V Česku je nejvíce lidí bez práce od roku 1933, navíc mnoho lidí nemá zaměstnání už několik let a ztrácejí naději. Následují pak půjčky a často exekuce… Je to vina hospodářské a ekonomické krize, která před lety začala nebo to jde na vrub této i minulým vládám?
Jde určitě o souběh mnoha příčin, kdy některé kroky vlády samozřejmě důsledky krize posilují. Řešit nezaměstnanost tím, že změním statistiku, může vážně jen idiot. U pravicové vlády bych si představoval maximální nasazení v tom, aby lidé práci našli nebo si ji sami vytvořili - protože práce je. Proč neumožnit v některých oborech možnost podnikat bez byrokracie – když někdo chce dělat nádeníka - kopat příkopy, řezat dříví nebo cokoli jiného - ať zaplatí nějaký symbolický roční či čtvrtletní paušál, v němž bude zahrnuto sociální i zdravotní pojištění (třeba i zpětně až si vydělá a ať pracuje bez jakékoli další byrokracie).
Samozřejmě tisícovka zdravotního pojištění měsíčně je něco, co lidi na nejnižším příjmovém stupni neskousnou, a tak raději dělají na černo a pojistky za ně platí stát. Možná by se vyplatilo dát těmto lidem pojištění za určitých podmínek i zdarma, jen když ho nebude muset platit stát - stále na tom vyděláme.
Těch příkladů jak oživit pracovní trh je mnoho - základem je dát lidem podmínky, aby se jim pracovat vyplatilo, ale také aby to zvládli, vyplnit daňové přiznání v současnosti nezvládne často ani vysokoškolák. Chtějte to pak po člověku, co se sotva podepíše. A nějaké pokuty na určitou kategorii lidí prostě nefungují. Je proto třeba na ně jít úplně jinak. Jenže to by museli ministři a úředníci používat mozek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka