Legislativa nesmí vynucovat zbytečnou administrativu, říká prezident České lékarnické komory

05.03.2019 9:37 | Zprávy

ROZHOVOR „Z legislativy vzešly pro lékárníky nové povinnosti, kdy musí zkontrolovat každé jednotlivé balení léků na předpis i některých volně prodejných. S přihlédnutím k faktu, že se v českých lékárnách doposud žádné padělané léky neobjevily, jde o zásadní zvýšení časové náročnosti pro výdej léků. Lékárníci se však k novince postavili čelem a udělali vše, co bylo v jejich silách, aby byli na novinku dobře připraveni,“ řekl nám prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Legislativa nesmí vynucovat zbytečnou administrativu, říká prezident České lékarnické komory
Foto: Archiv ČLnK
Popisek: Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory
Vaši práci v poslední době ve velké míře ovlivňují nejrůznější nové zákony a předpisy. Jak s tím bojujete, co je pro vás největší problém?
 
Výkon lékařské a lékárenské péče bude vždy podléhat řadě zákonů a podzákonných předpisů. Není se čemu divit, při své práci se věnujeme tomu nejcennějšímu, lidskému zdraví. Legislativa musí být ale precizní a flexibilně reagovat na nové situace, odborné postupy, technologie apod. A nesmí na nás vynucovat zbytečnou administrativu, a to i ze strany zdravotních pojišťoven, která nás zdržuje od odborné práce a stojí spoustu peněz. S cílem snížit administrativu jsme na MZ zaslali již v loňském roce konkrétní podněty. Stejně jako příklady pro zlepšení a zlevnění funkcí elektronického receptu. V letošním roce budeme spolupracovat na využití lékového záznamu pacienta a našich dlouhodobých prioritách: chceme dosáhnout legislativních úprav pro splnění priorit typu docílit ve všech lékárnách stejného a co nejnižšího doplatku na léky na předpis, přijmout pravidla pro vznik nových lékáren, být jako lékárník odměněn za odbornou službu (a ne v závislosti na ceně léku). 
 
Ve hře jsou nyní konkrétně tři novely zákona o léčivech – k FMD, k Lékovému záznamu a k emergentnímu systému, ke všem třem novelám dávala vaše komora připomínky. Jak závažné výhrady máte k těmto novelám?
 
K „přínosu“ a k zájmům výrobců, iniciátorů protipadělkové směrnice jsme se vyjadřovali mnohokrát. Padělky léků se do České republiky a do evropských států nedostávají přes lékárny, ale nelegální cestou. Když už jsme se ale museli podřídit této administrativě, pak požadujeme uhradit ohromné náklady, které s tím mají lékárny spojené. Ať již od zdravotních pojišťoven, nebo ze strany samotných výrobců. Zavedení lékového záznamu vítáme a podílíme se na pravidlech pro jeho využití pacienty v lékárnách. Emergentní systém okopírovaný ze Slovenska nám ale opravdu nepomůže, naše současná legislativa je kvalitnější. Stačí jen trestat její nedodržování.
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turoňová: Sledujeme rozpad SOCDEM. Pravda o jednání se Stačilo

21:17 Turoňová: Sledujeme rozpad SOCDEM. Pravda o jednání se Stačilo

Co říká k možné spolupráci Stačilo! a SOCDEM? V čem vidí úskalí a proč je spíše skeptická? I o tom m…