Klaus to spáchal dobře, Moravec to nezvládá. Jakl? To je dobře. ČT, RRTV, ODS. Publicista nešetřil nikoho

29. 3. 2019 15:28

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Petru Fialovi zřejmě poradci a PR manažeři poradili, aby přitlačil na pilu a takzvaně ukázal ramena,“ hodnotí aktuální počínání předsedy ODS publicista Tomáš Vyoral. Podle něj ze souboje v ODS vyšel lépe Václav Klaus mladší, který se dostal do pozice „mučedníka“. Pořádně to schytal Václav Moravec, jehož pořad by se měl podle Vyorala přejmenovat na „Exhibice Václava Moravce“. Ale nejen on, mluvilo se i o Miroslavě Němcové, Marku Wollnerovi a dalších. Nakonec přišla řada i na to, jakým způsobem s RRTV zahýbe nominace Ladislava Jakla.

Klaus to spáchal dobře, Moravec to nezvládá. Jakl? To je dobře. ČT, RRTV, ODS. Publicista nešetřil nikoho
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral
reklama

Předseda ODS Petr Fiala po vyloučení Václava Klause mladšího pořádně šlápl na plyn. Řekl, že Klausové nemají s demokratickou pravicí nic společného, kritizoval jejich údajně proruské postoje a vzkázal, že se od nich nenechá poučovat. Souhlasíte s jeho poznámkami? A umožní odchod Klause mladšího, aby se z ODS stala autentická demokraticky pravicová strana?

Petru Fialovi zřejmě poradci a PR manažeři poradili, aby přitlačil na pilu a takzvaně ukázal ramena. Aby byl více „konfliktní“, jak sám předseda někde řekl, že bude. S tím souvisí jeho přiostřená rétorika a vymezování se vůči oběma Klausům. Podle mě by však člověk měl vycházet ze sebe a být zejména sám sebou. A to se Fialovi příliš nedaří. Jeho proměnu mu zkrátka nevěřím. Pro mě je to stále nemastný, neslaný akademik odtržený od reality. S robotickou dikcí a přehnanými gesty politicky korektně a konformně proklamuje prefabrikované nicneříkající fráze. S demokratickou pravicí pak nemá nic moc společného právě on.

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21585 lidí

Jeho ataky na proruské postoje Klausů a varování před takzvanými proruskými trolly, ať už v rozhovorech, nebo v článcích na aktivistickém serveru Forum24 působí až komicky. Chtěl bych od pana Fialy slyšet jediný konkrétní proruský postoj některého z Klausů. Mám spíše pocit, že jen nejsou nekriticky a servilně prounijní a proameričtí jako právě třeba pan předseda. A to je ten kámen úrazu. Taky by mě zajímalo, zda pan Fiala články na výše uvedeném serveru píše sám, nebo mu to dává do kupy šéfredaktor Pavel Šafr, expornoherec Jakub Janda z Evropských hodnot, Ondřej Kundra z Respektu nebo někdo jiný uvědomělý z Bakalových médií. Na mě to celé dělá dojem, jako by Petr Fiala postupně metamorfoval do někoho z nich. Což pro něj není úplně dobrá vizitka.

Jaký důvod spatřujete v zostřeném Fialově postupu? Přetekl už mu jednoduše pohár trpělivosti s Klausem? Nebo třeba straně signalizují nějaké interní průzkumy, že Klaus je potenciálním nebezpečím, které straně může odlákat voliče?

Tohle opravdu nevím. Klaus byl v ODS dlouho černou ovcí a jeho konzervativní názory a politicky nekorektní prohlášení s konformní a prounijní politikou ODS příliš nekorespondovaly. Tudíž bylo jen otázkou času, kdy na tohoto rebela dojde. Mladý Klaus to nicméně spáchal velmi chytře. Alespoň podle mě. Sám si vyloučení téměř vynutil a dostal se prakticky do pozice „mučedníka“. Fiala a vedení ODS zkrátka neměli možnost ideální volby. To je třeba jim uznat. Na druhou stranu si za to můžou sami.

Kdo vlastně reprezentuje novou ODS? A pro koho tu ODS očištěná od Klause mladšího je?

Začnu od konce. ODS očištěná od Klause je tu především pro voliče TOP 09 a STAN, částečně možná Pirátů. Nevím, zda si to ODS a její vrcholní představitelé uvědomili, ale rozdíl mezi počtem potenciálních voličů ODS s Klausem a bez něj možná nebude nijak markantní. Stěžejní ale může být přetahování voličů v rámci takzvané liberální středopravicové politické scény. Pro ODS hraje její jméno a etablovanost na politické scéně, ale to je asi všechno. A kdo reprezentuje novou ODS? Vážně moc nevím. Robotický předseda bez charismatu? Hysterická demonstrantka a pozdní disidentka Miroslava Němcová? Politik z povolání pan Benda? Nebo oportunista pan Zahradil? K tomu paní Udženija a pan Stanjura. Na mě tito progresivní „pravicoví“ reprezentanti dělají velmi podobný dojem jako progresivní vedení posledních let v ČSSD. A mám pocit, že i podobně dopadnou.

Fotogalerie: - Levičácký mítink á la francaise

 V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní ...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...

Tématu obou Klausů se věnují lidé z různých sfér společnosti. Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách v rámci neziskové společnosti Člověk v tísni, na Facebooku zveřejnil fotomontáž, kde si z Klausů utahuje. Prý s Klausy můžete v nové straně nenávidět EU, migranty, neziskovky, homosexuály („kromě Kikiny“, jak dodal Strachota), ekology a pravdu a lásku. Jde o trefné a humorné pošťouchnutí Klausů, nebo představitel ČvT zachází v prezentaci svých názorů příliš daleko?

Nikomu jeho názor neberu a nezakazuji. Ale když zaměstnanec Člověka v tísni (neziskovky, která od nás daňových poplatníků dostává stovky milionů korun ročně), jenž je navíc ředitelem Jednoho světa na školách, přirovnává ve svém „humorném“ příspěvku Klause ke Ku-klux-klanu a dosti prapodivně se na Facebooku prezentuje v až úchylně působících převlecích, pak je na zvážení rodičů a pedagogů, zda má tento člověk kompetenci vzdělávat školáky. Já bych měl o své děti v souvislosti s touto osobou docela obavy.

Minulý víkend si přisadil i Václav Moravec. Svými komentáři na adresu rodiny Klausových údajně přitom porušil článek 6.5 Etického kodexu České televize. Myslí si to nově zvolený člen RRTV Vadim Petrov. „Já vnímám toto chování Václava Moravce jako volání o pomoc. Tak už mě sakra někdo odvolejte, já už dál nemůžu, volá podle mě,“ říká Petrov. Podle něj už musí mít Moravec všech politiků po čtrnácti letech až po krk. Lze se vůbec Moravcovi divit, že mu třeba ujely nervy? A měl by skončit?

Myslím, že je v zájmu každého moderátora politických diskuzních pořadů, tím spíš moderátora veřejnoprávní České televize, aby se coby profesionál v rámci výkonu své práce co nejvíce snažil o objektivitu a nestrannost. Což Václav Moravec, při vší úctě, dlouhodobě nezvládá. A to navzdory jistě nemalému platu, který „nejsme připraveni znát“ – slovy ředitele ČT Petra Dvořáka. Byť mu mzdu my daňoví poplatníci sponzorujeme. Nejsem jediný, který poukazuje na to, aby Otázky Václava Moravce ČT přejmenovala na Názory nebo Exhibici Václava Moravce. Co se týká onoho inkriminovaného dílu, v němž se nevkusně navážel do obou Klausů. Spíše než nervy mu ujela soudnost, protože se jednalo o dopředu připravený komentář. Jeho snaha vychovávat diváky k obrazu svému překonala další metu. Svým počínáním však sám sebe čím dál více znedůvěryhodňuje a karikuje a dobře mu tak. Nicméně o pana Moravce se nebojím. Vzhledem k názorovému ukotvení má jistě dveře dokořán otevřené v Seznamu nebo DVTV.

