Ilona Švihlíková po žhavém referendu: Ať jsou Němci zticha. Byli by polorozvojová země, kdyby jim neodpustili dluhy. Sobotka jen papouškuje

06.07.2015 17:15

ROZHOVOR Řecká krize není testem ekonomiky ale demokracie pro eurozónu a pro Evropskou unii. I na tento aspekt upozorňuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ekonomka Ilona Švihlíková. „Pan premiér by se měl lépe obeznámit se situací a nepapouškovat vše, co přijde z Bruselu,“ zmínila také v reakci na aktuální vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky. „Referendum bylo o tom, zda přijmou nebo nepřijmou podmínky věřitelů a ne o setrvání v eurozóně,“ dodala.

Ilona Švihlíková po žhavém referendu: Ať jsou Němci zticha. Byli by polorozvojová země, kdyby jim neodpustili dluhy. Sobotka jen papouškuje
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

V nedělním referendu Řekové jasnou většinou více než 61 procent hlasů odmítli návrh mezinárodních věřitelů. Překvapil vás výsledek referenda?

Musím říct, že mě výsledek překvapil, hlavně rozdíl mezi „ano“ a „ne“. Výzkumy, i když samozřejmě i na nich má někdo zájem, byly relativně dost těsné. Výsledek mě překvapil a řeknu na rovinu, že příjemně. Rozdíl dvaceti procentních bodů je hodně výrazný. Jde o jasné vyjádření důvěry Tsiprasově pozici. V řecké společnosti se ukazují i generační rozdíly. Mladí, kteří naprosto ztrácejí v Řecku perspektivu, v drtivé většině volili „ne“, starší lidé, důchodci, preferovali volbu „ano“.

Příslušníci politické opozice netajili rozčarování nad výraznou porážkou tábora „ano“, tedy příznivců dohody s věřiteli. Vyzvali Tsiprase, aby se do 48 hodin dohodl s mezinárodními věřiteli na nových podmínkách, jak slíbil. Podaří se vyjednat výhodnější dohodu o nových půjčkách a odpisu dluhu a jak silná je výchozí pozice Řecka pro jednání?

Míč je na straně věřitelů, a to dlouhou dobu. Věřitelé se dohodnout nechtějí, to je základní problém. Řecko má teď na základě referenda velmi silný mandát. Mimochodem zrealizovali ho v rekordním čase. Jasně od začátku Tsipras říkal, že výsledky referenda ukáží, že Řekové chtějí zůstat v eurozóně, ale ne za těchto nedůstojných podmínek. Byli to naopak představitelé trojky, věřitelů, kteří neustále situaci obraceli a manipulovali ve smyslu, že Řecko má vypadnout z eurozóny a podobně. Dohoda samozřejmě možná je, koneckonců nová zpráva Mezinárodního měnového fondu určitě dá Tsiprasovi nějakou novou munici, ale fakt spočívá v tom, že všichni představitelé věřitelské trojky už od počátku, od té doby, co Syriza vyhrála, dávali najevo absolutní nechuť. To je otázka politicko-mocenská, ne ekonomická. Nechtějí dovolit, aby strana radikální levice uspěla, protože mají obavy z toho, že by následně uspěli další a Podemos je jedním z příkladů. Tohle už není řízeno racionalitou, ale mocenskými politickými zájmy jednotlivých aktérů. 

VŠE O ŘECKÉM REFERENDU ZDE

Na referendum už reagoval premiér Bohuslav Sobotka, který uvedl: „Řekové se rozhodli pro horší a těžší variantu. Nejen pro Řecko, ale pro celou Evropu. Chápu odhodlání prezidenta Hollanda a kancléřky Merkelové, ale myslím si, že je téměř nemožné držet Řeky v eurozóně proti jejich vůli.“ Ukázalo referendum to, že Řekové nechtějí setrvat v eurozóně?

Myslím si, že pan premiér by se měl lépe obeznámit se situací a nepapouškovat vše, co přijde z Bruselu. Referendum bylo o tom, zda přijmou nebo nepřijmou podmínky věřitelů a nebylo v žádném případě o setrvání v eurozóně. Řekové chtějí zůstat v eurozóně, ale chtějí v ní být za důstojných podmínek. To je hlavní zpráva, kterou referendum vyslalo. Číst situaci nějakým deformovaným způsobem je znakem toho, že vůbec nechápeme, v jaké situaci se Řekové nacházejí a ani o čem hlasovali. Nemůžete vzít výsledky hlasování a deformovat je podle toho, jak se nám to líbí nebo nelíbí. To je neskutečná arogance. Výsledek je interpretován způsobem: „Když nebudete souhlasit, tak vypadněte!“ To nemá s demokracií co dělat, pak můžete říci, že Řecko bude protektorát na dalších padesát let a bude dělat to, co mu nařídí Angela Merkelová, můžete zrušit volby i referendum, protože pak se z nich stávají zbytečné nástroje. Mimochodem si musíme uvědomit, že situace řecké ekonomiky je čím dál horší, i zpráva Mezinárodního měnového fondu, která bývá tradičně optimistická, vám řekne, že i v roce 2030 by dluh byl kolem 118 procent HDP. O čem se tady bavíme? Politika je jednoznačně neúspěšná, ale z mocenských důvodů to nikdo nechce uznat. 

Podle amerického deníku Wall Street Journal je případný odchod Řecka z eurozóny stále lepším řešením, než aby se dalšími zeměmi začala také šířit antireformní „nákaza“. Může dojít k postupnému rozkladu Evropské unie a zničení eurozóny?

Upřímně řečeno, eurozóna se ničí sama. Řekové podporovali evropskou integraci i euro a Řekové by nikdy nehlasovali takto, kdyby nežili sedm let v naprostém ekonomickém a sociálním zoufalství. Pokud by reformní politika byla úspěšná nebo dávala nějaké pozitivní signály, tak dnes neměla takové výsledky. Je to absurdní reakce jako, že zakážu teploměr, protože venku je zima. Nelze utéct před následky. Syriza stejně jako Podemos reagují na nějakou sociální situaci. Nejsou příčinou, oni jsou výsledkem toho, k čemu politika věřitelů dospěla.

Co vlastně řecké „ne“ způsobí bezprostředně? Věřitelé už nebudou ustupovat, nic Athénám nepošlou, zdroje vyschnou…Případně vyberou zbytky vkladů, které zůstaly ještě na účtech?

V této nejhorší variantě, byť ji nelze vyloučit, by si Řekové museli vytvořit vlastní měnu, což by několik měsíců trvalo, případně se připravit na vytváření tak zvaných „státovek“. Není to ideální možnost, ale možnost to je. Vláda už mohla i s tímto počítat nebo mít variantu tohoto typu rozpracovanou. Základní poselství, které by tím ale velká trojka vyslala, je opět o demokracii. Řekli by: „Nehlasujte, žádné referendum, žádné hlasování, žádné volby, budete dělat to, co chceme my.“ Nejde o test ekonomiky ale test demokracie pro eurozónu a pro Evropskou unii.

V Interview ČT 24 jste zmiňovala článek v Die Zeit, kde přímo jeden z politických analytiků říká, že německá vláda si přeje jinou vládu v Řecku. Ale kde to jsme? Jinou vládu v Řecku si taky přál třeba Hitler. Jak si myslíte, že Evropu ovlivňuje chování Německa?

Když se podíváte do německého tisku… Kdyby v roce 1953 Němci nedostali obrovské neuvěřitelné odpuštění dluhu, tak je dnes Německo polorozvojová země.
Řekové byli jedni z mnoha věřitelů, kteří Němcům dluh odpouštěli a teď, když si uvědomíte, co jsou Němci schopní ze sebe vydat a jakým tónem? Ať jsou raději zticha vzhledem ke své historii.

Jaký je váš předpoklad řešení situace a co by bylo nejvhodnější?

Samozřejmě dohoda na změně programu, přiznat, že dluh je nesplatitelný, že je potřeba ho zásadně restrukturalizovat a že prioritou pro řeckou ekonomiku je růst. To by byla optimistická varianta. Pak je celá řada horších variant, ať už ta, že Evropská centrální banka přestane dodávat likviditu, že by se dál omezily výběry z bankomatu atd. Špatných možností je celá řada. Pokud k nim doje, nebudou vizitkou Řecka, ale dominantní vizitka věřitelů.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušane, půjdou sedět? Lhali! Rajchl objevil nové tresty a zákazy

7:40 Rakušane, půjdou sedět? Lhali! Rajchl objevil nové tresty a zákazy

Šibenice na akci hnutí Chcípl PES? „Z naší strany to bylo odsouzeno, a tím to pro mě hasne,“ říká Pa…