Když se k odborným otázkám vyjadřují vysloužilí politici, dopadá to vždy neslavně. A teď k tomu podle Markéty Šichtařové máme nakročeno v opravdu důležité oblasti

26.11.2017 14:57 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Velice neslavně by skončila Česká republika, pokud by se k tak odborným otázkám, jako je měnová politika, měli vyjadřovat politici. Tvrdí to Markéta Šichtařová v reakci na slova guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že to, jak má vypadat cíl měnové politiky, je i politické rozhodnutí a měla by se na tom podílet také politická reprezentace. Analytička už tak pozoruje, že od jisté doby do ČNB a obecně centrálních bank přichází stále víc vysloužilých politiků namísto odborníků a podle toho také v posledních letech jejich měnové politiky vypadají.

Když se k odborným otázkám vyjadřují vysloužilí politici, dopadá to vždy neslavně. A teď k tomu podle Markéty Šichtařové máme nakročeno v opravdu důležité oblasti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Evropská komise ve středu varovala Itálii, Francii, Portugalsko, Španělsko a Belgii, že podle svých nynějších návrhů rozpočtů by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla. V dopisech je upozornila, že v současné chvíli je snižování jejich strukturálního deficitu z pohledu evropských pravidel nedostačující. I když často kritizujeme Evropskou unii, není tento postup Evropské komise jako nadnárodního orgánu EU jedním z kroků, které dávají smysl její existenci?

Víte – já si nejsem tak docela jistá, zda právě toto ospravedlňuje mechanismy fungování Evropské unie. Problém je totiž v tom, že pravidla fiskální disciplíny nikdy nebyla dodržována důsledně. Když pomineme onen známý příběh, že Řecko se do eurozóny dostalo podvodem, respektive falšováním statistik, tak tu máme dvě další systémově špatné vady:

Za prvé – EU a především eurozóna by měla důsledně trvat na fiskální disciplíně, ta je pro společnou měnovou zónu naprosto klíčová. A realita je jinde. Když velká země typu Francie nedodrží Pakt stability, vždy se to nějak zamluví a odůvodní a v podstatě nejsou na vynucování paktu páky. Pakt stability se doslova rozpadl a nyní se upozorňuje na rozpočtové problémy, jen „aby se neřeklo“.

Za druhé – zatímco na fiskální disciplíně se nelpí, na monetární disciplíně se lpí extrémně, a to i v oblastech, kde je to naprosto kontraproduktivní. Narážím na to, že mezi konvergenčními kritérii jsou některé podmínky například týkající se úrokových sazeb či kurzu, jejichž splnění může dotyčné zemi spíš uškodit než jí pomoci.

I druhá otázka se vztahuje k Evropské komisi. Nabídla totiž členským zemím EU, že se na ni mohou obrátit v případě pochybností o konkrétním chystaném převzetí své domácí společnosti ze strany cizího investora a ona pak vypracuje analýzu toho, jestli obchod neskrývá rizika. Opatření není výslovně namířeno proti Číně, je ale jasné, že ve skutečnosti jde hlavně o aktivity čínských firem. Jsou namístě tvrdší pravidla pro povolování čínských investic s ohledem na politická rizika i na často zmiňovaný záměr Číňanů dostat se k citlivým technologiím?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jiří Hroník

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

20:03 Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

„Izrael, o jehož vznik se velmi zasloužil SSSR, se stal součástí širší hry, která byla namířena prot…