Anketa

Pokud bude Babiš obžalován v kauze Čapí hnízdo, měl by odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 15305 lidí

Poslanci se vrací k diskuzi o manželství. Brněnská komunální politička Barbora Antonová (Žít Brno) připomíná, že manželství, coby trvalý svazek muže a ženy, chtějí do Ústavy zakotvit Miroslav Kalousek, Jaroslav Foldyna a Václav Klaus mladší, všichni toho času rozvedení. „Mohli by přihodit retroaktivní působení zákona a jít si svoje protiústavní jednání odsedět,“ dodává Antonová. Rozvolnil byste manželství, nebo byste naopak podpořil snahu zmíněných poslanců o silnější ukotvení tradičního pojetí? A proč by rozvedený poslanec nemohl hájit manželství?

Pakliže paní Antonové vadí, že svazek manželský hájí rozvedení, pak by měla stejně tak vyzvat všechny heterosexuální osoby, aby se distancovaly od lobbingu za stejnopohlavní agendu. Úhlem pohledu paní Antonové, pokud není ona sama lesba, měla by se rovněž od této diskuze distancovat. Asi tak. Manželství je svazek muže a ženy. Ať už z pohledu tradice nebo jazyka. Nic víc, nic míň. Máme registrované partnerství. Můžeme uvažovat a diskutovat o změnách v rámci tohoto svazku.

Častým argumentem zastánců manželství pro homosexuály je, že jejich případné svazky nikomu a ničemu neškodí, že by šlo vlastně o „zločin bez oběti“. Je to tak?

K tomu jsem se myslím částečně vyjádřil v předchozí otázce. Můžeme klidně nazývat tátu mámou a mámu tátou, stejně jako slona komárem. Na první pohled to opravdu nebude ničemu škodit. Jen to zkrátka není pravda. Jde jen o jednu z dalších agend, které mají postupnými krůčky rozkládat tradiční hodnoty naší civilizace. A co se týká jen a pouze onoho absurdního argumentu „zločinu bez oběti“, pak třeba samotné hajlování bez jakýchkoliv dalších projevů nenávisti a násilí je jím rovněž, nebo ne? Ad absurdum samozřejmě. Jen aby nedošlo k nedorozumění, nesrovnávám jedno s druhým, jen poukazuji na absurditu tohoto slovního spojení.

Legendární dokumentaristka Olga Sommerová prohlásila, že čím víc lidí přijde k volbám, tím je to horší, protože většina není vzdělaná a své činy nedomýšlí. Je skutečně demokracie špatně nastavená?

Když tedy nepřijde k volbám nikdo, bude to podle paní Sommerové zřejmě nejlepší. Předpokládám, že se, jak je běžné, považuje za takzvanou liberální demokratku. Nevím, jak si to paní představuje. Monarchii? Nebo nějakou formu autokracie? A komu to pro začátek přiklepneme? Třeba dědičně Zemanovým? To by zřejmě paní dokumentaristka zbledla do průhledna. Dovolím si předpokládat, že paní Sommerová se považuje za tu vzdělanou menšinu, která své činy domýšlí. Tohle povyšování se mi naprosto příčí, ať už ho slyším od umělecké elity, nebo od některého ze svých kamarádů. Většina lidí volí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, na základě svých životních zkušeností. Chceme-li být demokraty, musíme to respektovat. Stojí za povšimnutí, že často právě lidé ohánějící se demokracií, liberální demokracií, pravdou, láskou a spojováním se pak v druhé větě povyšují nad většinovou společnost a dští na ni síru. Řada lidí možná nemá „vzdělání“ paní Sommerové, ale mají rodinu, práci, zkušenosti, nelehký život a selský rozum.

Fotogalerie: - Registrované partnerství rovno manželství?

Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného projedn...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného projedn...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného projedn...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného projedn...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného projedn...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného projedn...

Kdo jsou tedy ti vzdělaní a osvícení lidé, kteří budou schopni rozhodnout kvalifikovaně?

Na to se budete muset zeptat asi právě paní Sommerové. Případně pánů Feniče, Halíka, Peheho, Mitrofanova, Fendrycha, Schwarzenberga, Šafra, Wollnera a jim podobných. Ti by vám určitě nějaký vhodný seznam „osvícených“ osobností dali dohromady. Možná i s pozitivními kádrovými posudky.

