Hlavní organizátor „vítacích“ akcí čínského prezidenta v Praze Raffy Wang: Většina Čechů nezná problematiku Tibetu. Jeho vlajka je jen symbol

05.04.2016 10:15

ROZHOVOR Předseda Česko-čínské obchodní asociace Raffy Wang, hlavní organizátor tzv. „vítacích akcí“ čínského prezidenta, pro ParlamentníListy.cz obsáhle popsal dění kolem třídenní návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze, včetně konfliktů v ulicích mezi čínskými vítači a obhájci Tibetu. Pro české čtenáře také z čínského pohledu vysvětlil problematiku Tibetu.

Hlavní organizátor „vítacích“ akcí čínského prezidenta v Praze Raffy Wang: Většina Čechů nezná problematiku Tibetu. Jeho vlajka je jen symbol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga čínskými krajany před letištěm
reklama

Proč jste se rozhodli podpořit v Praze prezidenta Si? Je to nějaká zvyklost, která se dělá i při jeho návštěvách v jiných zemích?

Po třech letech od nástupu Si do funkce prezidenta zaznamenává Čína velký hospodářský i společenský pokrok. Jeho význačnou zásluhou je vyeliminování korupce. Tímto si získal velkou úctu a respekt od svého lidu nejen v Číně, ale i po celém světě. Z tohoto hlediska si zaslouží moji podporu, i mnohých dalších. Z tohoto důvodu má velkou podporu i při všech ostatních zahraničních návštěvách jako například nyní v USA.

Vysvětlete nám, Středoevropanům, jaký je vztah běžných Číňanů ke svému prezidentovi? A liší se v tomto nějak prezident Si od svých předchůdců?

Ve smyslu vaší otázky – běžní Číňané si současného prezidenta velice váží, mají k němu úctu a respektují ho. Ve srovnání se svými předchůdci je, dalo by se říci, populárnější a oblíbenější.


Raffy Wang

Jak probíhaly přípravy a organizace celé akce?

Po zveřejnění informace, že prezident Si přijede na návštěvu České republiky, se mnoho krajanů na naši asociaci i na další sdružení obrátilo s dotazem o pomoc a organizaci jeho přivítání. Akce byla organizována dohromady s více než 10 asociacemi sdružení Číňanů v České republice. Protože jsme neměli přesné informace, kde se bude pan prezident pohybovat, požádali jsme o možnost shromáždění na mnoha místech v hlavním městě. Žádosti jsem vyřizoval já osobně jako předseda Česko-čínské obchodní asociace na Magistrátu hlavního města Prahy. Mé žádosti byly schváleny a na jejich základě jsme obdrželi povolení ke shromáždění za účelem přivítání pana prezidenta. Následně jsme informovali naše členy a ostatní krajany, kde mohou pana prezidenta přivítat, a na základě jejich přání jsme jim zařídili vlajky a ostatní vybavení, kterým obvykle a tradičně vítáme důležité návštěvy v Číně.

V českém tisku se objevily informace, že účastníci této „vítací akce“ měli být v pátek před příjezdem prezidenta Si školeni na čínské ambasádě. Mimo jiné prý i v tom, jak účinně deštníkem zlikvidovat nepohodlný transparent nebo vlajku. Co můžete k těmto tvrzením českého tisku říci?

Nevím, jak tato tvrzení vznikla a od koho je česká média převzala. Mohu potvrdit, že se konala schůzka vedoucích všech zúčastněných asociací, kde jsme prvně dostali oficiální informaci o návštěvě pana prezidenta. Nebylo to žádné školení, tato setkání jsou běžná při návštěvě tak významného představitele na jakékoliv ambasádě, která se účastní příprav jeho návštěvy. Mohu jistě říci, že při setkání na čínské ambasádě jsem žádnou informaci o tom, jak čímkoliv cokoliv zlikvidovat neslyšel.

Vaše skupiny se staly účastníky několika konfliktů. Proč podle vás k těmto střetům došlo?

V první řadě musím říci, že nás všechny tyto konflikty velice mrzí. Média upozorňovala předem na to, že v průběhu návštěvy pana prezidenta mohou probíhat i demonstrace namířené proti jeho návštěvě. Všechny naše členy a krajany jsme upozorňovali, že naše akce mohou být terčem těchto demonstrací, a žádali jsme je o maximální pochopení a aby se těmito demonstracemi nenechali vyprovokovat k žádným reakcím. Jsem osobně přesvědčen o tom, že střety, ke kterým došlo, byly vyvolány ve většině právě těmito demonstracemi a snahou narušit naše akce. Osobně nesouhlasím s reakcemi některých našich krajanů, snažil jsem se sám zabránit některým neadekvátním reakcím. Přičítám je i určitému davovému efektu, který v průběhu takovýchto akcí vzniká jako například na fotbalovém zápasu.

Nejčastěji se vaše skupina dostávala do konfliktů s aktivisty, kteří byli vybaveni tibetskou vlajkou. Vysvětlete nám, co Číňanům právě na tibetské vlajce tolik vadí?

Víte, myslím si, že většina Čechů nezná detailně problematiku Tibetu. Menšina populace tibetské provincie v čele s dalajlámou se chce od Číny osamostatnit, na druhé straně majoritní většina tibetské populace s osamostatněním nesouhlasí. Názory, způsob života, vlajka nebo náboženství této menšiny, které vyznává většina lidí v celé Číně, nejsou důvodem problémů. Vlajka se pouze stala symbolem tohoto většinou nechtěného osamostatnění, a proto její prezentace například v průběhu takovýchto akcí většině Číňanů vadí.

Komunikovali jste nějakým způsobem dopředu s českou policií ohledně vašich akcí? Domlouvali jste například, kde by bylo možné je udělat?

S Policií ČR jsme dopředu nekomunikovali a ani jsme se nedomlouvali na potenciálním místě, kde akci udělat, protože jsme již území měli rozvržená a povolená od Magistrátu hlavního města Prahy.

Kdo byli lidé, kteří tyto akce řídili? Objevily se výtky, že tito lidé nerozuměli česky a kolemjdoucí nebo i policisté, kteří s nimi museli komunikovat, nebyli schopni se s nimi domluvit. Jak to bylo ve skutečnosti?

Tuto akci jsem organizoval a řídil já jako předseda Česko-čínské obchodní asociace se všemi předsedy ostatních sdružení. Špatnou komunikaci mohu vysvětlit jen jako jazykovou bariéru, někteří z nás umí lépe česky a někteří zase hůře. Odvíjí se to dle doby pobytu v České republice, jazykově je každý na tom individuálně.

Vy sám jste byl účastníkem incidentu, při kterém váš vůz zastavil uprostřed křižovatky a začali jste z něj vykládat vybavení, ačkoliv vás policisté žádali, abyste s autem odjeli. Viděl jsem pouze televizní záběry, ale z nich mi nepřišlo, že byste na ně brali ohledy. Nebylo možné – a možná nejen v tomto případě – řešit situaci z vaší strany vstřícněji?

Ve skutečnosti místo incidentu bylo označeno jako zóna mimo provoz, všude kolem byly uvítací skupiny, proto jsme se rozhodli auto na pár vteřin odstavit tam a rychle vyložit potřebné vybavení. V tomto spěchu nebylo naším záměrem se chovat nedbale či chladně, chtěli jsme jen rychle vyložit a uvolnit cestu, na nic dalšího nebyl čas.

Jakou zkušenost jste vůbec učinili s českými policisty, se kterými jste přicházeli do styku? Jak se k vám chovali?

Dle mého názoru jednali čeští policisté spravedlivě, nemíchali do toho žádné osobní ani jiné názory. Chovali se profesionálně s pracovním nasazením. Snažili se, aby se předešlo jakýmkoliv konfliktům, a pokud k nim došlo, snažili se je vyřešit.

Když jsem viděl vaši akci před hotelem Hilton, kde prezident nocoval, zaujalo mě množství rekvizit, které jste měli. Transparenty, vlajky (včetně velkých na několikametrových žerdích), několik druhů bubnů, dokonce nějaké kostýmy. Kdo zajišťoval toto vybavení?

Vámi zmiňovanou akci u hotelu Hilton shodou okolností organizovala jiná z našich asociací. Ale část vybavení byla zúčastněných lidí a část vybavení byla majetkem dané asociace, která ho měla z minulých návštěv představitelů naší země v České republice.

Je jasné, co přinesla návštěva čínského prezidenta pro ekonomické a politické vztahy obou zemí. Ale jak podle vás ovlivnila vnímání Číny ze strany české veřejnosti? Máte pocit, že jste pověsti své země v ČR prospěli?

Já žiji v České republice již více než 20 let. Jsem předsedou Česko-čínské obchodní asociace, jejímž jedním z hlavních cílů je budovat nadstandardní vztahy mezi našimi zeměmi. Máme velkou radost ze skutečnosti, že vztahy mezi našimi zeměmi jsou na tak vysoké úrovni. Mám velmi mnoho českých přátel a také obchodních partnerů, kterým jsem měl tu čest ukázat ne málo z naší země. Mám také velmi mnoho čínských přátel a obchodních partnerů, mých krajanů, kterým jsem měl možnost ukázat ne málo z České republiky.

Česká republika byla první zemí z Evropské unie, kterou náš pan prezident tento rok navštívil, zároveň první zemí ze střední a východní Evropy, kterou v pozici prezidenta navštívil vůbec. Byla to zároveň první návštěva čínského prezidenta v České republice za posledních 67 let.

Toto vnímám jako velmi významný krok k dalšímu prohlubování vztahů mezi našimi zeměmi, a to nejen na poli ekonomickém, ale i na poli kulturním a lidském a z toho mám jako Číňan žijící v České republice velkou radost.

Nikdy bych si byl býval nepomyslel, že námi organizované akce spojené s příjezdem pana prezidenta vyvolají tolik emocí.

Naším cílem bylo přivítat pana prezidenta v Praze a oslavit stále se rozvíjející vztahy mezi našimi zeměmi způsobem, na který jsme zvyklí a který je pro nás tradiční.

Jsem přesvědčen, že návštěva pana prezidenta Si bude mít velký význam pro budoucí rozvoj vztahů našich zemí a je mi velmi líto, že námi pořádané akce byly využity některými iniciativami nebo představiteli politických stran.

Jaké by podle vás vůbec měly být vztahy obou národů, Čechů a Číňanů?

Oba národy by měly udržovat tradiční přátelské a korektní vztahy a já jsem přesvědčen, že tomu tak i je. Uveďme dva příklady z historie. Česká republika pomohla historicky jedné velké čínské strojírně, poskytla jí stroje a podporu. Byla vybudována česko-čínská farma, k vytvoření které věnovala Česká republika veškeré know-how a vybavení. Bylo to velice milé gesto a Číňani na tuto pomoc od Čechů nezapomněli. I toto je důvodem současných vřelých vztahů našich zemí za situace, kdy Čína je druhou největší ekonomikou na světě. V případě, že by Česká republika chytila tento vlak a společně se s pomocí Číny ekonomicky vyvíjela, přinese to jen dobrý základ pro další rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Roztáhnout si půlky a je vymalováno.“ Zlá slova Tomáše Vyorala. V ČT a u Petříčků ať raději nečtou

16:00 „Roztáhnout si půlky a je vymalováno.“ Zlá slova Tomáše Vyorala. V ČT a u Petříčků ať raději nečtou

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Tomáš Petříček? Ten nikdy ministrem zahraničí nebyl, říká komentát…