, které se konají několik dní a nocí a obyvatelé nejbližších obcí často kvůli nočnímu hluku ani nespí...

Já si myslím, že by všichni u nás přežili i ten hluk. Co je ale opravdu problém, je ten bordel. Třeba u nás je pán, který bezprostředně vedle areálu chová koně a ty koně čtyři dny prostě mají problém. Tento pán z toho měl obrovský strach, nehledě na to, že sem ty koně chodí lidi odtamtud krmit, a těm koním pak mohou ublížit. On nemá na to, jak by si je odsud odvezl a ani by nevěděl kam. Jak říkám – ten hluk je vedlejší, i když tady v parku je hodně zvířat, která to taky plaší, ale horší je ten bordel, špína, odpadky a nesplněné sliby. Tam je často rozbahněný svah, a když se k tomu přičte ta velká spousta lidí, kteří z toho udělají jeden velký bordel, tak pak už to tam nikdo nikdy neuklidí. Je mi líto – pan Věchet má tak špatné reference, že my mu nevěříme!

Martin Věchet je ale přece zakladatelem Festival Trutnoff, ne? Copak byl tento festival díky jeho přičinění od začátku problematický?

O to je horší, jakou si během třiceti let získal pověst. Já jsem si myslela, že za třicet let se člověk naučí jednat, ale ono to posledních pět let gradovalo, a to i v Trutnově. Nevím, jak tam šla dolů nebo nahoru úspěšnost festivalu, ale vzhledem k tomu, že mu ubývalo účastníků, tak asi šla dolů. Jak je možné, že se na Bojišti koná další festival, který ale nemá jediný problém, a jezdí tam daleko více lidí a jeho pořadatel Urbanec nemá problém se s radnicí v Trutnově domluvit? Proto mne překvapuje, že člověk, který třicet let pořádá festival, přijde do malé vesnice a chová se tam jako slon v porcelánu.

Tvrdí se, že trutnovský festival bývá „festivalem s názorem“, protože jedním z pravidelných návštěvníků festivalu byl i disident, dramatik a pozdější prezident Václav Havel, který byl v roce 2007 jmenován dokonce „náčelníkem festivalu“. Mnozí si tak ty dnešní problémy mohou vyložit tak, že snad máte něco proti Václavu Havlovi vy osobně...

Víte, pan Věchet si udělal z Václava Havla marketingovou značku a už po několik let na tomto základu staví. Já osobně jsem byla přes pole přímým sousedem Václava Havla a mohu prozradit, že jsem si ho vážila. Takže osobou Havla to rozhodně není. Když jsem byla zvolena do funkce, tak jsem dokonce ze zdi sundala obraz Miloše Zemana a dala jsem si tam čestné občanství Václava Havla, neboť on je vlastně čestným občanem Mladých Buků.

Já osobně se klidně hlásím k intelektuální pražské kavárně a s tímto zařazením nemám vůbec problém. Beru to objektivně, považuji se za liberálního kapitalistu, za havlovce s velkým duchem. Problém je ale v tom, že duchovním otcem Zahradní slavnosti je bezprostřední soused Václava Havla Andrej Krob. Zatímco pan Krob ty zahradní slavnosti v soukromém duchu dělá léta, tak pan Věchet si jen to jméno propůjčil. Ale komorní slavnost pro mne neznamená tři tisíce lidí...

ParlamentnímListům.cz v minulosti hodně lidí – a mezi nimi i politiků – řeklo, že si Havla neváží, neboť to byl děvkař a ochlasta... Co si o tom myslíte?

Tak s takovým označením vůbec nesouhlasím! Myslím si, že to byl náš nejlepší prezident a jedna z největších duchovních a největších filozofických osobností, které jsme měli. Nedám na něj dopustit. Jsem v tomto směru zřejmě jinak intelektuálně naladěná než asi většina čtenářů ParlamentníchListů.cz.

Pokud se bavíme o hudebních festivalech, tak zatímco Havel na ně občas jezdil – a do Trutnova zvlášť – tak Miloš Zeman zřejmě nebude jejich přívržencem. Mohu se však mýlit...

Že na ně Havel jezdil, to nezpochybňuji. Nemám nic proti festivalu na Bojišti. Obecně si ale myslím, že by takové akce měly zůstat u městských aglomerací nebo na brownfieldech či na letištích a neměly by se cpát do krásné přírody. Tam nemají co dělat! Vždyť tam není žádné zázemí, není tam voda...

Pokud jsem zmínila Miloše Zemana, ten je stejně jako Havel často kritizován, ale samozřejmě za jiné věci. Prostě některým se nelíbí jeho vyjadřování, chování a ani to, jak nás prý táhne na Východ... Jak vy osobně Zemana vnímáte? Jste jeho fanynkou?

To v žádném případě!

Takže vy osobně jej nebudete volit? A kdo je „váš prezidentský kandidát“?

To nevím. Teď se objevuje tolik prezidentských kandidátů... Zatím vím, koho volit nebudu. Miloše Zemana. Toho stoprocentně volit nebudu. Zatím nemám přehled mezi kandidáty, ale těsně před volbami budu poctivě sledovat debaty mezi jednotlivými osobnostmi a potom si utvořím nějaký názor. Zatím na scénu vstupují stále noví kandidáti, i když tam jsou dva stálí, což jsou Michal Horáček a Jiří Drahoš.

Jak se díváte na propojení Zemana s Andrejem Babišem?

Nejsem nakloněná ani panu Babišovi. Odpověděla bych možná takto: Jsem typický čtenář Respektu a Reflexu.

Tak tato média zase nefandí Zemanovi. Jak jste vnímala třeba situaci, když pan premiér na Pražském hradě podával/nepodával demisi vlády?

Chování pana Zemana byla velká ostuda. Strašlivé chování! To úplně ztratilo glanc diplomatického jednání na nejvyšší úrovni. Dokonce si myslím, že si tímto od sebe odehnal i spousty lidí, kteří za ním dosud stáli. Prostě mu to u lidí nepomohlo. Bylo to totiž hodně pod čarou. Já jsem ale spíš liberálně pravicový volič. Jenže řeknu vám jedno: to jsou věci, na které se na malé obci vůbec nehraje. My jsme rádi za každého člověka, který pro naši obec něco udělá. A jestli je z ČSSD, z ODS, z KDU-ČSL, z ANO nebo malé straničky, která vznikla kvůli obecním volbám, tak na to se tady nehraje. To jsou věci velké politiky. V naší malé obci jsme nakonec v důsledku rádi, že se jediný zastupitel za 15 lidí vyjádřil tak, že by panu Věchetovi nějakým způsobem vyšel vstříc, ale my všichni ostatní jsme se bez ohledu na naše politické názory takto semkli. A je mi skutečně z těch 15 zastupitelů jedno, kdo má rád Babiše, Zemana, Havla nebo kohokoliv jiného.

Ono se ale často tvrdí, že malá města, tedy venkov, mají ráda Zemana, kdežto velká města stojí spíše za onou pražskou kavárnou...

To tak úplně není. Jsou starostové, kteří jsou i pravicově naklonění – ale to nemyslím ultrapravicově, ale liberálně pravicově. Takto se to bagatelizovat nedá. Hodně lidí, kteří volí Zemana anebo Babiše, si nakonec vybere starostu, který bez ohledu na své politické názory dělá pro obec něco pozitivního. Na malých obcích to takto nefunguje a mrzí mne, že mnoho lidí z vysoké politiky to pořád nechápe. Úplně zbytečně se to politizuje. Možná že to funguje ve větších městech, ale ve dvoutisícové vesnici?

Takže nevíte, kolik stoupenců Zemana Mladé Buky mají?

Vůbec ne. My se bavíme o cyklostezce, o rekonstrukci mateřské školky, o biopopelnicích – kdo je odveze, o tom, jestli máme udělat na novém školním hřišti ovál – jsou to prostě praktické věci, a vůbec neřešíme politickou příslušnost a politické názory. To tady není na pořadu dne jako hlavní věc, a dokonce si myslím, že se o tom nebaví ani lidé v hospodě. Prostě na malých obcích to funguje jinak než ve velkých městech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustí

17:30 Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustí

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Co bychom po politicky orientované neziskovce pod patronátem Pánka…