Je to jen introvertní kluk, žádný korupčník, brání Kocourka Langer

20.11.2011 15:56

NA HRANĚ S XAVEREM Ivan Langer se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rozhovořil o nynějším směřování ODS i o kauzách, které stranou a vládní koalicí v poslední době hýbou. Co se týče případu exministra Kocourka, je k němu olomoucký právník a bývalý místopředseda ODS více než shovívavý.

Je to jen introvertní kluk, žádný korupčník, brání Kocourka Langer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý místopředseda ODS a exministr vnitra Ivan Langer
reklama

Rozhovor s Ivanem Langerem vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý. 

Je vám smutno po politice, nebo jinak - je vám smutno po moci?

Po politice ani ne, po moci už vůbec ne, respektive stýská se mi po moci v tom slova smyslu, že je prostředkem, jak něco změnit, jak vizi, kterou máte, realizovat. V tomto smyslu se mi po tom trošku stýská, ale je to současně velká výzva. Pro mě samotného je období, které prožívám, úžasné. Musím si vyzkoušet, jestli ta moc a funkce byla pro mě natolik důležitá, že bych bez ní nedokázal vůbec nic, nebo zda je člověk doopravdy schopen zrealizovat to, co má v hlavě, v srdci, aniž by měl funkci. Zatím mám pocit, že se mi to daří.

Jaké pocity máte z toho, jakým směrem se ubírá vaše domovská ODS?

Nechci lacině mentorovat, a už vůbec bych si nepřál, aby to byl projev zapšklého, zaprděného Langera, který říká: tehdy, když jsem tam byl, to bylo bezvadný, a teď to stojí za prd. Snažím se na to dívat s nadhledem. Obecně mě situace v české politice netěší.

Určitě mě trápí to, jak se vláda potýká s komunikací vůči veřejnosti a s přesvědčováním o tom, že ty a ty reformy jsou sice bolavé, ale nezbytné, protože pořád věřím potenciálu, který vláda má.

A pak, člověk nevěřícně vrtí hlavou nad tím, co se všechno může stát a kdo co na koho  vytáhne. Mám pocit, že už se z toho stává jedna velká smradlavá stoka, alespoň z pohledu mediální reality, přičemž člověk dobře ví, že život není jen o průšvizích a skandálech, ať virtuálních, nebo reálných.

Sledujeme téma Korupce

Nemáte pocit, že u nás občanů můžou někteří členové vlády nebo sám předseda pozbývat  na váze právě kvůli eskapádám, které tam probíhají?

Kdyby člověk soudil podle toho, co čte v novinách a co vidí v televizi, byly by čekárny psychiatrů a psychologů narvány a VZP by se ocitla v ještě větším propadu, než je teď. Ale život takový není. Zákonitosti médií jsou jasné - špatná zpráva je ta nejlepší zpráva, a proto se o ní píše. Trochu mi chybí, že média nevyvíjejí na sebe samotné stejný tlak jako na politiky, aby byli profesionálové. Mám totiž pocit, že je v současné době velmi často v novinách zaměstnaný ten, kdo umí jenom číst a psát, zatímco počítat vlastně moc neumí nebo umět nemusí.

Co soudíte o tom novém krásném termínu „odklon" peněz?

Znám Martina Kocourka strašně dlouho, považuju ho za jednoho z nejerudovanějších členů vlády. Je sice velmi neobratný a introvert, ale jsem si naprosto jistý, že se nedopustil ničeho zlého. Znám i ty poměry, které v jeho rodině jsou, a vymyslel jsem si pro ten termín takový jiný pojem, neformální zúžení společného jmění manželů. Můžete si o Martinu Kocourkovi myslet co chcete, ale není to korupčník, není to darebák, možná neumí mluvit, tak jak by měl, ale pro mě je to jeden z nejlepších lidí, které jsem v životě poznal.

SLEDUJEME kauzu: Zbohatnutí Kocourkovy matky

Proč jste se ho nezastal?

Mě se na názor nikdo neptal. A chtělo se mi téměř zvracet z některých novin, které bez jakéhokoli důkazu, bez jakékoli konkrétní informace psaly: Nová stopa v Kocourkově případu, stojí za tím loterijní lobby. Větší nesmysl a blivajz jsem dlouho nečetl. A jestli existuje objektivně správný, tvrdý tlak na politiky, tak ať si zametou i novináři před svým vlastním prahem.

A proč pana Kocourka nepodržel premiér, podobně jako jste ho teď - i když až teď - obhajoval vy? Co jste to za stranu?

Myslím, že vystoupení Martina Kocourka bylo nesmírně neobratné a nešťastné a málokdo pochopil, že za těmi jeho jak verbálními, tak nonverbálními reakcemi není skryto nic nezákonného, žádná korupce nebo praní špinavých peněz. Ale prostě je to kluk, který se do politiky dostal víceméně náhodou. 

Já se ale ptám, proč ho nepodržel premiér a ODS. Proč ODS aspoň jednou nestála při sobě, když říkáte, že Kocourek nic neudělal a je profesionál?

Nikdo nikoho nenutí, aby šel do politiky. A každý, kdo se pro to rozhodne, si musí být vědom toho, že hraje podle pravidel, která jsou tvrdá. V politice bohužel někdy forma dominuje nad obsahem a tu formu Martin nezvládl, vytvořil prostor pro nekonečné spekulace.

Nechme ale pana Kocourka. Řekněte mi, proč je tady nějaká parta lidí s názvem ODS, když nedokáže zachránit jednoho chlapa?

To je otázka na někoho jiného než na mě.  Já bych byl radši, kdyby premiér řekl: tohle vyjádření mě příliš neuspokojilo, očekávám přesnější včetně důkazů na stole a teprve poté přijmu rozhodnutí. Ano, i mne zaskočilo, jak rychlé rozhodnutí následovalo.

A ty ostatní kauzy posledních měsíců, jako pan Drobil, Saša Vondra? Platí v těchto případech, že na každém šprochu je pravdy trochu?

Tomuhle jsem se vždycky zdráhal uvěřit a odmítal to akceptovat jako pravidlo. Znamená to, že na někoho plivnu a potom budu říkat: sice jsem plivnul, ale celého jsem ho neumazal, byl to jen takový plivanec a koneckonců si to určitě zasloužil. Tohle neberu. Já jsem mimo jiné právník a je pro mě důležité, aby každé podezření bylo důkazy buď potvrzeno, nebo vyvráceno. Četli jsme si neuvěřitelné zkazky o tom, čeho všeho se měl Pavel Drobil dopustit, a výsledkem je, že kauza Knetig byla rozhodnutím soudu zastavena. Vedle toho si čtu polní soudy některých publicistů, kteří říkají, jak je to hrozné, jak ti policajti, státní zástupci a teď už ani soudci nic nedělají a jak se tady nedá vůbec ničemu věřit. Na to já odpovídám, přece musí existovat a existují některé instituce, které máme respektovat. Nemusí se nám líbit rozhodnutí soudu, ale máme ho akceptovat.

Jaká bude v nejbližší době vaše úloha uvnitř ODS?

Nevím. Můžu dělat a dělám to, co jsem dělal dlouhá léta. A myslím, že jsem byl jeden z mála místopředsedů a obecně politiků, kteří se věnovali tomu, čemu jsem se věnoval, a to je rozvoj lidského potenciálu politické strany, vzdělávání jejích členů, oslovování příznivců.

Vylučujete, že budete do budoucna volebním manažerem ODS?

Ano, vylučuju to. Nemám tu ambici. Jedna etapa života Ivana Langera v ODS se uzavřela, teď mají odpovědnost jiní a ti by měli dokázat, co v nich doopravdy je, unést tu odpovědnost, kterou mají. Já jsem připraven kdykoli pomáhat, ať už s tím vzděláváním, nebo s analýzami či průzkumy veřejného mínění, s radami, jak komunikovat. Myslím si totiž, že mám cit pro marketing, teď jsou ale na řadě jiní.

Je pro vás politika řeka, do které nelze vstoupit podruhé?

Nevylučuji to, ale neplánuji to.

Další rozhovory z rubriky Na hraně s Xaverem čtěte ZDE  

Dále čtěte:
Po odchodu Vondry a Drobila se vrátí do politiky Langer?
MfD tvrdí: Kocourek byl multifunkční. A rozebírá proč

Zhroucená troska, půjde sedět na deset let. Kocourek dostává výprask

Foto: Hans Štembera

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Luboš Xaver Veselý
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, ne. Demisí Prymuly to neskončí! Profesor Keller tuší dohru celé kauzy

15:49 Ne, ne. Demisí Prymuly to neskončí! Profesor Keller tuší dohru celé kauzy

ROZHOVOR „Moji důvěru nemá.“ Konec ministra zdravotnictví Romana Prymuly komentuje známý sociolog, p…