Ivan Pilip: Potlačení Katalánska? Česká policie také zasahovala proti pohraničním Němcům a ti jí spílali

04.10.2017 11:42

ROZHOVOR Bude dění v zemi pod Pyrenejemi a okolo Barcelony, jak se také říká Katalánsku, spět k osamostatnění? Zatopila snad, nevědouc, madridská vláda ještě víc pod kotlem? Nebo je to arogance moci a přehlížení národů? Pro ParlamentníListy.cz se krátce vyjádřil odborník na hispánské a latinskoamerické země Ivan Pilip. Podle něj se nacionalismus valí Evropou. Je možné, že zažije ETA svoji reminiscenci? V zápalu horkých hlav bylo ve vesnicích kolem „Barči“ slyšet i to, že pro zdejší chlapy není problém odejít zas do hor, což pro mnohé generace Katalánců není nic neznámého.

Ivan Pilip: Potlačení Katalánska? Česká policie také zasahovala proti pohraničním Němcům a ti jí spílali
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Katalánské referendum brutálně potlačily policejní složky, vyslané z Madridu. Co na to říkáte? Jistě šlo o neadekvátní zásah, byť ústavní soud referendum zakázal.

Policejní složky referendum potlačovaly v souladu se zákonem, ale španělská vláda bohužel podcenila mediální vyznění celé policejní akce. Referendu se zabránit nepodařilo a svět oblétly obrázky těžkooděnců útočících na školy a důchodce. Kdyby ale vláda nezasáhla, stála by před kritikou drtivé většiny Španělů za to, že nechala katalánskou vládu porušovat zákony a ústavu.

Referendum bylo zakázáné, ale reakce španělské vlády byla, jako kdyby se mělo Katalánsko odtrhnout již zítra. Můžete prosím stručněji popsat katalánskou historii? Nejen vlajka, ale i řeč je poměrně odlišná a historické ohlasy na bývalou samostatnost jsou asi stále ještě v genech místních obyvatel.

Katalánsko nikdy nebylo samostatným státem v době, kdy jsou státy definovány tak, jak je známe dnes. Kulturně jde jistě o svébytnou entitu, ale převážnou většinu svých dějin byla provázána se Španělskem – nakonec geografická poloha ji k tomu předurčuje. Řeč sice odlišná je, ale daleko méně než třeba původní jazyk Basků. A protože katalánská vláda před referendem skutečně vyhlásila, že vyhlásí nezávislost do 48 hodin po referendu, nelze se divit napětí, které tento plán vyvolalo.

Jde v první řadě o peníze? Tedy to, na co Katalánci poukazují, že na rozdíl od jiných oblastí poměrně štědře dotují ústřední rozpočet a potažmo vládu.

Je to jeden z významných argumentů separatistů, ale v tomto směru už došlo před několika lety k dílčím změnám a jistě jde o téma, které lze řešit jednáním, a nikoli odtržením se od zbytku země. Navíc Katalánsko také historicky těží z přístupu na celý španělský trh a má z něj řadu výhod.

Nebude právě tento incident rychlejší „rozbuškou“ k odtržení a samozřejmě k odporu, a to i třeba gerilovému?

Je velmi pravděpodobné, že nedělní události zradikalizují část stoupenců referenda a asi také zvýší podporu samostatnosti mezi váhajícími. Radikalizace je nebezpečná, protože větší část stoupenců nezávislosti jsou spíše pravicoví, národně orientovaní politici a občané, ale menší část jsou extrémně levicová uskupení, jejichž představa o uspořádání společnosti se blíží například těm z baskické ETA.

Jak podle vás reaguje na události EU a případně naši politici? Adekvátně?

V této situaci je obtížné do vnitřní situace zasahovat. Španělská vláda má nesporně pravdu v tom, že referendum bylo nelegální. Co tedy měla vlastně vláda dělat? Když československá vláda před Mnichovem obsazovala pohraničí po nepokojích tamních Němců, ti jí spílali, ale v Praze či Hradci Králové tleskali. Naším zájmem i celé Evropy by mělo být, aby se obě strany domluvily, protože jednoznačné a snadné řešení neexistuje.

Nejde v podstatě o opačný trend, než je v EU, tedy Evropa regionů a národů? Ve Francii, na druhé straně hranice, se také ozývají obyvatelé Occitanie. A když si přidáme Vlámy a Valony, rozdělení Itálie na bohatý sever a chudý jih...

Vlna nacionalismu se skutečně valí Evropou, a to možná o to víc, o co snadnější je spojení s jinými částmi světa a uvnitř Evropy navzájem. Může to nést velká rizika, ale zase například rozchod Čech a Slovenska ukazuje, že se lze rozejít v dobrém a zůstat přáteli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

10:02 Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

„Byla to čistě rituální návštěva, která měla potvrdit naši absolutní loajalitu Washingtonu,“ hodnotí…