Na Slovensku se blíží druhé kolo prezidentských voleb. Finálovou dvojici tvoří Zuzana Čaputová se ziskem 41 procent v prvním kole a Maroš Šefčovič, který obdržel 19 procent. Je Čaputová jasným favoritem druhého kola, nebo se za Šefčoviče mohou postavit voliči dalších kandidátů, například Harabina a Kotleby?

Nejsem úplně zběhlý ve slovenské politice, ale z toho, co reflektuju, si myslím, že to má paní Čaputová prakticky jisté. Stojí ale za povšimnutí, že o „Kiskovi v sukni“ ještě donedávna většina Slováků ani neslyšela. A díky neuvěřitelné přízni médií, včetně těch českých, je z neznámé paní během pár týdnů mediální progresivistická hvězda (podobně jako u nás z Jiřího Drahoše). Videonahrávkami ji navíc podpořili třeba Tomáš Halík nebo Karel Schwarzenberg. Už to ve mně probouzí varovné kontrolky. Ale nechť rozhodnou slovenští voliči. O jakékoliv změně, jak často média píší, se však nedá hovořit ani v nejmenším.

„Gratulujeme, bratři Slováci! Jste zase víc na západě než my. Žádný Zeman u vás nevyhraje,“ napsala k výsledku 1. kola slovenských voleb redaktorka serveru Forum24 Johana Hovorková. Jde o trefný výrok? Jsou Slováci s demokracií dál?

Redaktorka a Šafrova aktivistka Hovorková příliš nestojí za komentář, ale dobře. Tak Slováci byli „před námi“ i coby Slovenský štát v době Protektorátu Čechy a Morava, nebo jsou před námi s eurem. A většině z nás je to u paty. Až zpětně budeme schopni zhodnotit, zda byli před námi, nebo naopak. A zda je „být víc na západě“ pozitivum, je, myslím, v současné době přinejmenším diskutabilní. Slováky mám rád, tohle je určeno Hovorkové. Takže asi tak.

Do RRTV nominovala Sněmovna Ladislava Jakla. Je to podle vás dobrá volba? Komu všemu bude vadit a proč?

Troufám si předpokládat, že názorové spektrum, které reprezentuje pan Jakl, je v RRTV v menšině. Tudíž mám za to, že v zájmu názorové plurality je jeho volba jen pro dobro věci. Všiml jsem si, že se k jeho navržení na Facebooku okamžitě ozvali třeba Marek Wollner z ČT nebo Petr Honzejk z Bakalových Hospodářek. Z toho si můžeme udělat relativně jasný obrázek, komu to vadí a bude vadit. A proč? To mně samotnému vrtá hlavou, protože právě výše zmínění se nezřídka ohánějí demokracií a svobodou. A ta je přeci o diskuzi a názorové pluralitě, a ne o jediné pravdě některých osvícených.

Anketa

Zeman by nejraději zrušil Senát Parlamentu ČR. Má v tom pravdu?

95%
5%
hlasovalo: 16415 lidí

Změní se nyní nějak poměr sil v RRTV, a tím pádem její rozhodování? Pokud skutečně Andrej Babiš schválí Jaklovu nominaci, bude mít RRTV po Vadimu Petrovovi (za ANO) další novou tvář…

Abych řekl pravdu, neznám příliš členy RRTV, takže netuším, zda nebo jak se změní její rozhodování. Jen si přeji, ať rozhoduje všem stejným metrem a pozorně se věnuje zejména České televizi, která by měla být (nejen) za necelých šest miliard korun z našich kapes etalonem objektivity a vyváženosti. Což po mém soudu opravdu není.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor: Turci brali do otroctví víc Evropanů, než kolik černochů jelo do Ameriky. Afričané byli největší rasa, to skutečně padlo

18:41 Profesor: Turci brali do otroctví víc Evropanů, než kolik černochů jelo do Ameriky. Afričané byli největší rasa, to skutečně padlo

Spojené státy se mohou stát zemí třetího světa, varuje filozof Ivo Budil. Ten tvrdí, že za bořením s…