Kandidát do Senátu Král: Pokud EU migrační krizi nezvládne, rozpadne se

29.09.2016 7:50

Vším čím jsem byl, tím jsem byl rád, říká Petr Král (BPP). Proč se rozhodl kandidovat do Senátu a jaké jsou jeho vize? Vyjádřil se také k tématu uprchlické krize a řeč přišla i na petici, kterou inicioval proti kumulaci politických funkcí poslanců a senátorů.

Kandidát do Senátu Král: Pokud EU migrační krizi nezvládne, rozpadne se
Foto: archiv politika
Popisek: Kandidát do Senátu ve volebním obvodu č.13 Petr Král

Můžete se na úvod v krátkosti představit?

Zajímají mě počítače i staré hodiny. První zájem se stal povoláním a druhý koníčkem.  Vystudoval jsem elektro fakultu se zaměřením na programování a operační systémy. Po studiích na VŠ jsem nastoupil do nového závodu Zbrojovky Brno jako technik jednoho z prvních počítačů EC1021. Společně s kolegou jsem napsal výrobní testovací systém, který nejen prověřoval funkci a spolehlivost vyráběných pamětí, ale dokázal i diagnostikovat závadu. Když se začínalo budovat výpočetní středisko v Ladě Soběslav, vrátil se i s rodinou do Soběslavi. Ve výpočetním středisku jsem pracoval jako programátor, analytik, vedoucí provozu, vedoucí projekce a nakonec jako vedoucí výpočetního střediska.

V období privatizace jsem se stal ekonomickým ředitelem Lady a.s. a členem jejího představenstva. V době, kdy Ladu převzal Motor Jikov, jsem raději odešel do soukromého podnikání. Jako OSVČ jsem se stále zabýval informačními technologiemi. Jako první v Soběslavi jsem s kolegou začal zavádět internet a tvořit webové prezentace, například pro jihočeské hrady a zámky, včetně zámku Hluboká. I po odchodu do důchodu nadále udržuji několik internetových prezentací.

K tvorbě autorského webu Pražského orloje mě přivedla láska ke starým hodinám, jako ke svědkům znalostí a umu našich předků. Založil jsem a stále vedu Český spolek horologický, který sdružuje lidi bádající v historii orlojů i sběratele a znalce starých hodin. V Soběslavi tato činnost vyústila ve vybudování Věžního muzejíčka s hodinářskou a zvonařskou expozicí. Podařilo se objevit starý soběslavský hodinový stroj a zajistit jeho restaurování v dílně pražského orlojníka. V současné době je hodinářská expozici pod názvem “Hodinárium” přesunuta do Děčína.

Vším čím jsem byl, tím jsem byl rád.

Stál jste o to kandidovat nebo jste nabídku dlouho zvažoval?

O kandidatuře jsem předem neuvažoval. Jako důchodce bych se mohl věnovat svému koníčku a nestarat se o politiku. Pohled na komunální politiku mě však přesvědčil, že je něco hodně špatně. Lidé se o ni přestali aktivně zajímat. Možná měli dojem, že je to zbytečné, že to stejně nezmění. Protože někde se začít musí, zkouším s tím něco dělat.

Ing. Petr Král

  • BPP
  • Kandidát na senátora delegovaný Piráty (Obvod Táborsko)
  • mimo zastupitelskou funkci

Čím chcete přesvědčit voliče? Jaké jsou vaše priority?

Mou prioritou je jednoznačně prosazování transparentnosti veřejné správy. Snažím se dosáhnout toho, aby bylo normální, že vše, co není tajné, bude zveřejňováno. Považuji transparentnost za hlavní nástroj k vyšší efektivitě a obraně proti korupci.

Když se podívám jen na počítačové zakázky. Co peněz stojí to, že veřejná správa neprosazovala a neprosazuje použití počítačových programů typu Open Source, tedy programů, které může dále rozvíjet i někdo jiný než původní autor. Co peněz stojí to, že za veřejné peníze bylo vyvinuto veřejně nepřístupné řešení. Nemusely tu být kauzy typu Open Card. Jak je možné, že někdo za veřejné peníze uzavírá smlouvy, které není možné zveřejnit natož vypovědět a dobrovolně se chová jako rukojmí dodavatele?

Voliče bych chtěl přesvědčit také tím, že budu bránit například zákon o registru smluv před různými zatmívači. 

O jaký ze senátních výborů byste se v případě zvolení chtěl ucházet a jakou konkrétní problematikou se v něm zabývat?

Nevím, podle jakého klíče byly výbory sestaveny. Připadá mě, že byly spíše ušité na míru některým osobám. Problematikou, která mě zajímá, by se mohly zabývat nejméně 2 výbory. Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu a Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Zajímá mě transparentnost veřejné správy, její digitalizace, rozvoj hospodářství a ekonomiky. 

Zajímá mě také důchodová reforma. Diskuze o ní zatím vůbec nereflektuje společenský vývoj. Nereflektuje ubývání některých druhů práce. Není možné nadále argumentovat tím, že jediným zdrojem pro důchody má být “odvod ze mzdy”. Pracovat bude stále menší počet lidí, přesto produktivita poroste. Jako důchodce mě zlobí, že se stále rozevírají nůžky mezi příjmy zaměstnanců a důchodců a to nejen v absolutních hodnotách ale dokonce i v procentech. Do diskuze o důchodech je třeba zahrnout i otázku možného zavedení nepodmíněného příjmu.

Přestože práce v Senátu je o zákonech, nebudu zatím usilovat o žádný nový zákon. Budu se však snažit bránit takovým pozměňovacím návrhům, jako jsou návrhy směřující například k oslabení zákona o registru smluv.

Jak byste chtěl využít mandát senátora ve prospěch regionu?

To trochu zavání představou, že senátor má pracovat pro svůj region na úkor jiných. Senátor tu není proto, aby vydobyl nějaké výhody pro své voliče nebo dokonce pro své lobbisty. Jsem přesvědčen, že co je dobré pro všechny, bude dobré i pro region. Senátor nemá pracovat speciálně pro svůj region. To neznamená, že jeho problémům nebude naslouchat. Podobné problémy má možná mnoho jiných.

Do Senátu kandujete jako nestraník za Českou pirátskou stranu. Proč právě Piráti? V jaké oblasti se identifikujete s programem strany?

Piráti nejsou zatíženi žádnými korupčními skandály. Piráti jsou jedinou stranou, která opravdu prosazuje transparentní chování veřejné správy. Alespoň podle mého dojmu ostatní strany sice o transparentnosti také mluví, ale ve skutečnosti se snaží veřejnosti přístup k informacím ztížit. Program pirátů je poměrně rozsáhlý. Proto odpovím jen v heslech. Transparentnost, svoboda informací, nové technologie, veřejná kontrola, demokracie, pluralita názorů, svoboda internetu, digitalizace státní správy.

Jedním z vašich soupeřů je i Martin Konvička, který je znám svým radikálním postoj k řešení uprchlické krize a muslimům. Jaký je váš osobní postoj k přijímání či naopak odmítání migrantů a řešení krize?

Je to složitý problém ke kterému je třeba přistupovat racionálně. Neměl by se směšovat pohled na válečné uprchlíky, kteří se bojí o život a rodinu či na politické uprchlíky, pronásledované pro své názory s pohledem na “ekonomické migranty” či dokonce na bojovníky a teroristy. Opravdovým uprchlíkům je třeba pomáhat, proti ostatním je třeba se bránit. Není možný ani jeden extrém. Není možné migranty vítat a nijak jejich přístup na naše území neřídit, není možné ani potápět jejich lodě. Nejsem opravdu dokonale obeznámen s poměrem mezi naznačenými skupinami a nechci se v názoru vyhraňovat. Vidím jen to, že vlna migrantů je problém, který nezvládají státy v nárazové oblasti. Řešení problému je zásadní úkol stojící před EU. Pokud to nezvládne, a zatím to tak nevypadá, rozpadne se. Čím déle bude přežívat současný nefunkční azylový systém, tím více bude docházet k radikalizaci.   

Rozumíte postoji naší vlády ohledně (ne)přijímání migrantů? Mnozí kabinet a konkrétně premiéra Sobotku kritizují, že dosud nesdělil jasné stanovisko. Nebo ministr Chovanec oznámil, že do konce roku nepřijmeme ani jediného běžence z Turecka, ale hned druhý den sem přijelo prvních osm migrantů z Řecka.

Těžko rozumět zcela nejasnému postoji EU. Rozumím tomu, že ČR nechce přijímat migranty jinak než z vlastního rozhodnutí. Toto rozhodnutí by mělo být motivováno jak ochranou lidí postižených válkou, tak ochranou vlastních občanů státu.  

Je podle vás strach z muslimů v Česku opodstatněný, nebo jde z vašeho pohledu jen o téma, které zneužívají různé extrémní strany ke svému zviditelnění?

Každá radikální ideologie či náboženství může vzbuzovat strach. Zda je oprávněný by měly zjistit služby státu, které jsou k tomu zřízené. Není to otázka, na které by se měli zviditelňovat politici bez toho, že budou prezentovat opravdu hodnověrné informace.

Důvěra v Senát je u nás tradičně nízká. Jak byste se vy osobně chtěl zasadit o její zvýšení?

Důvěra se může zvýšit jedině poctivou prací. Tu práci nejde dělat na půl plynu. Bojuji proto proti kumulaci politických funkcí poslanců a senátorů. Vytvořil jsem na toto téma i petici, kterou můžete podpořit na e-petice.cz/2zidle. Politici dnes směřují doprava či doleva, navzájem se častují argumenty, aniž by se poslouchali, respektovali a hledali nejlepší řešení pro všechny. Důvěře Senátu by prospělo, kdyby opravdu hledal shodu v protichůdných názorech a dělal trochu důstojnější komoru parlamentu, než poslanecká sněmovna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokátka účtuje: Pracující drtíte, nepracující a jejich rodiny krmíte. Jiří Drahoš? Kdyby tenkrát, v té debatě se Zemanem...

19:39 Advokátka účtuje: Pracující drtíte, nepracující a jejich rodiny krmíte. Jiří Drahoš? Kdyby tenkrát, v té debatě se Zemanem...

CO NÁM DAL ROK 2018 Charakteristika našeho národa? „Lhostejný a líný myslet.“ I tak komentuje atmosf…