Letitý zástupce ANO: Poslanec hlasoval sám pro sebe, jiný se zaštiťuje ministry… U Babiše začíná bitva o lukrativní místa

19.06.2021 21:11 | Rozhovor

Poté, co jsme upozornili na nedemokratický postup při hlasování v rámci hnutí ANO v Pardubickém kraji, PL vyzpovídaly bývalou předsedkyni oblastní organizace ANO v Ústí nad Orlicí Danu Malinovou a také starostu města Chrast Vojtěcha Krňanského (ANO). Další, kdo dostal slovo, je Miloš Akerman.

Letitý zástupce ANO: Poslanec hlasoval sám pro sebe, jiný se zaštiťuje ministry… U Babiše začíná bitva o lukrativní místa
Foto: Archiv MA
Popisek: Miloš Akerman působil jako oblastní předseda a 1. místopředseda ANO v Pardubickém kraji

Miloš Akerman působil jako oblastní předseda a taky 1. místopředseda ANO v Pardubickém kraji. PL jej vyzpovídaly zejména v souvislosti s tím, proč jsou na tamní kandidátce stále stejné tváře, tedy zejména poslanec Kolovratník. Současně nás zajímal pohled na ústřední postavy hnutí.
 
V roce 2017 jste měl ve volebních plakátech slogan, že se nenecháte zastavit. Koho jste tehdy myslel?
 
V roce 2016 šlo hnutí ANO 2011 poprvé do krajských voleb v Pardubickém kraji s velmi spolehlivým a pracovitým týmem. Byly určité tlaky a informace proti nám, že to nezvládneme, a proto byl slogan „Nenecháme se zastavit“.
 
Pakliže byste kandidoval i letos za hnutí ANO, jaká slova byste použil?
 
Jelikož jsem byl čtyři roky krajským zastupitelem, poslední dva roky uvolněným předsedou kontrolního výboru, mohu zhodnotit spolupráci se zaměstnanci krajského úřadu a uvolněnými funkcionáři též z ostatních politických stran. Hodnotím tuto spolupráci jako velmi konstruktivní a vždy směřující pro rozvoj kraje. Díky těmto zkušenostem bych se vyhnul kritice, která byla vyvíjena na činnost a práci stávajících volených zástupců, ale použil bych následující slogan „Vzájemnou spoluprací dosáhneme nejlepších výsledků pro náš kraj“.
 

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25080 lidí
 
Můžeme požádat o vaši osobní zkušenost a charakteristiku několika osob z kraje, o nichž jsme v minulosti psali?
 
  • Martin Kolovratník – ve všech oblastech v průběhu volebního období prohlašoval, že do dalšího volebního období již kandidovat nebude. Na Facebooku kritizoval hejtmana Netolického, že neplní svůj slib o kandidatuře, a sám přitom koná to samé. Některým členům znechutil práci v ANO, když se dožadoval jejich podpory pro svoji osobu, a přitom čtyři roky o něm nevěděli. V době začátku pandemie nebyla vidět potřebná aktivita, nebo jsem ji nezaznamenal. Značně viditelný na Facebooku.
  • Jaroslav Kytýr – myslím si, že méně výrazný poslanec. Co se týče jeho osoby, zklamal mě, jak dokázal ovlivňovat členy z oblasti Svitav, i jeho chování při jednání krajského předsednictva, a to z důvodu svého místa na kandidátce. Dokonce zvedl ruku a dal hlas sám sobě. Opět v době pandemie jsem nezaznamenal pomoc pro občany našeho kraje.
  • Jan Řehounek – z titulu funkce v daném výboru ve Sněmovně pomohl s vojenskými posádkami v Chrudimi i v Pardubickém kraji. V Hlinsku nám pomohl s dotací na autobusový terminál. V době pandemie jsem se s ním setkal při cestách krajem, kdy rozvážel roušky jako pomoc obcím. Mám informace od mnoha starostů, že s nimi řešil propad rozpočtových příjmů kvůli covidu a snažil se nalézt jiné možnosti financování jejich akcí.
  • David Kasal – poslanec a zároveň primář dětského oddělení v Chrudimi, který vždy svými preferenčními hlasy přeskočil pořadí kandidátky z pozice dětského lékaře. Pomohl městu Lanškroun s možností výstavby nové polikliniky. U Davida, jako u některých dalších politiků, mi vadí hromadění funkcí. Je třeba si uvědomit, že na sto procent není možné vykonávat několik funkcí, zaměstnání nebo jiných aktivit.
  • František Pilný – nemohu hodnotit, jeho práci nevidím a nekomunikujeme o ní.
  • Dana Malinová – dlouholetá členka hnutí, zdatná ekonomka, předsedkyně rozhodčí a smírčí komise. Jako předsedkyně zná kompletně stanovy hnutí ANO. Myslím, že vždy pracovala pro rozvoj hnutí v našem kraji.

Kandidátka do PSP se neliší od té z roku 2017. Co si jako volič a občan kraje o této změně myslíte?

Pro letošní volby jsme chtěli v rámci Chrudimi pozměnit kandidátku, a to výrazným mladým starostou Chrasti Vojtěchem Krňanským. Tento starosta je velmi aktivní na Facebooku, udělal mnoho práce pro své město. Jeho důvěra v určité osoby, tvářící se jako kamarádi, a zároveň soudní spor obce Chrast s firmami, kde figuruje František Pilný, ho nakonec dovedly k ukončení členství v hnutí ANO. Je evidentní, že někteří poslanci jsou domluveni a dělají vše, aby se do Poslanecké sněmovny dostali opět. Jsou pak schopni kolegu, se kterým v minulosti spolupracovali, hodit přes palubu ve svůj prospěch. Je to smutné a na zváženou.

Jak konkrétně lídr kandidátky Martin Kolovratník v době, kdy jste v ANO působil, pomohl městům a kraji?

Martin Kolovratník se velmi angažuje v oblasti dopravy. V Hlinsku nám pomohl s vybudováním chodníku k firmě, která zaměstnává postižené zaměstnance, kdy tam byl složitý a nebezpečný přístup. V tomto oboru pomohl určitě i jiným městům v rámci kraje. Velmi se zaštiťuje některými ministry, a proto prý musí být na kandidátce, aby dokončil rozdělanou práci s nimi.

Vyvrátíte, že některým lidem na kandidátce nejde, lidově řečeno, pouze o koryta?

Práci poslanců by měl zhodnotit především pan Babiš a Faltýnek. Já z ní mohu mít pouze své pocity, ale nepřísluší mi ji hodnotit.

Kdo z pražské centrály vám byl ochoten v minulosti pomáhat řešit problémy?

Nikdy jsme nepotřebovali pomoc centrály, vždy jsme se snažili řešit problémy v rámci oblasti.

Jak se vyvíjel váš pohled na Andreje Babiše?

Do hnutí jsem vstupoval hlavně z důvodu osoby pana Babiše, kterému jsem věřil. V poslední době pan předseda nemá zřejmě mnoho času na hnutí, asi s ohledem na situaci kolem covidu, a začíná se to projevovat. Někteří členové mají pocit, že mají patent na rozum a nešetří kritikou ostatních. Přitom v jejich regionech vylézají kostlivci ze skříní velmi často. Vždy je jednodušší kritizovat druhého než si zamést před vlastním prahem a uznat, že všichni děláme chyby. Je nutné se z nich ale poučit a neopakovat je.

A Jaroslav Faltýnek? 

Když Jaroslav Faltýnek vykonával funkci 1. místopředsedy, měla práce smysl a dokázal řešit problémy. Nehodlám hodnotit současnou situaci kolem jeho osoby, to musí řešit jiní.

Jak se změnilo ANO v kraji od roku 2017?

ANO v kraji by mělo mít silnou vůdčí osobnost, která dokáže kraj sjednotit, motivovat a rozvíjet. Oblast Pardubice počtem členské základny v současné době přehlasuje všechny ostatní oblasti SY, UO, CR, což nemá dobrý vliv na členy ostatních oblastí. Začíná se více a více projevovat politikaření, jako je tomu v ostatních politických stranách, což jsme asi nechtěli docílit. Zároveň tím dochází k množícímu se ukončování členství, a to je škoda.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkroťme vládu náhradou škody, burcuje právní expert formace Trikolora Svobodní Soukromníci

17:57 Zkroťme vládu náhradou škody, burcuje právní expert formace Trikolora Svobodní Soukromníci

„Je zbabělé schovávat se za experty. Je zbabělý výrok premiéra, který řekne, že už do něčeho nechce …