Fiala do Číny? Aby to nebyla spíš sabotáž... Profesor Drulák by obrat vztahů ocenil, ale příliš nevěří

24.11.2023 20:19 | Rozhovor

„Pokud se v této chvíli začalo neoficiálně mluvit o údajně chystané Fialově cestě do Číny, trochu bych se obával, že to vůbec není připraveno a že může jít trochu o sabotáž,“ říká profesor mezinárodních vztahů Petr Drulák, bývalý náměstek ministra zahraničí. Akci podle všeho připravuje Úřad vlády, zatímco ministerstvo zahraničí mlčí. A o vztazích obou úřadů v poslední době hezky vypovídá ostuda se zrušenou Fialovou návštěvou v Nigérii.

Fiala do Číny? Aby to nebyla spíš sabotáž... Profesor Drulák by obrat vztahů ocenil, ale příliš nevěří
Foto: Repro Raptor TV
Popisek: Profesor Petr Drulák

Média informují, že Fialova vláda obrátila a chce nastartovat vztahy s Čínou. Nejdřív ale delší čas dělali opak. Ostrá slova, odmítání všeho čínského, varování před bezpečnostní hrozbou, nepřítel, atd. Nemluvě o vyzdvihování Taiwanu. Co na to všechno říci?

Faktem je, že tato vláda dosud dělala všechno pro to, aby česko-čínské vztahy pohřbila. Jednak šlo o rétoriku, která se neustále vymezuje vůči Čínské lidové republice, ale šlo také o praktické kroky. Jedním z nich bylo například uzavření konzulátu v Čcheng-tu v Sečuánu, což je významné ekonomické centrum současné Číny. Pak šlo o návštěvy na Taiwanu a zdůrazňování, že skutečným partnerem i v ekonomické oblasti pro nás ve východní Asii musí být demokratické státy. Opět to bylo namířeno proti Číně. Politika české vlády v tom byla dost konzistentní, dělali to soustavně a koordinovaně. 

Teď přichází zpráva o tom, že se česká vláda chce pokusit o opak, což je zajímavý pokus o realistický obrat v české zahraniční politice. Nejsem si ale jistý, zda je toho tato vláda schopna. Stejně tak si nejsem jist, jakým způsobem na to Čína bude reagovat. Zatím se totiž zdá, že česká vláda ani nestojí o formát čínské spolupráce se zeměmi střední a východní Evropy, kterému se říká zjednodušeně 14 + 1, kde probíhají kromě jiného pravidelné schůzky premiérů. Vláda ČR se toho přestala účastnit, a teď je naznačován realistický obrat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechápu kde je koordinace, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLadislaw , 25.11.2023 9:30:19
vlády a parlamentu naší republiky. Všichni víme, že existuje jen jedna Čína. Kdysi ji v OSN zastupoval gen. Čankajšek, který se uchýlil na Tchaj-wan, potom svět uznal, že je to neudržitelné a VS OSN rozhodlo, že Čínu bude přirozeně zastupovat vláda v Pekingu. Náš předseda vlády to uznává a jednat bude v Pekingu, ovšem, představitelé parlamentu jednají na Tchaj-wanu. Kdo je vlastně podle naší zahraniční politiky představitelem Číny? Pan Vystrčil je Tchaj-wanec, to je známá věc, ale uznává tím jeho rozhodnutím ČR za zástupce Číny ostrov Tchaj-wan s rozlohou velikosti Moravy? Co potom chce Fiala v Pekingu? Nebylo by od věci kdyby vláda Pětikoalice občanům sdělila kdo pro ni reprezentuje Čínu a tam by jezdili všichni naši představitelé!!

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

4:46 „Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

VIDLÁKŮV TÝDEN Oslavy konce 2. světové války se nenesou v souladné atmosféře. „S prominutím, lidé ja…