Green Deal je realita, smiřme se, konstatuje šéf ODS. Šichtařová zatíná zuby: Postava bez politických kulí!

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

12.09.2021 17:19 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Pirátský nápad napumpovat do ekonomiky bilion korun v případě volebního vítězství Markétu Šichtařovou úplně ohromil. „Ahááá, pirát rozhodne, že sebereme podnikatelům peníze, přidáme k tomu peníze sebrané podnikatelům v dalších zemích EU, a rozhodne taky, jak tyhle peníze investovat, protože pirát, který nikdy nepodnikal, zato sedí a mluví v Parlamentu, ví líp než ten podnikatel, kde ty peníze budou vydělávat,“ diví se ředitelka analytické společnosti Next Finance prostoduchosti těch, co přitom chtějí řídit celou zemi. A kvůli rezignovanému přijímání pekla, které nás má ekonomicky zničit, by to u ní nevyhrál ani šéf ODS Petr Fiala.

Green Deal je realita, smiřme se, konstatuje šéf ODS. Šichtařová zatíná zuby: Postava bez politických kulí!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

V médiích se začíná objevovat pozapomenutý termín stagflace, který je označením pro vysokou inflaci ve stagnující ekonomice, přičemž inflace a stagnace jsou zpravidla protichůdné jevy. Máme se jí obávat, je její nástup reálný a jakými nástroji či kroky na ni mohou centrální banky nebo političtí lídři reagovat?

Stagflace je už dávno realitou. V dobách fungování „normální“ ekonomie a „normální“ ekonomiky platilo, že když se ekonomice velmi dařilo, přehřívala se, takže se přetlak poptávky lidí po zboží a službách provalil v podobě zvýšené inflace. A naopak když byla hospodářská krize, ceny padaly, protože lidé neměli peníze na to, aby mohli utrácet. Takže v „normálních“ dobách platí, že vysoký hospodářský růst je spojen s růstem cen, hospodářské zpomalení naopak je spojeno s velmi nízkou inflací. Teď je ovšem doba všechno, jen ne normální.

Aktuálně se pohybuje v situaci, kdy čelíme hospodářskému zpomalení ne proto, že by lidé neměli peníze a neměli za co utrácet. Naopak lidé dostali peníze od vlády, která se za účelem tohoto rozdávání zadlužila, ale ekonomika přesto moc nejede, protože výrobci nemohou dostatečně vyrábět. A nemohou vyrábět proto, že anti-covid opatření zpřetrhala obchodní kontrakty a začaly chybět některé základní materiály a komponenty. Takže například automobilky mají ohromnou poptávku po autech, ale auta přesto nedodávají na trh, protože chybí čipy. A čipy chybí, protože vlády před více než rokem začaly zavírat hranice, omezovat dopravu – a obchodní toky se přesměrovaly. Jako když postavíte řece do cesty překážku a ona si začne hledat nové koryto.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

15:40 Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Prezident Pavel se má podle všeho v neděli setkat s ukrajinským p…