Herold z ODS: Jaký osud čeká smíchovské betonové květináče?

19.05.2014 9:57

Betonové květináče s nově vysazenými stromy se k překvapení mnohých zazelenaly a mají se k životu, problémy kolem nich však pokračují. Zastupitel na radnici Prahy 5 Lukáš Herold se na jejich budoucnost ani dnes nedívá příliš optimisticky.

Herold z ODS: Jaký osud čeká smíchovské betonové květináče?
Foto: archiv, tan
Popisek: Lukáš Herold (ODS)

Stromy v květináčích se zelenají, na některých místech si na ně už občané zvykli,  zůstanou v ulicích Prahy 5?

Odpověď je nejasná, ale spíše to vidím tak, že čím dříve ukončíme tuto ostudu s květníky, tím to bude pro Prahu 5 lepší. Radnice pořád čeká na osmnáctimilionovou dotaci, a ta i přes další urgence  není na Státním fondu životního prostředí schválená. Jistotou je naopak pokuta od Ministerstva kultury, protože naše městská část porušila zákon, když rozmístila v první variantě květináče do památkové zóny. Z tohoto důvodu s námi zahájilo řízení i Ministerstvo životního prostředí, protože jsme porušili podmínky dotace. Právě tyto okolnosti mne vedou k tvrzení, že dotace proplacena nebude a že pátá městská část vyhodila 19 milionů za zcela nesmyslný projekt, ze kterého má ostudu nejen v Praze, ale po celé republice.

Proč se kauza smíchovských květináčů už neuzavřela dříve?

Hraje se kolem toho nějaká hra, které nerozumím, ale nic to nezmění na tom, že dotace se nedočkáme a květináče budou muset, alespoň v tomto počtu, z ulic zmizet. A to co možná nejrychleji! Vždyť každý měsíc stojí Prahu 5 tyto květináče docela velké peníze! Jen údržba a zálivka stojí měsíčně kolem 90 000 korun. Pokud se například musí z chodníku přesunout z důvodu poruchy vody a podobně, vyjde to na dalších 50 000 korun. Při rozmisťování po ulicích, když se zjistilo, že to prostorově nevychází, se musel projekt už jedenáctkrát měnit, a to nebylo také zadarmo.

A jak se chcete v případě rušení květináčů postarat o dnes již vzrostlé a zelené stromy?

Pokud se květníky budou likvidovat, stromy se musí zasadit jinde. Reálné je, že v ulicích může zůstat tak 20 až 40 květináčů. Kdyby projekt takto začínal, nemusela to být taková ostuda a vyhozené peníze. Naopak s 250 květníky, které jsou dnes v ulicích, se snad nic rozumného ani udělat nedalo a jejich využití bylo od samého začátku problematické.         

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: az

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Důležitý vzkaz profesora Kellera pro Babiše: Objasňuje vám Petříček vždy vše správně? Kompakt OSN o uprchlících má stejný status jako kompakt OSN o migraci

19:55 Důležitý vzkaz profesora Kellera pro Babiše: Objasňuje vám Petříček vždy vše správně? Kompakt OSN o uprchlících má stejný status jako kompakt OSN o migraci

CO NÁM DAL ROK 2018 Proč hlasoval europoslanec Jan Keller ve Štrasburku proti ruským sankcím? Schvál…