Jan Keller: Mě zvolili lidé z Česka, ne migranti. Až se masy Afričanů hnou, co ministr Metnar? Až nám vezmou kontrolu nad migrací, demokracii si můžeme strčit za klobouk

07.05.2018 19:56

ROZHOVOR Jen o ochraně práv uprchlíků a migrantů pojednává nedávné usnesení Evropského parlamentu. Nikde ani slovo o ochraně práv místního obyvatelstva, pro které usnadňování migrace, či dokonce vybízení k ní představuje dlouhou řadu problémů. Tak vysvětluje profesor Jan Keller, proč na rozdíl od Stanislava Polčáka, Jaromíra Štětiny nebo Miroslava Pocheho hlasoval proti jeho schválení. Cítí se povinován hájit zájmy Čechů, Moravanů a Slezanů, kteří mu dali svůj hlas, nikoli zájmy uprchlíků nebo migrantů.

Jan Keller: Mě zvolili lidé z Česka, ne migranti. Až se masy Afričanů hnou, co ministr Metnar? Až nám vezmou kontrolu nad migrací, demokracii si můžeme strčit za klobouk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Jako jeden z pouhých sedmi českých europoslanců jste při schvalování Usnesení Evropského parlamentu k pokroku v iniciativě globálních paktů OSN o bezpečné, řízené a legální migraci a o uprchlících hlasoval proti. Proč jste se tak rozhodl?

Všechny podobné dokumenty hovoří jen o ochraně práv uprchlíků a migrantů. Nikde není ani slovo o nějaké ochraně práv místního obyvatelstva, pro které usnadňování migrace, či dokonce vybízení k ní představuje dlouhou řadu problémů. Od laciné konkurence na trhu práce přes nutnost skládat se na sociální dávky pro ty, kteří nepracují, až po problémy s kriminalitou migrantů, které jsou většinou politiků i médií programově přehlíženy. Já jsem byl zvolen do Evropského parlamentu za Čechy, Moraváky a Slezany, kteří mi dali svůj hlas. Nebyl jsem do něj zvolen ani za uprchlíky, ani za migranty. Hájím zájmy těch, kdo mne zvolili. Není v tom žádný politický kalkul, za necelých čtrnáct měsíců v Bruselu definitivně končím.

Anketa

Schvalujete vyjádření Miloše Zemana na téma novičok, učiněné 3. května na TV Barrandov?

89%
11%
hlasovalo: 17153 lidí

I když to usnesení podle vás chrání jen migranty a na místní obyvatelstvo zapomíná, devět českých europoslanců v čele se Stanislavem Polčákem či budoucím ministrem zahraničí Miroslavem Pochem hlasovali pro. Co mělo být záměrem tohoto dokumentu a v čem je tak důležitý, že se o něm v této podobě muselo na půdě Evropského parlamentu hlasovat?

Oficiálně má podpora migračních toků „pomoci při dosahování udržitelného rozvoje a inkluzivního růstu a také ve snížení nerovnosti v jednotlivých státech a mezi nimi“. Jako sociolog vím, že to je naprostý nesmysl. Skutečným cílem podobných dokumentů je zbavit národní státy kontroly nad tím, kdo bude jejich zemí procházet a kdo se v ní usadí. Státy tak nebudou moci ovlivňovat složení své vlastní populace, čímž přijdou o poslední zbytky svojí suverenity. Nadále pak o nich budou rozhodovat už jen ti, kdo budou řídit migrační toky. Nevím přesně, kdo to bude. Vím jen to, že nebude nikým volen. Všechny ty řeči o demokracii si pak můžeme strčit za klobouk.

Lze to dát do přímé souvislosti s Globálním kompaktem pro migraci, o němž se zatím jedná na diplomatické úrovni a oficiálně by měl být předložen k podpisu členským státům OSN na Valném shromáždění v září 2018?

Ano, proces, o kterém mluvím, je pojištěn více způsoby. Úředníci, kteří o nich jednají, zůstanou navždy beztrestní. Právě tak jako všichni ti úředníci, kteří jsou u nás podepsáni pod kauzou OKD.

Stejným směrem míří i politická deklarace a akční plán Euro-afrického dialogu o migraci a rozvoji pro roky 2018–2020, který jménem České republiky podepsal v Marakéši ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. Tento dokument v mnoha bodech vyjadřuje podporu legální migraci Afričanů do Evropské unie. Co si o tomto kroku českého ministra myslíte a neměl se zachovat podobně jako maďarský ministr zahraničí, který jako jediný deklaraci nepodepsal?

Jde o dokument, který má usnadnit migraci z Afriky v situaci, kdy žádný stát nemá dostatečně funkční nástroje dokonce ani na to, aby ze svého území dostal pryč migranty, kteří jsou pro něj nežádoucí. Během několika dekád bude pouze v Nigérii žít tolik obyvatel, kolik má dnes celá Evropská unie. Ten, kdo podepisuje podobné dokumenty, by se měl zároveň postarat o to, aby se Češi mohli stejně hladce přestěhovat do Nigérie, až už u nás bude plno. Mluvím s určitou nadsázkou, ale moc nepřeháním. Rád bych věděl, za co bude zodpovídat Lubomír Metnar, až se ty masy dají do pohybu, a co si na něm potom vezmeme. To, co se dnes děje, je obyčejná podpora organizované nezodpovědnosti. Kde jsou dnes politici, kteří v roce 1995 podepisovali podobné dokumenty v Madridu?

Čím si vysvětlujete skutečnost, že premiér v demisi Andrej Babiš v duchu většinového mínění českých občanů vystupuje proti té podobě migrace, které jsme v Evropě už tři roky svědky, ale ministr vnitra jeho vlády jde de facto proti jím prezentovanému postoji?

Ministr vnitra Babišovy vlády by si nemohl dovolit učinit nic, k čemu by neměl povolení od premiéra Babiše. Zbytek si domyslete sami, příliš kombinačních schopností na to nepotřebujete.

Mohou zmíněné usnesení Evropského parlamentu i nezávazná deklarace z Marakéše nějakým závažným způsobem posunout přístup Evropské unie k řešení migrace?

Nikde není psáno, že nezávazná deklarace se nemůže po čase stát deklarací závaznou. Ale i kdyby zůstala takzvaně nezávazná, vytváří tlak na představitele států, kteří mají vůči masové migraci výhrady, a posiluje ty, kteří by je chtěli za jejich výhrady trestat. Ti, kdo „nezávazné deklarace“ podepisují, to velice dobře vědí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek: „Hnůj v Řeporyjích? Hlas lidu.“ Aby to nedopadlo jak na Slovensku

20:15 Zaorálek: „Hnůj v Řeporyjích? Hlas lidu.“ Aby to nedopadlo jak na Slovensku

Atentát na premiéra Roberta Fica je důsledkem vyhrocené nenávisti na slovenské politické scéně. Park…