Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka

17.11.2024 4:44 | Rozhovor

„Čím víc se události ‚Velkého Listopadu‘ v čase vzdalují, tím víc mi připadá, že šlo o divadelní představení podle scénáře, na kterém se podílel štáb autorů a režisérů,“ říká novinářka, spisovatelka a bývalá disidentka Lenka Procházková k výročí pádu komunismu. A vzpomíná na to, jak je tehdy trávila. Ale řeší i závažnější otázky. „Pokud nepřijde válka dřív, máme pořád naději, že tu vykradenou zemi naše děti zase postaví na nohy. Musejí ale vědět proč!“ vzkazuje.

Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka
Foto: Lenka Procházková
Popisek: Novinářka a spisovatelka Lenka Procházková

Jak dnes vnímáte 17. listopad 1989 a navazující události?

Čím víc se události „Velkého Listopadu“ v čase vzdalují, tím víc mi připadá, že šlo o divadelní představení podle scénáře, na kterém se podílel štáb autorů a režisérů. Jejich vzájemná komunikace měla trhliny, protože celý „kus“ byl spíchnutý narychlo. Třeba neohlášený průvod z Albertova na Vyšehrad a pak směrem do centra asi neměl tak spontánní původ, jak se to mnohým účastníkům tehdy jevilo. To usuzuji z vyprávění některých očitých svědků.

Vy jste se průvodu neúčastnila?

Ne, já jsem byla doma s partnerem (Ludvíkem Vaculíkem) a dvouletým synem. Mladší dcera byla na škole v přírodě a starší Maria, tehdy šestnáctiletá, na Albertov šla. V květinářství už kytku nesehnala, ale potkala se tam s Olgou Havlovou, která bydlela o dva domy dál, a ta jí sousedsky dala polovinu svých růží. Kolem sedmé se demonstrující dav už valil po okny našeho tehdejšího bytu na nábřeží, Maria zazvonila u vchodu a když jsem seběhla dolů, přemluvila mě, abych jí dovolila jít s davem ještě dál. Byl s ní slušně působící spolužák, který se mi zaručil za její bezpečnost. Slíbila mi, že do osmi bude doma.

Zatelefonovala jsem do Svobodné Evropy, že dav demonstrantů míří k Národní, ale oni už to věděli. Pak jsem stála u okna a s obavami sledovala, že se na mostě Legií (tehdy 1. máje) štosují tramvaje. Nervózně jsem poslouchala Svobodku a Hlas Ameriky, kde už se mluvilo o policejním zásahu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Společenský řád, který byl instalován podvodem,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 17.11.2024 8:54:40
nemůže být jiný než podvodný. A podvodů bylo 17. listopadu několik. Rozhodně se nejednalo o spontánní vzedmutí svobodomyslných lidí, nýbrž o organizovaný přesun davu, na nějž navázal organizovaný přesun majetku. Obrovským podvodem byla smrt největšího hrdiny Listopadu, studenta Šmída. Fingovaná smrt zradikalizovala mlčící většinu, bez níž by celá "revoluce" skončila rozmělněná a v zapomnění. Největším podvodem ovšem bylo, že společnosti bylo implantováno něco, co ta společnost rozhodně nechtěla: samožerný kapitalismus toho nejtupějšího ražení... No, a ve výsledku zemi ovládli intelektuální exhibicionisti typu Klause, pomatené postavičky typu Bendy staršího a hospodářští loupežníci typu Bakaly.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …