Informovaný poslanec Seďa velmi otevřeně o tom, co jsme v Sýrii a Iráku způsobili. Až začnou vojensky spolupracovat Rusko a Turecko...

21.10.2016 8:13 | Zprávy

ROZHOVOR „Vnímám účast Spojených států při ofenzívě Mosulu jako nutnou pomoc současné irácké vládě v boji proti Islámskému státu, který mimo jiné vznikl z chyb, jež se po svržení Saddáma Husajna v minulosti udělaly,“ konstatuje poslanec Antonín Seďa, vedoucí Stálé delegace ČR do Parlamentního shromáždění NATO a člen výboru pro obranu z poslanecké Sněmovny. Ten se nebojí nové studené války, i když Rusko nedávno odstoupilo z dohod o jaderném odzbrojování. Považuje to spíše za jedno z tvrdých diplomatických gest. Naopak se ale obává budoucí vojenské spolupráce Moskvy s Ankarou, která by mohla poškodit Severoatlantickou alianci.

Informovaný poslanec Seďa velmi otevřeně o tom, co jsme v Sýrii a Iráku způsobili. Až začnou vojensky spolupracovat Rusko a Turecko...
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Válka v Sýrii se nebezpečně vyhrotila jako v dobách studené války, když na jedné straně (jako například v minulosti ve Vietnamu) bojují Rusové a na té druhé Američané. Neobáváte se, že by se v tomto konfliktu, ve kterém jde o získání vlivu na Středním východě, mohly do sebe nakonec pustit i USA s Ruskem, a to třeba i díky banální chybě vojenských velitelů, kteří ovládají chod různých systémů zbraní, jak se toho bojí někteří bezpečnostní experti? 

Bezpečnostní problém v Sýrii nemůže být černobílý, protože to není konflikt mezi Ruskou federací (RF) a USA. Pokud se podíváme na historické příčiny bezpečnostní krize, pak je nutno upozornit na základ problémů na Blízkém a Středním východě, což je po staletí vedený spor mezi sunnity a šíity a nevyřešený problém Palestiny, chcete-li otázku Izraele a jeho vztahu k sousedním arabským zemím. Je pravdou, že jde i o vliv Ruska a USA na tomto území, kdy se jedná o mocenské, politicko-ekonomické a bezpečnostní ambice obou účastníků. Nicméně jsem přesvědčen, že obě světové mocnosti „haraší“ zbraněmi kvůli odstrašení a není v zájmu obou zemí konflikt jakkoliv jitřit tak, aby vznikl nějaký nový ozbrojený konflikt. Přesto lidskou chybu nelze nikdy předem vyloučit. Ale k tomu, aby se tyto chyby nestaly příčinou ozbrojeného konfliktu, existují „horké“ linky mezi státníky či diplomatické metody řešení těchto nebezpečných problémů.

Rusko-americká zářijová dohoda o příměří v Sýrii předpokládala, že umírněná opozice se od teroristů, jako je Fronta dobytí Levanty, oddělí, což se nestalo; Rusko z toho viní USA, které měly tento bod dohody zajistit. Teď Rusko schytává výtky za intenzivní bombardování Aleppa. Byla tohle strategická chyba Ruska nebo prostě lze postupovat jen silou? Nyní Putina za to kritizuje dokonce i jindy umírněná OSN. A co si myslíte o úvahách zavést kvůli tomu další sankce proti Rusku? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …