Legislativa nesmí vynucovat zbytečnou administrativu, říká prezident České lékarnické komory

05.03.2019 9:37 | Zprávy

ROZHOVOR „Z legislativy vzešly pro lékárníky nové povinnosti, kdy musí zkontrolovat každé jednotlivé balení léků na předpis i některých volně prodejných. S přihlédnutím k faktu, že se v českých lékárnách doposud žádné padělané léky neobjevily, jde o zásadní zvýšení časové náročnosti pro výdej léků. Lékárníci se však k novince postavili čelem a udělali vše, co bylo v jejich silách, aby byli na novinku dobře připraveni,“ řekl nám prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Legislativa nesmí vynucovat zbytečnou administrativu, říká prezident České lékarnické komory
Foto: Archiv ČLnK
Popisek: Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory

Vaši práci v poslední době ve velké míře ovlivňují nejrůznější nové zákony a předpisy. Jak s tím bojujete, co je pro vás největší problém?
 
Výkon lékařské a lékárenské péče bude vždy podléhat řadě zákonů a podzákonných předpisů. Není se čemu divit, při své práci se věnujeme tomu nejcennějšímu, lidskému zdraví. Legislativa musí být ale precizní a flexibilně reagovat na nové situace, odborné postupy, technologie apod. A nesmí na nás vynucovat zbytečnou administrativu, a to i ze strany zdravotních pojišťoven, která nás zdržuje od odborné práce a stojí spoustu peněz. S cílem snížit administrativu jsme na MZ zaslali již v loňském roce konkrétní podněty. Stejně jako příklady pro zlepšení a zlevnění funkcí elektronického receptu. V letošním roce budeme spolupracovat na využití lékového záznamu pacienta a našich dlouhodobých prioritách: chceme dosáhnout legislativních úprav pro splnění priorit typu docílit ve všech lékárnách stejného a co nejnižšího doplatku na léky na předpis, přijmout pravidla pro vznik nových lékáren, být jako lékárník odměněn za odbornou službu (a ne v závislosti na ceně léku). 
 
Ve hře jsou nyní konkrétně tři novely zákona o léčivech – k FMD, k Lékovému záznamu a k emergentnímu systému, ke všem třem novelám dávala vaše komora připomínky. Jak závažné výhrady máte k těmto novelám?
 
K „přínosu“ a k zájmům výrobců, iniciátorů protipadělkové směrnice jsme se vyjadřovali mnohokrát. Padělky léků se do České republiky a do evropských států nedostávají přes lékárny, ale nelegální cestou. Když už jsme se ale museli podřídit této administrativě, pak požadujeme uhradit ohromné náklady, které s tím mají lékárny spojené. Ať již od zdravotních pojišťoven, nebo ze strany samotných výrobců. Zavedení lékového záznamu vítáme a podílíme se na pravidlech pro jeho využití pacienty v lékárnách. Emergentní systém okopírovaný ze Slovenska nám ale opravdu nepomůže, naše současná legislativa je kvalitnější. Stačí jen trestat její nedodržování.
 
 
Lékárníci na svém loňském sjezdu dokonce oficiálně odmítli takzvaný emergentní model dodávek léků, kdy je povinnost zajistit dodávky léčiv pro pacienty uložena výrobcům. Podle lékárníků by nutil pacienty k dvojí návštěvě lékárny a lékárny by administrativně zatížil. Jakou šanci máte proti Ministerstvu zdravotnictví prosadit svůj názor?
 
Těžko odhadovat, zda stávající vedení Ministerstva zdravotnictví zůstane u silového prosazování slovenského řešení. K současnému zákonu stačí podle Komory přidat jednu jedinou změnu – přidat výrobcům k povinnosti zajistit průběžné dodávky dostatečného množství léků také kompetenci zakázat vývoz svých přípravků. A obojí pak pod sankcí tvrdě vymáhat, tak jako je tomu v jiných zemích. Ať se nemusejí čeští pacienti potupně dívat přes hranice, když v Česku i v nemocnici nedostupný lék je k dispozici v první rakouské nebo německé venkovské lékárně. 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pouštějte ho na Silvestra.“ Vyoral se podíval na Schmarczův „výkon“. A měl jasno

15:15 „Pouštějte ho na Silvestra.“ Vyoral se podíval na Schmarczův „výkon“. A měl jasno

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Myslím, že Schmarcz by se hodil spíše do některého ze zábavných p…