Jiří Ovčáček udeřil přes PL na kritiky prezidenta i na neziskovky. Je zde hrozba

11.08.2020 16:55

ROZHOVOR Kdy prezident promluví k veřejnosti? A jak by se postavil ke kontroverzní Istanbulské úmluvě? Zeptali jsme se mluvčího Jiřího Ovčáčka, který upozorňuje i na ohrožení, která nad naší společností visí. Podle něho nám hrozí zotročení. „Neziskovky společně s nadnárodními korporacemi vytyčují jediné povolené názorové pole,“ konstatuje a podává podrobná vysvětlení.

Jiří Ovčáček udeřil přes PL na kritiky prezidenta i na neziskovky. Je zde hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček

Pane řediteli, na úvod k chystanému setkání pana prezidenta s ministrem zahraničí USA. Jaká témata jsou v plánu a co od setkání očekávat?

USA jsou pevným spojencem České republiky. Je důležité tyto vztahy nejenom potvrzovat, ale dále rozvíjet. V obchodní oblasti je jistě prostor pro další zintenzivnění spolupráce. Vzhledem k mezinárodní situaci se nabízí i debata nad aktuálními problémy. 

Mimochodem, jaký další program na zbytek prázdnin má pan prezident? Zvláště jeho kritici poslední dobou často tvrdí, že krom jedné dvou akcí nebyl za poslední dva měsíce vůbec vidět. Co byste jim vzkázal?

Anketa

Podporujete záměr EU, aby muž musel být dva měsíce povinně na rodičovské dovolené (Jinak by se zkrátila doba čerpání) ?

hlasovalo: 9752 lidí

Program pana prezidenta limituje epidemiologická situace. Řada domácích i zahraničních akcí byla odložena. To je fakt, který nezměníme. Pan prezident proto vykonává běžnou agendu a poprvé za dobu, co je hlavou státu, má delší dovolenou. Přeji mu ji ze srdce, protože si ji za práci pro tuto republiku mnoho zaslouží. Kritici budou pana prezidenta kritizovat za cokoliv. Jsou totiž často vedeni nenávistí, a ta opravdu není dobrým rádcem.

Nechystá pan prezident nějaké veřejné vystoupení, podobné projevům v TV během koronavirové krize?

Pan prezident plánuje veřejná vystoupení od měsíce září, kdy se vyjádří k celé škále otázek. Nepůjde o televizní projevy, ale o rozhovory pro několik médií. 

Mluvilo se před pár týdny o tom, že premiér Babiš a vicepremiér Hamáček chtějí odvolat šéfa ÚOHS Petra Rafaje. Je už termín schůzky s panem prezidentem?

Vládní prázdniny končí 17. srpna, je tedy dostatek času na doladění této důležité schůzky. 

V současné době ve veřejných vystoupeních varujete před nástupem nové totality, okrajování osobních svobod a tradic. Odkud to nebezpeční podle vás plyne? A v čem se taková ohrožení týkají nás v České republice?

Okrajování osobních svobod není akademický problém, ale tvrdá realita současnosti. Západ, který nezažil totalitu, a chybí mu tedy určitá imunita, je místem, kde jsou lidé pro své názory profesně a společensky likvidováni. Čteme o těchto neblahých jevech takřka každý den. Ve jménu nových ideologií, které jsou syntézou nacismu a bolševismu, je svoboda omezována. Česká republika, vědoma si své historie, je v zásadě zatím mimo tento proud. Zatím.

Napsal jste nedávno, že podstatou nových „-ismů“ je zotročení člověka? V čem to, podle Vás, má spočívat? A jak proti tomu bojovat?

Zotročení spočívá v takřka absolutní ideologické a myšlenkové kontrole. Neziskovky společně s nadnárodními korporacemi vytyčují jediné povolené názorové pole. Mlčící většina je ve jménu nových -ismů připravována o jakékoliv jistoty. Víra, rodina, národ, stát, přátelství, radost, humor, to vše je terčem útoku. Člověk zbavený kořenů se stává otrokem.

Soud nedávno definitivně řekl, že prohlášení tehdejšího radního Jesenice o „nutnosti podřezat Zemana jako svini“ nebylo trestným činem. Jakkoli to prakticky všichni odsoudili, není i toto součástí svobody slova? Ten radní poté vysvětloval, že to byla nadsázka… 

Problém tkví v logickém podezření, že soudy neměří stejným metrem a roli hraje politika. Za mnohem méně dramatické výroky padají podmínečné tresty. Obecně platí, že trestání za výroky je velmi citlivou záležitostí a vždy hrozí dva extrémy nebo jejich kombinace. Zmíněná politizace a zásah do svobody slova. 

Pravdou je, že i z nedávné minulosti známe případy, kdy padaly různé tresty za příspěvky na sociálních sítích. Politici to často odsuzují, proč s tím ale něco nedělá vláda? Neměl by kabinet vedle řešení ekonomické krize po koronaviru víc hledět i na tyto oblasti?

Nejsem příznivcem politických zásahů do soudního systému. Nakonec totiž vedou ke katastrofám. Musíme si uvědomit, že totalita se vždy snaží legitimizovat prostřednictvím soudního systému. Hrůzný byl například zákon č. 231/1948 Sb. Vedl ke zločinům a nezměrnému utrpení. Vše záleží na soudcích. Měli by být natolik silnými osobnostmi, že nepodlehnou jak tlaku politickému, tak lákadlu moci. Pokud jde o samotný problém příspěvků na sociálních sítích, je nutno úzkostlivě se držet tenké červené linie a neprolomit svobodu slova. Novodobí ideologové totiž mají tendenci kriminalizovat názory, které nejsou nenávistné, ale jsou za ně uměle označeny. 

Dlouhodobě varujete před přijetím tzv. Istanbulské úmluvy, která má dle jejích podporovatelů zamezit páchání násilí na ženách. Co je na tom špatně? A koneckonců, není to jen „kus papíru“, který nás stejně k ničemu nezavazuje?

Pokud je to kus papíru, který stejně k ničemu nezavazuje, pak je to smlouva zbytečná a nemá smysl ji ratifikovat. Tento dokument jen rozděluje společnost a vyvolává zlou krev. Český právní řád dává dostatek prostředků pro řešení násilných situací. Istanbulská úmluva by ve výsledku jen posílila vliv nikým nevolených neziskovek na správu státu. To je prostě nepřijatelné. Rozhodovat mají volení zástupci lidu, ne aktivisté, kteří neprošli ohněm voleb. 

Schválení „Istanbulu“ měla nedávno na programu vláda Andreje Babiše, která to na poslední chvíli po kritické mediální vlně stáhla. Co na to říkáte? A má stejný postoj jako vy i prezident? Bude naléhat na premiéra, aby úmluvu vláda odmítla?

Vláda učinila dobře. Je zbytečné podstupovat kontroverzi kvůli úmluvě, která nepřináší pro české občanky a občany navíc nic pozitivního. Podle názoru pana prezidenta je Istanbulská úmluva pro Českou republiku zbytečná. A zbytečnými věcmi bychom v době, kdy potřebujeme řešit epidemiologickou a ekonomickou situaci, neměli ztrácet čas, dodávám.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim PanenkaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elektřina: Chudí doplácejí na bohaté. My na Němce. Expert tahá nová fakta

4:44 Elektřina: Chudí doplácejí na bohaté. My na Němce. Expert tahá nová fakta

„Pojmout německou cenu elektřiny na burze v Lipsku jako směrodatnou i pro Česko a pro další chudší u…