Hospodský ze Spořilova: Zeman rozdělil zemi jako mačetou. Lidi se radikalizují. Politika je neuvěřitelná žumpa

30.11.2018 21:39

ROZHOVOR S HOSPODSKÝM „Miloš Zeman dokázal národ rozdělit jako mačetou. Takhle rozdělenej národ nebyl ani za Havla, ani za Klause,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hospodský z legendární První Pivní Tramwaye na pražském Spořilově a prezident Aliance P.I.V. Jiří „Bejček“ Stehlíček. Zeman se podle Stehlíčka „utrhl ze řetězu“ a lidi radikalizuje. Současná politika je podle Stehlíčka „žumpa“ až k neuvěření. „Zhoršily se nálady mezi lidma. To se zhoršilo hrozně,“ říká Stehlíček. V 90. letech, když začínal s hospodou podnikat, byli všichni plní nadšení a věřili, že jednou bude všechno v pořádku a budou prosperovat. „Viděli jsme zkrátka světélko na konci tunelu. Teď tam nevidím nic, jenom tmu,“ říká Stehlíček. Zákaz kouření, který prosadila minulá Babišova vláda byl podle Stehlíčka „ranou do vazu“ a „svinstvem“. „Proč tohle nenechali na lidech?“ stěžuje si na zákon Stehlíček a mluví o „dobroserech“, kteří nám prý „diktují své zářné zítřky“.

Hospodský ze Spořilova: Zeman rozdělil zemi jako mačetou. Lidi se radikalizují. Politika je neuvěřitelná žumpa
Foto: JK (PL.CZ)
Popisek: Jiří "Bejček" Stehlíček

První Pivní Tramway na konečné tramvají na pražském Spořilově asi těžko minete. A její provozovatel a hospodský Jiří Bejček Stehlíček, dlouholetý kamarád Ladislava Jakla, který to letos zkoušel za Okamurovu SPD do Senátu, je pořádný svéráz. Kromě piv a toho, jak v devadesátých letech s hospodou začínal, se nezdráhá „pěkně ostře“ pobavit i o politice. Příliš optimisticky ale současnou situaci nevidí. „StBák Babiš a Zeman urvanej ze řetězu se dali dohromady a společně vládnou týhle zemi,“ komentuje „neuvěřitelnou žumpu“ české politik Stehlíček. Duo prezident Zeman a Andrej Babiš je podle něj „zcela neprůstřelnej tandem“. Více se dozvíte v našem rozhovoru:

Jak dlouho První  Pivní Tramway funguje? Kde se vlastně zrodil ten nápad? 

Kdysi dávno jsem 18 let dělal u Dopravního podniku na technickém dispečinku elektrických drah. Za bolševika i celé ty roky po revoluci si člověk uvědomoval, že hospoda je určitej fenomén, že je to místo, kde se lidi střetávaj, řeší různé věci a je vám tam prostě fajn. Akorát mě vždycky štvalo, jak to bylo za bolševika, že se ti bolševičtí pinglové snažili vás vždycky okrást za každou cenu. Tehdy mně to přišlo pod úroveň a řekl jsem si, že i hospoda by se dala dělat jinak a dělat nějak mile a vstřícně, aby se k vám lidi vraceli. Hlavně jsem ale věděl, že udělat někde nějakou knajpu s umakartovýma židlema a linem, to umí každej. Chtěl jsem udělat něco zajímavého. No a že jsme zde již dvadvacátým rokem a stali jsme se legengou mezi hospodami snad o něčem hovoří.

Anketa

Obáváte se vypuknutí 3. světové války?

hlasovalo: 7483 lidí

Je to váš první podnik? 

