Jako by si někdo přál zbavit se důchodců. Předák seniorů Dryml si bere na mušku ministra Vojtěcha

18.03.2020 20:00

ROZHOVOR Hlavní odpovědnost za selhání v době pandemie koronaviru nese jednoznačně premiér Andrej Babiš, který do funkce ministra zdravotnictví jmenoval nezkušeného mladého zpěváka, jenž totálně selhal při výběru managementu a nyní i při zajištění a distribuci ochranných pomůcek. Nešetří kritikou představitel nejohroženější skupiny, tedy prezident spolku Senioři České republiky, ale i bývalý náměstek ministra zdravotnictví, Vladimír Dryml.

Jako by si někdo přál zbavit se důchodců. Předák seniorů Dryml si bere na mušku ministra Vojtěcha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dryml
reklama

Pandemie koronaviru vládne všemu. Co vy na to?

Anketa

Měla by policie pokutovat občany, kteří během současných opatření např. skupinově popíjejí v parcích?

96%
4%
hlasovalo: 21741 lidí
Ukazují se slabé stránky globalizace ekonomiky i skutečnost, že svět není dostatečně připraven čelit některým infekčním nemocem, které se šíří turistikou a hlavně letadly po celém světě. Senioři České republiky byli již v  lednu znepokojeni blížícím se nebezpečím z Číny, které postihuje hlavně naši generaci seniorů nad pětašedesát let. Opakovaně jsme se chtěli setkat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, aby nás ubezpečil, že je zdravotní systém připraven na přicházející epidemii a zda je dostatek léků a pomůcek pro seniory. Do dnešního dne na nás neměl čas. To snad mluví za vše.

Jak situaci vnímáte jako lékař, zástupce důchodců a bývalý politik?

Nikdy jsem se nebál tvrdě říkat i nepopulární, ale pravdivé věci, a to i jako politik. Především jako bývalý náměstek ministra zdravotnictví jasně říkám, že nemohu pochopit takové selhání systému. Odpovědnost nese především ministr Vojtěch spolu se svým náměstkem Romanem Prymulou a bývalou hlavní hygieničkou Evou Gottvaldovou.

Hlavní odpovědnost ale nese jednoznačně premiér Andrej Babiš, který do takové funkce jmenoval nezkušeného mladého zpěváka, jenž totálně selhal při výběru managementu a nyní i při zajištění a distribuci ochranných pomůcek. O personálním rozvratu v systému, na který opakovaně upozorňovaly Česká lékařská komora a odbory, ani nemluvím. Ohroženi jsou především naši senioři a na ty zatím nikdo moc nebere ohled.

Co byste vyčetl kvůli současným opatřením české vládě?

Nyní se drasticky dohání zbytečně ztracený čas. Jak je možné, že nebyly  rychle uzavřeny hranice a zastaveny některé letecké spoje? Kontroly na letištích byly k smíchu. Ráznějším přístupem by se určitě zpomalil přenos hlavně z Itálie, ale i odjinud. Pozdní zavření hranic, chybějící ochranné a hlavně dezinfekční prostředky ve státních hmotných rezervách, nedostatečná ochrana zdravotníků, zbytečné mediální útoky na testování soukromými laboratořemi spolu s dalšími nepravdami jen vyvolávají strach, a to hlavně mezi seniory.

Rozporuplná mediální vyjádření typu nepodléhejte panice, ale zavřeme všechno, a ještě přijdou tvrdší opatření, náměstka Prymuly, jsou spíše ke škodě. Anebo tvrzení premiéra Babiše, že respirátorů a roušek je dostatek, dopoledne, aby odpoledne ministr Vojtěch prohlásil, že jich chybí až milion, opravdu, ale opravdu nesvědčí o tom, že pravice ví, co dělá levice. Testování zatím kapacitně nestačí, rychlotesty nejsou a nasazení armády, která má přitom s takovým stavem největší zkušenosti, je opožděné. V soukromé firmě bych takové selhání managementu řešil velmi rychle a rázně. Tady se ještě viníci pasují do role hrdinů.

Fotogalerie: - Vymetený Hrad i podhradí

Všichni se bojí nákazy koronavirem. Pražský hrad u...
Areál Pražského hradu je uzavřen
Paní, co nabízela obědy u jedné z restaurací v pod...
Domy na Pohořelci
Schody z Loretánské na Úvoz
Zelepené dveře na Zámeckých schodech

Co vás tedy nejvíce naštvalo z pozice občana?

Boj s Covid-19 je na delší dobu a je třeba počítat s obrovskými dopady na nás všechny, na naše zdraví, ale i na ekonomiku země. Jako senior nechápu aroganci a selhání Ministerstva zdravotnictví, které se nepoučilo z řešení  situace v Číně, Singapuru, na Tchaj-wanu. Turisté z Koreje mohli na rozdíl od ČSA,  dále s Korean Air do Česka létat, Italové si vesele chodili po Praze.

Anketa

Dělá Babišova vláda dost pro zvládnutí virové krize?

92%
8%
hlasovalo: 32501 lidí

Ke kadeřníkovi nemůžete, cestovat nemůžete, ale pendleři budou vesele překračovat každý den hranice do Bavorska a Rakouska. Vláda ničí drobné podnikatele, znehodnocuje nakoupené zásoby květin a potravin, zavírá lidi bez příznaků a negativních testů do karantény. Prý to vyřeší půjčky, ale na ty si musí každý nejdříve vydělat. Plošná dezinfekce navrhovaná odborníky přijde i po zkušenostech z Asie asi také se zpožděním.

Jak jsou v rámci pandemie podle vás vnímáni důchodci, asi nejohroženější skupina?

Senioři jsou opomíjeni. Jako by si někdo přál se jich zbavit. Hlavně do sociálních ústavů a domovů důchodců nikdo zatím neplánuje rychle dodat ochranné prostředky. Přitom jsou nejvíce ohroženi, jak dokazují statistiky. Informace se k nim dostávají mnohdy zmateně a často i pozdě. Není počítáno s mimořádnými dodávkami vitamínů na podporu jejich imunity a přednostními testy v případě příznaků nakažení.

O poskytování  dezinfekčních prostředků ze státních zásob ani nemluvím. Ukazuje se také, že to nebyla panika, ale předvídavost a zkušenost při nakupování některých zásob. Lidé se tak vyhnou častějším nákupům, až pandemie propukne ve větší míře. Doporučujeme také, aby se při nedostatku potravin obraceli na potravinové banky, se kterými spolupracujeme.

S jakými reakcemi ze strany důchodců se setkáváte?

Naše nejstarší skutečně seniorská organizace v Česku, dřívější Svaz důchodců České republiky, která letos slaví třicet let své existence a má ve všech krajích více než dvacet tisíc členů, je již dlouhodobě velmi znepokojena a zmatena počínáním Ministerstva zdravotnictví.

Lidem chybějí informace, jak se mají chovat. Často si nedokážou vysvětlit rozpory mezi premiérem a ministrem zdravotnictví a samozřejmě se bojí o své životy. Bojí se vycházet, ruší své aktivity a shánějí ochranné pomůcky, zejména roušky a respirátory. Omezují cestování městskou hromadnou dopravou a vlaky. Pomáhají se starat o vnoučata, když se uzavřely školy. A čekají, co udělá vláda, která podle nich včas neuzavřela hranice a nezajistila dostatek ochranných pomůcek, především osobních dezinfekčních gelů.

Je třeba  poděkovat, že zatím nepodléhají panice, ale samozřejmě že žijí ve stresu a obavách o své zdraví a život. Média by jim měla věnovat více pozornosti a dát prostor hlavně prostým důchodcům k pojmenování jejich problémů. Zejména pak veřejnoprávní televize.

Co byste jim doporučil?

To, co měl už dávno udělat ministr zdravotnictví Vojtěch. Poradit jim na základě zkušeností z ciziny. Vir se přenáší vzduchem a dotykem podobně jako chřipka a záleží na stavu imunity u nemocných. Příznaky jsou hlavně horečka, kašel, dýchavičnost. Kýchání, rýma a průjem jen vzácně.

Měli by se vyvarovat zbytečného vycházení a shromažďování. Na veřejnosti by měli nosit roušku nebo respirátor, pokud je dostanou. Měli by zvýšit hygienu a mýt si ruce i obličej šestkrát denně. Často větrat, zvyšovat imunitu vitamíny a zinkem. Více pít teplé nápoje. S prvními příznaky, jako jsou teplota a dýchací obtíže, by měli vyhledat lékaře a nechat si provést rychlotesty, pokud ovšem budou k dispozici. Důchodci nemohou platit za testování! Měli by používat dezinfekční osobní gely a často dezinfikovat plochy v domácnostech Sanytolem nebo jinými prostředky. To jsou jen základy. Nicméně věřím, že ministr vnitra Jan Hamáček přiveze slíbené rychlotesty a ochranné pomůcky včas.

Prohlášení člena managementu Ministerstva zdravotnictví, že nebudou po vzoru Švýcarska testovat seniory, mne přímo nadzvedlo ze židle. Taková arogance moci a neúcta k životu seniorů, kteří jsou vzhledem ke snížené imunitě spolu s těžce nemocnými občany nejohroženější skupinou, je u státního úředníka zarážející. V normálně fungující zemi by byl okamžitě odvolán. To si říká odborník, anebo chce na seniorech šetřit?

Fotogalerie: - Předčasně ukončená schůze

Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Předseda volební komise Martin Kolovratník

Kdy tohle šílenství podle vás skončí?

Strach z neznáma, strach, zda nemocní přežijí, je namístě. Lze se oprávněně obávat, že to teprve začíná, protože vláda premiéra Babiše i přes varování již od prosince řešila nejdříve pandemii s bohorovným klidem a nyní je v problémech. To určitě nebude o nějakých deseti dnech.

Bojím se komplikací u seniorů, kteří budou hospitalizováni, protože neřešení nedostatku personálu ve zdravotnictví se ještě prohloubí tím, že i on často onemocní. Důvod? Protože nebude mít v dostatečné míře včas zajištěny nejen respirátory, ale také ochranné obleky, brýle a dezinfekční prostředky. Navíc je hodně nemocničního personálu v ohrožené skupině starších občanů.

Všichni doufáme, že konečně začne zdravotnictví řídit krizový management, a ne lidé, kteří již jednou jako odborníci selhali a stále jsou díky Babišovi na svých pozicích. Příští měsíce nás, seniory i všechny občany, čekají ještě tvrdé životní zkoušky. Hlavně nesmíme propadat panice, zvláště když nás asi čeká i celoplošná karanténa. Humor zlepšuje imunitu, a proto doporučuji vtipy o koronaviru. Koronavirus je hra o čas a situace je vážná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agent Zifčák v Kapitolu. Drancování světa. Exdiplomat ,,vítá" Joea Bidena

11:12 Agent Zifčák v Kapitolu. Drancování světa. Exdiplomat ,,vítá" Joea Bidena

ROZHOVOR V USA dnes vystřídá prezidenta Donalda Trumpa Joe Biden. Co změny ve vládě supervelmoci při…