Jako jeden z pouhých sedmi českých europoslanců jste při schvalování Usnesení Evropského parlamentu k pokroku v iniciativě globálních paktů OSN o bezpečné, řízené a legální migraci a o uprchlících hlasoval proti. Proč jste se tak rozhodl?
Všechny podobné dokumenty hovoří jen o ochraně práv uprchlíků a migrantů. Nikde není ani slovo o nějaké ochraně práv místního obyvatelstva, pro které usnadňování migrace, či dokonce vybízení k ní představuje dlouhou řadu problémů. Od laciné konkurence na trhu práce přes nutnost skládat se na sociální dávky pro ty, kteří nepracují, až po problémy s kriminalitou migrantů, které jsou většinou politiků i médií programově přehlíženy. Já jsem byl zvolen do Evropského parlamentu za Čechy, Moraváky a Slezany, kteří mi dali svůj hlas. Nebyl jsem do něj zvolen ani za uprchlíky, ani za migranty. Hájím zájmy těch, kdo mne zvolili. Není v tom žádný politický kalkul, za necelých čtrnáct měsíců v Bruselu definitivně končím.
I když to usnesení podle vás chrání jen migranty a na místní obyvatelstvo zapomíná, devět českých europoslanců v čele se Stanislavem Polčákem či budoucím ministrem zahraničí Miroslavem Pochem hlasovali pro. Co mělo být záměrem tohoto dokumentu a v čem je tak důležitý, že se o něm v této podobě muselo na půdě Evropského parlamentu hlasovat?
Oficiálně má podpora migračních toků „pomoci při dosahování udržitelného rozvoje a inkluzivního růstu a také ve snížení nerovnosti v jednotlivých státech a mezi nimi“. Jako sociolog vím, že to je naprostý nesmysl. Skutečným cílem podobných dokumentů je zbavit národní státy kontroly nad tím, kdo bude jejich zemí procházet a kdo se v ní usadí. Státy tak nebudou moci ovlivňovat složení své vlastní populace, čímž přijdou o poslední zbytky svojí suverenity. Nadále pak o nich budou rozhodovat už jen ti, kdo budou řídit migrační toky. Nevím přesně, kdo to bude. Vím jen to, že nebude nikým volen. Všechny ty řeči o demokracii si pak můžeme strčit za klobouk.
Lze to dát do přímé souvislosti s Globálním kompaktem pro migraci, o němž se zatím jedná na diplomatické úrovni a oficiálně by měl být předložen k podpisu členským státům OSN na Valném shromáždění v září 2018?
Ano, proces, o kterém mluvím, je pojištěn více způsoby. Úředníci, kteří o nich jednají, zůstanou navždy beztrestní. Právě tak jako všichni ti úředníci, kteří jsou u nás podepsáni pod kauzou OKD.
Stejným směrem míří i politická deklarace a akční plán Euro-afrického dialogu o migraci a rozvoji pro roky 2018–2020, který jménem České republiky podepsal v Marakéši ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. Tento dokument v mnoha bodech vyjadřuje podporu legální migraci Afričanů do Evropské unie. Co si o tomto kroku českého ministra myslíte a neměl se zachovat podobně jako maďarský ministr zahraničí, který jako jediný deklaraci nepodepsal?
Jde o dokument, který má usnadnit migraci z Afriky v situaci, kdy žádný stát nemá dostatečně funkční nástroje dokonce ani na to, aby ze svého území dostal pryč migranty, kteří jsou pro něj nežádoucí. Během několika dekád bude pouze v Nigérii žít tolik obyvatel, kolik má dnes celá Evropská unie. Ten, kdo podepisuje podobné dokumenty, by se měl zároveň postarat o to, aby se Češi mohli stejně hladce přestěhovat do Nigérie, až už u nás bude plno. Mluvím s určitou nadsázkou, ale moc nepřeháním. Rád bych věděl, za co bude zodpovídat Lubomír Metnar, až se ty masy dají do pohybu, a co si na něm potom vezmeme. To, co se dnes děje, je obyčejná podpora organizované nezodpovědnosti. Kde jsou dnes politici, kteří v roce 1995 podepisovali podobné dokumenty v Madridu?
Čím si vysvětlujete skutečnost, že premiér v demisi Andrej Babiš v duchu většinového mínění českých občanů vystupuje proti té podobě migrace, které jsme v Evropě už tři roky svědky, ale ministr vnitra jeho vlády jde de facto proti jím prezentovanému postoji?
Ministr vnitra Babišovy vlády by si nemohl dovolit učinit nic, k čemu by neměl povolení od premiéra Babiše. Zbytek si domyslete sami, příliš kombinačních schopností na to nepotřebujete.
Mohou zmíněné usnesení Evropského parlamentu i nezávazná deklarace z Marakéše nějakým závažným způsobem posunout přístup Evropské unie k řešení migrace?
Nikde není psáno, že nezávazná deklarace se nemůže po čase stát deklarací závaznou. Ale i kdyby zůstala takzvaně nezávazná, vytváří tlak na představitele států, kteří mají vůči masové migraci výhrady, a posiluje ty, kteří by je chtěli za jejich výhrady trestat. Ti, kdo „nezávazné deklarace“ podepisují, to velice dobře vědí.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Jiří Hroník