Generál řízl do živého: Nesmíme nechat uprchlíky, aby se vylodili

24.05.2016 9:45 | Zprávy

ROZHOVOR Bruselský management se odtrhl od reality, což je vidět na nesouhlasných reakcích řady států vůči jeho rozhodnutím, myslí si bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, nyní pedagog Vysoké školy CEVRO Institut. Podle něj se tak děje z toho důvodu, že v Evropské unii rozhodují politici druhé až třetí kategorie. Špičkový generál také kritizuje současnou podobu dohody s Tureckem a k zastavení migrační vlny z Libye by použil vhodným způsobem námořní vojenské síly či plavidla Severoatlantické aliance.

Generál řízl do živého: Nesmíme nechat uprchlíky, aby se vylodili
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Při volbách rakouského prezidenta se dostal Norbert Hofer z „protiuprchlické“ Svobodné strany (FPÖ) až do finále a měl velkou šanci stát se hlavou státu. Navíc výsledek nedávného prvního kola, které zcela vyřadilo kandidáty mainstreamových stran, byl podle řady médií šok. Podle exministra Alexandra Vondry o žádné překvapení nejde, ale pozornost by tomu prý měli věnovat především Němci. V zemi, kde dosud vládne Angela Merkelová, je navíc dle posledních průzkumů třetí nejsilnější stranou protimigrantská a eurokritická Alternativa pro Německo (AfD). Může v Evropě nastat bouře v podobě nástupu nových, a jak někdo říká, „nesystémových“ stran?

Já si myslím, že tyto tendence trvají už delší dobu, kdy voliči věnuji větší pozornost radikálnějším hnutím. To je zcela evidentní. Dá se říct, že lidé nejčastěji volí ze dvou cest. U nás voliči dávají přednost takovému realistickému směru, který třeba nabízí hnutí ANO, a snaží se tak víc odpoutat od tradičních politických stran, jejichž konkrétní činnost se moc nezobrazovala ve výsledcích a společnost to unavovalo. To neplatí jen u nás, ale i obecně v Evropě, a podobně to například nyní funguje i ve Spojených státech. U té druhé cesty hledají lidé ten správný směr bohužel v názorech u extremističtějích nebo někdy dokonce nacionalistických stran.

To, co se děje, je jev zcela přirozený a právě na Rakousku můžeme sledovat, jak se změnil postoj lidí, kteří dříve naprosto odmítali, že by mohl být vůči uprchlíkům jiný přístup než velmi vstřícný. Dnes má řada z nich úplně odlišný názor, který vyrcholil právě v prezidentských volbách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …