Hermanova náměstkyně a znalkyně médií Kalistová pro PL: Zestátnění ČT a rozhlasu by přineslo jejich rozvrat. Ale svou práci musí znovu a znovu obhajovat před lidmi

17.08.2016 7:06 | Zprávy

ROZHOVOR Trend vstupu českých a slovenských podnikatelů na domácí mediální trh považuje náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová za přirozený vývoj. V rozhovoru pro Parlamentní listy bývalá předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání prozradila, jaké změny zákonů o České televizi a Českém rozhlasu, které má Ministerstvo kultury předložit vládě v září, připravuje.

Hermanova náměstkyně a znalkyně médií Kalistová pro PL: Zestátnění ČT a rozhlasu by přineslo jejich rozvrat. Ale svou práci musí znovu a znovu obhajovat před lidmi
Foto: Archiv KK
Popisek: Kateřina Kalistová

Změnila se podle vašeho názoru média od počátku 90. let?

Ano, změnila. Média prošla od počátku 90. let proměnou stejně jako řada dalších odvětví, a to jak z pohledu technologického, tak do jisté míry i obsahového. K zásadnímu posunu v tvorbě a užití audiovizuálních služeb došlo zejména v posledních letech, neboť se objevily zcela nové možnosti jejich distribuce. S tímto technologickým vývojem pak logicky souvisejí i nové modely chování spotřebitelů, které musí respektovat i odpovídající právní rámec.

V čem vidíte zásadní rozdíl?

Za takový milník lze považovat přistoupení České republiky k Evropské unii, které si vyžádalo mj. harmonizaci českého právního řádu s evropskými normami. Z pohledu úpravy televizního vysílání představovala v této době zásadní úpravu tzv. směrnice Televize bez hranic, jejíž obsah byl promítnut do Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Právní úprava tohoto předpisu pak prošla zásadní proměnou v roce 2010 v návaznosti na přijetí nové Směrnice o audiovizuálních mediálních službách. Na základě této směrnice byl přijat i zákon nový, upravující pouze segment služeb na vyžádání. Nová směrnice reagovala na technologický pokrok, který v rámci postupující konvergence služeb představuje stále větší dostupnost zařízení poskytujících souběžně přístup jak ke službám lineárním, tj. televiznímu vysílání, tak k nelineárním službám, jejichž užití si určuje spotřebitel dle své vlastní volby.

Technologický rozvoj v poskytování a dostupnosti audiovizuálních mediálních služeb je však tak překotný, že už i posledně jmenovaná směrnice je v současné době podrobována nové revizi, která se musí vypořádat s neaplikovatelností některých ustanovení a dosavadní rozdílnou regulací lineárních a nelineárních audiovizuálních služeb. Evropská komise představila v květnu tohoto roku návrh revize této směrnice, kterým reaguje na vývoj trhu, technologií a na regulační praxi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

20:20 Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

„Myslíte milion chvilek nenávisti. Forum neřeším, ten člověk je posedlý Babišem. Už jsem si na ty ne…