Jde to do kopru. Evropa je protektorátem USA, prospěch ze všeho má jen kapitál. Kdysi poslali na dělníky Hitlera, a udělali by to zase. Civilizační zamyšlení odborářského předáka ze stavebnictví

26.07.2015 5:52 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Předseda Odborového svazu Stavba ČR, Stanislav Antoniv, se v první části rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamyslel nejen nad budoucností civilizace, k čemuž rozebral kapitalismus, volný trh a krizi Řecka, ale předestřel i svůj pohled na „novou Evropu“. Podle něj se totiž EU nutně musí proměnit, integrovat a musí začít konečně dělat svébytnou politiku a nebýt pouze protektorátem USA. „Pokud má být Evropa soudržná, tak by v ní měla být společná daňová i sociální politika, jinak to nemá cenu,“ zdůraznil přitom.

Jde to do kopru. Evropa je protektorátem USA, prospěch ze všeho má jen kapitál. Kdysi poslali na dělníky Hitlera, a udělali by to zase. Civilizační zamyšlení odborářského předáka ze stavebnictví
Foto: cssdkraluvdvur.cz
Popisek: Stanislav Antoniv, předseda OS Stavba ČR

Je to už sedm let od začátku velké ekonomické krize, která začala krachem amerických bank. Jenže s ní se svezla i krize ve stavebnictví a ta se dotkla nejen celé Evropy, ale i Česka. Lidé byty příliš nekupovali, developeři byli v mínusu. Nyní se prý situace výrazně zlepšila. Jaký je reálný stav?

Ano, je to tak. Stavebnictví bylo v hluboké krizi, a teď se teprve z toho všeho vyhrabává. My jsme přitom před krizí zažívali velký boom, dokonce v roce 1998 byl požadavek na to, aby stavebnictví posílili zahraniční pracovníci. Pro stavebnictví pak nejhorší doba začala v roce 2010 a táhla se až do roku 2013. V té době přišlo o práci až 60 tisíc lidí. Firmy se zbavovaly i tzv. živnostníků. Protože náš odborový svaz především sdružuje kmenové zaměstnance ve velkých a středních firmách, tak se nás ono velké propouštění ani moc nedotklo, protože se propouštělo tam, kde my jsme nepůsobili. Spolu s tím, že krize měla dopady i na zaměstnanost a na oblast mezd, dotkla se i samotných staveb a také dopravní infrastruktury. Prostě bytová výstavba „šla do kopru“ a navíc se stavěly nové byty, které jsou doteď neobsazené. V té době klesala i podpora od státu, ovšem to je přesně to, co nyní chce vláda vyřešit.

A těch šedesát tisíc lidí, kteří přišli o místa, už je zpátky?

Já se obávám, že ne, ovšem je po nich velká poptávka. Chybí nám hlavně různé dělnické profese jako jsou svářeči, zedníci, truhláři, betonáři, instalatéři či technici, tedy hlavně kvalifikované dělnické profese. S problémy se potýkají nejen jednotlivci, ale i malé a velké firmy. Tuzemští kvalifikovaní dělníci přitom již léta směřují na západ, a to hlavně do Velké Británie, Irska a Německa.

V jakém bodě podle vás nyní „uvízla“ evropská myšlenka s ohledem na vývoj v Řecku? Směřujeme podle vašeho soudu i po řecké krizi k ještě většímu sjednocení Evropy a máme o to vůbec usilovat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …