Krajan z Kanady svolává k volbám do europarlamentu: Po roce '89 jsme to vzali do rukou sami a jak to dopadlo

24.05.2014 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Čeští politici se chlubí cizím peřím, když se chvástají, jak posunuli ekonomiku. Už méně se mluví o tom, kolik miliard přiteklo z Evropské unie (EU). Krajan z Kanady a přírodovědec Jiří Jírovec tak hodnotí a vlastně i hájí členství Česka v EU. Pro ParlamentníListy.cz se také rozpovídal o některých kandidátech.

Krajan z Kanady svolává k volbám do europarlamentu: Po roce '89 jsme to vzali do rukou sami a jak to dopadlo
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

V Evropě jsou hlavním tématem volby do Evropského parlamentu (EP). V Česku se vyzývali lidé, aby šli volit, protože šedesát procent legislativy roubované na tu českou už pochází z Bruselu či Štrasburku. Jak to vnímáte?

Česká politika postavila EU mimo zorný úhel většiny české populace. Do značné míry za tím stojí snaha chlubit se alespoň trochu cizím peřím. „Podívejte se na to, co se ve vašem okolí po roce 1989 všechno změnilo," říká Jírovec a dodává: „Vzali jsme ekonomiku do rukou a tohle je výsledek.“ Pro jistotu se příliš nemluví o tom, kolik miliard přiteklo z EU. A kolik se jich nevyčerpalo anebo rozkradlo. Občan se měl nejen účastnit voleb, ale i jejich příprav, aby se alespoň částečně dozvěděl, co pro něj EU znamená.

Fascinující jsou průzkumy veřejného mínění, podle kterých je většina občanů proti euru. Kolik lidí ale má alespoň částečnou představu o skutečných výhodách a nevýhodách takového kroku? Kolik lidí ví, že EU vytváří i sociální standardy a přece jenom nenechá sociální sítě příliš proděravět? Pokud jde o zákonodárství, je pravda, že šedesát procent toho českého se musí nějakým způsobem vypořádat s „roubováním“ z EU. Na tento problém lze ale nazírat i tak, že nás EU nutí napravovat špatné zákony.

Co si myslíte o českých kandidátech? Kontroverzní Klára Samková odstoupila, ale o Janu Kellerovi, Luďku Niedermayerovi, Janu Zahradilovi, Kateřině Konečné a dalších? Za Klub angažovaných nestraníků (KAN) kandiduje třeba i Zdena Mašínová...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašín: Neházejte Rusy do jednoho pytle. Hanobení vojenských hrobů je ostuda. Denacifikace ale lepší než dekomunizace

4:44 Mašín: Neházejte Rusy do jednoho pytle. Hanobení vojenských hrobů je ostuda. Denacifikace ale lepší než dekomunizace

„Nelze házet všechny Rusy do jednoho pytle. O okupaci ČSSR Sověty lze pouze mluvit od 20. srpna 1968…