Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka

17.11.2024 4:44 | Rozhovor

„Čím víc se události ‚Velkého Listopadu‘ v čase vzdalují, tím víc mi připadá, že šlo o divadelní představení podle scénáře, na kterém se podílel štáb autorů a režisérů,“ říká novinářka, spisovatelka a bývalá disidentka Lenka Procházková k výročí pádu komunismu. A vzpomíná na to, jak je tehdy trávila. Ale řeší i závažnější otázky. „Pokud nepřijde válka dřív, máme pořád naději, že tu vykradenou zemi naše děti zase postaví na nohy. Musejí ale vědět proč!“ vzkazuje.

Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka
Foto: Lenka Procházková
Popisek: Novinářka a spisovatelka Lenka Procházková

Jak dnes vnímáte 17. listopad 1989 a navazující události?

Čím víc se události „Velkého Listopadu“ v čase vzdalují, tím víc mi připadá, že šlo o divadelní představení podle scénáře, na kterém se podílel štáb autorů a režisérů. Jejich vzájemná komunikace měla trhliny, protože celý „kus“ byl spíchnutý narychlo. Třeba neohlášený průvod z Albertova na Vyšehrad a pak směrem do centra asi neměl tak spontánní původ, jak se to mnohým účastníkům tehdy jevilo. To usuzuji z vyprávění některých očitých svědků.

Vy jste se průvodu neúčastnila?

Ne, já jsem byla doma s partnerem (Ludvíkem Vaculíkem) a dvouletým synem. Mladší dcera byla na škole v přírodě a starší Maria, tehdy šestnáctiletá, na Albertov šla. V květinářství už kytku nesehnala, ale potkala se tam s Olgou Havlovou, která bydlela o dva domy dál, a ta jí sousedsky dala polovinu svých růží. Kolem sedmé se demonstrující dav už valil po okny našeho tehdejšího bytu na nábřeží, Maria zazvonila u vchodu a když jsem seběhla dolů, přemluvila mě, abych jí dovolila jít s davem ještě dál. Byl s ní slušně působící spolužák, který se mi zaručil za její bezpečnost. Slíbila mi, že do osmi bude doma.

Zatelefonovala jsem do Svobodné Evropy, že dav demonstrantů míří k Národní, ale oni už to věděli. Pak jsem stála u okna a s obavami sledovala, že se na mostě Legií (tehdy 1. máje) štosují tramvaje. Nervózně jsem poslouchala Svobodku a Hlas Ameriky, kde už se mluvilo o policejním zásahu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Společenský řád, který byl instalován podvodem,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 17.11.2024 8:54:40
nemůže být jiný než podvodný. A podvodů bylo 17. listopadu několik. Rozhodně se nejednalo o spontánní vzedmutí svobodomyslných lidí, nýbrž o organizovaný přesun davu, na nějž navázal organizovaný přesun majetku. Obrovským podvodem byla smrt největšího hrdiny Listopadu, studenta Šmída. Fingovaná smrt zradikalizovala mlčící většinu, bez níž by celá "revoluce" skončila rozmělněná a v zapomnění. Největším podvodem ovšem bylo, že společnosti bylo implantováno něco, co ta společnost rozhodně nechtěla: samožerný kapitalismus toho nejtupějšího ražení... No, a ve výsledku zemi ovládli intelektuální exhibicionisti typu Klause, pomatené postavičky typu Bendy staršího a hospodářští loupežníci typu Bakaly.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Poslechnete Fialu a takto dopadneme. Profesor Budil zcela narovinu

18:06 Poslechnete Fialu a takto dopadneme. Profesor Budil zcela narovinu

Současné evropské politické elity byly vychovány a vybrány na základě služebnosti a loajality vůči a…