Ne, první hospoda, kterou jsem udělal, byl Magistr Kelley ve stylu alchymistické dílny. To bylo dole v Nuslích. Celý to bylo ultramarínově vymalovaný. Celé to vymaloval mystickými výjevy Igor Ševčík, výbornej jak malíř, tak kamarád. Ostatně i tady První Pivní Tramway mi vyzdobil svými malbami právě on. U Kelleyho se panáky pily z kádinek, pivo z odměrných válců. Taková sranda to byla. Pak jsme se ale s kamarádem, se kterým jsem to provozoval, rozešli. Dal jsem se dohromady s jiným parťákem a chtěli jsme udělat hospodu tady na Spořilově, na konečné tramvají. A co jiného by mělo být na konečné tramvají než Tramway?
 
Máte to docela výběr piv. S čím jste začínal?
 
Začínali jsme 17. března 1997 na Sv. Patrika s Guinnessem, Gambrinusem a Plzní. Pak Guinness odpadl, protože místo dvanáctky začali vozit desítku, a to už je jen taková řídká černá voda. Takže jsem Guinnesse vyměnil za výbornou Primátorskou pšenici z Náchoda. Nechal jsem si tady udělat čtyřpípu a na té čtvrté pípě mě napadlo, že budu otáčet piva ze středních pivovarů. A můžu říct, že mě to napadlo jako prvního v Praze. Kamarádi a já jsme začali jezdit po republice a hledali pivovary, který by nám ty piva prodali. A to bylo z kraje roku 2004. V Praze jsem byl první, kdo po sudu měnil pivka. Tři pivka jsem měl na stálo a čtvrté jsem točil a měnil podle situace. Takže host dostal k ochutnání v jednou týdnu třeba i šest piv...
 
Foto: Jiří „Bejček“ Stehlíček před vchodem do svého království
 
Jak to tehdy šlo?

Bylo to takový docela dobrodružný. Pamatuji si, že jsem třeba seděl týden u telefonu a nesehnal jediný sud. Minipivovary prostě nebyly. Dneska je to už úplně jiné. Teď mi každou chvíli někdo volá a nabízí pivo. Jenže ten skládek, co mám tady vzadu, taky není nafukovací. Takže většinou nabídky odmítám. Dneska mám tady píp osm a už se sem vlastně ani fyzicky víc nevejde, takže to je tak akorát. 
 
Mají Češi pivní kulturu?

Nemají.
 
Ale vnímáte ve vztahu Čechů a piva v posledních letech nějaký posun? 

Ten vztah se v posledních letech mění, obrovsky se mění. Tady si vezměte, že si každý v Česku myslel, že pivům rozumí. Jenže ve skutečnosti rozuměl maximálně dvěma pivním stylům, a to bylo všechno. Rozuměl desítce, což znamená výčepní pivo, a rozuměl dvanáctce – ležáku, a to bylo tak všechno. Je pravda, že v tom ležáku jsme pořád světová velmoc, fakt špička. Český ležák je pořád pojem a fenomén. Jenže to, že máme dobrý ležák, nemá samo o sobě s pivní kulturou nic společného. 
 

Anketa

Který prezident České republiky byl prozatím nejlepší?

8%
7%
85%
hlasovalo: 25613 lidí
 
Ovšem teď se trochu začíná ta pivní kultura probouzet. Lidi a hlavně mladší ročníky už nechtějí, jak jejich dědové, sedět celý večer u jednoho piva, ale začínají objevovat různé pivní styly. Pšenice, IPA, APA, stouty, portery a další. A že jich je. S tím se vinaři ani zdaleka nemohou chlubit. Takže pivní kultura se pomaličku zvedá. I tak mají ale minipivovary pořád jen 1,5 až 2 procenta celkového trhu. No a když vyjedete na nějaké malé město či vesnici, tak tam furt vládnou ty velkoznačky, mají to tam zválcované penězi. Vybaví jim hospodu a navíc se ti lidé v TV doví, co mají pít, a je hotovo. 
 
Když se řekne Češi a pivo, co vám naskočí? 

Češi mají pivo rádi a to léta letoucí. Nejen moje generace na pivu vyrostla. Taky jsme dlouho obsazovali první příčky ve spotřebě piva na osobu, což se, myslím, časem bude měnit, protože jak cena vstupních surovin, a hlavně zahraničních aromatických chmelů roste, tak poroste potom i ta cena piva. Celé roky bylo bráno pivo jako takový nápoj pro masy, pro dělníky. Pochopte, že vlastně bolševik veškerou pivní kulturu zlikvidoval těma obrovskejma pivovarama, rajonizacema a vším tady tím. Vždyť i Praha byla pivně rozdělená. Na druhou stranu je pravda, že jsme chodili NA PIVO a značku až tak neřešili... Čili na tom, že pivo se celá léta bralo jako pití pro lůzu, se podepsal bolševik zásadním způsobem, a tak tady ta pivní kultura není, a ani být nemohla. 
 
Foto: Osm píp, osmero piv
 
Jak jste se jako hospodský vypořádal se zákazem kouření v hospodách? 

To byla rána do vazu. To je fakt takový svinstvo. Konkrétně ta naše hospoda tady byla rozdělená. Tady na baru se kouřilo a v salonku se kouřilo, a v celé chodbě a tam vzadu, ve vagonu tramvaje bylo nekuřákovo. Tohle respektovali všichni a byli spokojení. Nikdo si nestěžoval. Jenom nekuřáci museli projít zakouřeným výčepem, ovšem seděli vzadu a vzduch tam měli čistý. Dneska je to hrůza. I ortodoxní nekuřáci, kteří trvali na tom, aby se v hospodách nekouřilo, uznávají, že to byla chyba. Jelikož ta zábava se přesouvá ven před tu hospodu spolu s kuřákama. Jsou například u stolu 4 kuřáci a dva nekuřáci. Je hezky a kuřáci jdou ven. A co ti dva nekuřáci tam mají dělat? Hlídat jim věci? Ne. Takže i oni jdou s nimi ven a stojí tam s nimi. Takže host přijde do Tramwaye a kouká všude prázdno a chce si sednout a já mu vysvětluji tady ne, tady sedí lidi, tady taky ne atd... Uff. Je to celý postavený na hlavu. Proč tohleto nenechali na lidech? Tedy na hospodskejch? To je tak nefér. Já jsem třeba nekuřák, ale zkrátka vím, že ty cigarety tady k tomu patří. Tohle byl obrovský zásah. 
 
Pocítil jste nějak tento zákaz v provozu hospody, třeba v tom smyslu, že by začalo chodit méně lidí nebo tak něco?

Já to řeknu jinak. Rozhodně jsem po tom zákazu nepocítil, že by začalo chodit více nekuřáků, a tedy, že by ty matky s dětmi se tady rvaly o místa s těma kočárkama. Tak to fakt ne. A přitom to byly argumenty těch dobroserů, který vám určujou, jak vy máte žít, co si máte myslet a co je pro vás dobrý. Já jsem z toho úplně jurodivej, když tadyhlety dobrosery slyším, jak nám všichni nadiktujou ty svoje zářný zítřky. Vždyť to už tady jednou bylo. Takže se nebude kouřit v restauracích. A proč to tak rozhodnou? No protože můžou. Oni se vůbec těch lidí, těch hospodských neptaj. Proč to na nich nenechaj, ať si to každý sám rozhodne? Vždyť lidi zatím mají snad ještě svůj vlastní rozum. Tohle je zakouřená knajpa, Maruško, tak tam nepůjdeme. Tak tam nejdou. Ale ti chlapi tam chtěj bejt v tý zakouřený knajpě, tak proč by tam být nemohli? Je jim tam dobře a nikomu z nich to nevadí...
 

Konkrétně jsem teda pocítil dopady toho zákona v jedné věci. Tenhle náš bar, to bylo takové centrum zábavy a potkávání. Tady ti štamgasti sedí, postávají tady a jsou to takové ty srandičky, historky, zážitky z dovolené, co kdo na chalupě udělal, vtipy, atd., zkrátka to pravé domovsko-hospodské prostředí. A teď si vemte, že je léto a já tam sedím sám jak blbec za tím barem. Všichni jsou venku. To hospodské prostředí se přesunulo ven, tam stojí jak kuřáci, tak nekuřáci, všechna ta sranda se přesunula ven a já jsem tady sám, tak to je na palici. 
 
Babišův ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přišel před pár dny s návrhem, že by se mohl zdražit alkohol, že by se u alkoholu zvedla daň a Češi pak byli zdravější, co o tom soudíte? 

To je zase další dobroser. No prostě, von vám nadiktuje, co pro vás bude zdravější. Teď to bude alkohol, příště to bude tučné maso, napříště zase sladký věci. Proč se o nás takhle staraj? Já nechci, aby se o mě starali. Já jsem svéprávnej člověk a dovedu si vyhodnotit, co je pro mě dobrý a co pro mě dobrý není. Já se neožírám do němoty, a když se budu ožírat, tak je to zase jenom můj problém. A navíc, i když ty peníze nakonec vyberou, tak je stejně rozfrcají a přerozdělí. 
 
 
Foto: Vagon Pivní Tramwaye
 
Daň ze sladkého ale zatím prý nebude…

Tak já vám ručím za to, že vy se toho dožijete. Bude i z tučnýho, smaženýho atd. Na to vše když se dobroserové zaměří, tak prosadí. Já už jsem starej a jsem rád, že jsem starej. Ale vy se toho dožijete, uvidíte. A nebude to tak dlouho trvat. 
 
V posledních senátních volbách jste podpořil kandidaturu Ladislava Jakla. Vzniklo k tomu i video. Proč jste to udělal? 

Znám se s Láďou Jaklem 34 let. V podstatě se známe z doby před pádem bolševika. Láďa je muzikant. Ale hráli jsme spolu i amatérské divadlo. Když nás, jako divadlo, bolšán zakázal, tak jsme u Ládi v kapele na jevišti dělali pěkně potrhlou show. Známe se léta letoucí a známe se intenzivně. Né jak znáte někoho od školy a sem tam ho potkáte. Ne. Jsme propojení a potkáváme se vlastně furt. A jak občas říkám: Láďa je můj úhlavní kamarád. Já jsem mu řekl, Láďo, když budeš potřebovat, tak stojím za tebou a podpořím tě. To video jsme udělali na první dobrou. Rád jsem ho podpořil, ale bohužel to nevyšlo. 
 

Anketa

Která strana izraelsko-palestinského konfliktu má větší díl vašich sympatií?

86%
hlasovalo: 9883 lidí
 
Co říkáte na pana prezidenta? Onehdy zase vyvolal kontroverzi svými vulgárními výroky… 

Miloš Zeman dokázal národ rozdělit jako mačetou. Takhle rozdělenej národ nebyl ani za Havla, ani za Klause. Oba byli furt ještě slušný lidi, kteří měli úroveň. Byli to důstojní pánové. Tohle, co je tam teď, to je kreatura, to se na mne nezlobte. A ta rozděluje národ takovým způsobem, že lidi pískají. Co se dá dělat, ale je to tak. Je to strašně smutné tohle všechno. 
 
Zeman ty lidi radikalizuje? 
  
Já jsem o tom přesvědčenej. 
 
A ty vulgarismy?

No, to je. Ježíši Kriste, co si o tom budeme povídat. To si můžeme říkat my dva v hospodě u piva, ale do pytle práce, tohle nemůže říkat prezident přece. Já jsem taky prezident a tohle bych pro veřejnost neřekl ani pod vlivem...  (smích) (Jiří Bejček Stehlíček je prezidentem Aliance P.I.V.). Říkat tohle do rozhlasu či do televize, aby to každý mohl slyšet, opravdu neměl. To je přes čáru. Prezident Zeman je samolibej ješita. Já jsem vždycky říkal, že je chybou volit prezidenta v přímé volbě, protože český prezident nemá ty pravomoci, který má například ruský nebo americký prezident. Český prezident má jenom ty okleštěné pravomoce, které má. A taky jsem říkal, že když bude zvolen Zeman, tak se bude chovat jako utrženej ze řetězu, a přesně k tomu došlo, Zeman se chová jako utrženej ze řetězu. 
 
 
Mluvíme spolu v situaci, kdy je jen pár dní od výročí 17. listopadu 1989, zároveň se ve Sněmovně hlasovalo neúspěšně o vyslovení nedůvěry vládě, premiér je údajný spolupracovník StB…

Proč říkáte údajný? Babiš spolupracoval s StB. Uznal to slovenský Ústavní soud. Tak proč říkáte, že spolupracoval jen údajně? Já vím, že se to bojíte říct natvrdo, ale Ústavní soud Slovenské republiky to řekl, že jo? Tak o čem je řeč? Tak sorry jako? Takže je to eStéBák. A hotovo.
 
Kam jsme se to v politice posunuli? Máme tam toho Babiše se všemi jeho problémy, máme tam prezidenta, který nejde pro sprosťárnu daleko a zároveň Babiše podporuje…

Hele, to je taková žumpa v současné době, že to je až něco neuvěřitelného. Mně se líbil na Facebooku jeden takový nápis. Odcituji vám to: „Zatímco trestně stíhaný premiér jede do Ženevy ovlivňovat korunního svědka ve své kauze, policie vyšetřuje, kdo hodil květiny do koše…“
 
No…

Tak to je celej obraz týhle společnosti. Oni řeší pitomosti, blbosti, a tohle se buď neřeší, nebo se to bojí řešit, nebo to možná řeší, ale tak, že o tom nikdo ani neví. 
 
Skončí Babiš v politice?

Podle mě skončí a přeji si, aby skončil neslavně a s ním celá ta jeho ekipa. Myslím si, že je možné se na ně dívat jako na zločinné spolčení a jako na organizovaný zločin. Ale neskončí teď. Teď je to neprůstřelný. ČSSD jsou srabi a raději odejdou ze Sněmovny, než by vyslovili nedůvěru vládě. A navíc Zeman již dopředu řekl, že pokud vláda padne, tak Babiše pověří znovu. Takže to je zcela neprůstřelnej tandem: prostě StBák Babiš a Zeman urvanej ze řetězu se dali dohromady a společně vládnou týhle zemi. 
 
Foto: Interiér Pivní Tramwaye
 
Proč si myslíte, že lidé Babiše volí? 

(Pokrčí rameny.) Říká se jim kobliháři, no. Babičkám zvedne o pětistovku důchod. Jenže on jim to nezvedne. On to ukradne z rozpočtu a přidá jim to jen proto, aby ho znovu zvolily. To je všechno ta špína, tohleto. Já si pamatuju, jak kdysi ministr, myslím, že to byl Dyba, navrhoval, aby vznikl zákon o vyrovnaném rozpočtu. Pak by se tohle totiž nedalo dělat. Ale že se  na několik desítek let dopředu zadluží stát a ještě v době konjunktury zase vybírá další a další peníze? To je svinstvo. Všechno špatně. 
 
Jak hodnotíte vývoj posledních několika let? 

Zhoršily se nálady mezi lidma, to se zhoršilo hrozně. Já říkám zlaté devadesátky. Na jednu stranu se říká, že kdo si je pamatuje, ten je neprožil, ale na druhou stranu všichni jsme tenkrát byli plní nadšení, šli jsme do toho s jasnou hlavou a věřili jsme, že jednou to bude všechno v pořádku a budeme prosperovat a tak. Viděli jsme zkrátka světélko na konci tunelu. Teď tam nevidím nic, jen tmu. Dneska ta hospoda, nemůžu říct, že nešlape, ale jede vlastně sama na sebe, a já kdybych nezaměstnával sebe, ženu a dceru a měl tady nějaký zaměstnance, tak to zavřu, protože je nezaplatím. A to zkrátka není dobrý. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oni ty sociální dávky zneužívají. Na pomoc nesmíme doplácet, říká Kořanová

13:28 Oni ty sociální dávky zneužívají. Na pomoc nesmíme doplácet, říká Kořanová

„Model třikrát a dost může být pro lidi ve vyloučených lokalitách motivací, aby více ctili zákony v …