Helena Langšádlová má obavy z možných konfliktů v Evropě, pokud se dostanou k moci...

27.01.2017 7:25 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud budou sílit protiunijní politické strany v Evropě, může to mít tragický vývoj jako konflikty mezi evropskými státy. Tak vidí situaci místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová s tím, že by došlo k ekonomickému propadu. Žádný stát Evropy nemůže samostatně čelit tak velkým hráčům, jako jsou Čína, Indie nebo Amerika. Měli bychom však aktivněji zbrojit a investovat více do své obrany. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vyzdvihla migrační politiku v Americe, kde nejen prověřují každého přistěhovalce, ale také poskytují rozsáhlou humanitární pomoc. A jak uspěje Donald Trump? Jeho názory se teprve vyvíjejí, tvrdí Langšádlová.

Helena Langšádlová má obavy z možných konfliktů v Evropě, pokud se dostanou k moci...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

Jak vnímáte protesty proti prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, za kterých začal úřadovat? Čím jsou způsobeny? Jeho chováním, údajným rasismem?

Amerika je celkově velmi otevřená společnost a lidé si tam více váží svých svobod a patří k nim i vyjadřování názorů, pokud s něčím nesouhlasí. Tohle je vnitřní záležitost Spojených států. Mně jeho hrubé chování není sympatické, ale těžko to mohu soudit z takové vzdálenosti. 

Může být důvodem i rozdílná politika oproti předchozímu prezidentovi, kterou Trump prosazuje?

Samozřejmě kdybych se na věc podívala ne úplně z hlediska Spojených států, ale světa, jsou zde dvě tendence, které mohou být nebezpečné. Jde o otázku protekcionismu a izolacionismu. Protekcionismus z hlediska ekonomického, protože jeden z Trumpových kroků je například zrušit Transpacifickou smlouvu. Z ekonomického hlediska je to mimořádně nebezpečné, někteří ekonomové tvrdí, že může způsobit hospodářskou krizi. Otevřený trh je i přes svá rizika pro Američany výhodný, americké hospodářství roste v posledním roce asi o čtyři procenta, ale z velké části také proto, že roste export do zemí, jako je Čína – kromě Kanady a Mexika –, která tvoří hlavní exportní trh.

De facto podobné kroky, jako je zrušení Transpacifické smlouvy, mohou vést k útlumu amerického hospodářství. Ale i obráceně, chudí Američané často kupují zboží z Asie, a tím dojde ke zvýšení cen zboží, čímž ohrozí situaci vlastních voličů. Stále platí princip komparativní výhody, který již v roce 1817 popsal David Ricardo, který už před dvě stě lety hovořil o tom, že otevřený liberální obchod je oboustranně výhodný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

20:03 Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

„Izrael, o jehož vznik se velmi zasloužil SSSR, se stal součástí širší hry, která byla namířena prot…