Lhali, záměrně, šíří se o koalici. Jak přežijí? Václav Vlk jednu možnost zná

06.07.2023 4:44 | Rozhovor

Fialova vláda je pro jednu část společnosti splněný sen již od dob, kdy býval Václav Klaus předsedou OF. A není to sen o vládě demokratické. Jenže teď mají voliči spíše kocovinu a Babiš posiluje. „Slibovaný ráj a svoboda, až se zbavíme Babiše – předtím slibovaný ráj, až se zbavíme Klause – se prostě nedostavily,“ konstatuje publicista Václav Vlk. „Dnes začíná být většině voličů pětikoalice jasné, že byli obelháni,“ tvrdí dále a dodává, že je všeobecně rozšířeno, že předvolební lži byly záměrné.

Lhali, záměrně, šíří se o koalici. Jak přežijí? Václav Vlk jednu možnost zná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Publicista Václav Vlk st. (uprostřed) na Konferenci o svobodě slova v prostředí digitálních platforem, kterou pořádala Společnost pro obranu svobody projevu

Kabinet Petra Fialy už se blíží polovině svého vládnutí. Co se u nás změnilo za dobu, co u moci není více než polovinou voličů proklínaný Andrej Babiš?

Vláda Petra Fialy je splněný sen určité části naší společnosti, a to již od doby, kdy na sněmu Občanského fóra 13. října 1990 byl zvolen za předsedu Občanského fóra Václav Klaus. V krátkosti jen můžeme říci, že až do voleb v roce 2022, které vyhrála pětikoalice, se v republice vedl boj o to, zda budeme klasickou demokracií, anebo vládu přebere tzv. liberální demokracie, jíž se dnes běžně i na Západě říká „nová oligarchie“. Za pomoci obrovské mediální štvanice na každého, kdo nesplňoval tzv. vysoké požadavky, což prakticky znamenalo na všechny vlády od roku 1992, se podařilo vytvořit situaci, kdy u nás po nevídané mediální smršti zvítězily tzv. demokratické strany.

Říkáte to poněkud pejorativně. Co je na volebním vítězství pěti demokratických stran špatného?

Praxe totiž ukazuje, že právě Fialova vláda je nikoli skutečně „demokratická“, ale od roku 1989 nejvíce chtivá používat totalitní praktiky. Viz „zakázané weby“‚ viz plán Ministerstva vnitra na sledování „uvědomělosti“ státních zaměstnanců, kterých je dnes neuvěřitelných 499 056, postupy státních zástupců v tzv. boji proti tzv. dezinformacím, které se pak často ukážou být pravdivými, ale nepříjemnými pravdami, neuvěřitelné množství obvinění, vyšetřování a trestních stíhání za „verbální trestné činy“. Přitom zrušení této komunisty a StB zneužívané nechutnosti bylo jedním ze základních hesel listopadu 1989.

Kdyby to bylo tak hrozné, jak říkáte, proč by se neplnilo Václavské náměstí či Letná nespokojenci, které by tam svolal nějaký nový „Milion chvilek pro demokracii“?

V současné době je velká část společnosti v kocovině. A to včetně značné části tzv. protibabišovské fronty, protože politické i ekonomické výsledky nynější vlády jsou doslova strašlivé. Nevídaný vzestup cen, propad HDP, neschopnost ministrů ovládat jednotlivá ministerstva a autistický způsob vlády a jednání Petra Fialy je vidět na výsledcích volebních průzkumů. ANO a nenáviděný Babiš posilují, ústy a ideologií „nejpokrokovější“ strany se propadají do ztracena. Po ČSSD, která se po nástupu „progresivních socialistů“ ve straně zhroutila mimo Parlament, následují dnes lidovci, kteří mají úžasnou volitelnost podle květnových průzkumů 3,4 procenta, TOP 09 vedená neuvěřitelnou Pekarovou Adamovou má 4,7 procenta a STAN se potácí těsně nad 5 procenty.

Slibovaný ráj a svoboda, až se zbavíme Babiše – předtím slibovaný ráj, až se zbavíme Klause – se prostě nedostavily. Naopak ve společnosti u střední a starší generace začínají převládat pocity, že kdyby Babiš svojí politikou neumožnil za své vlády výrazné zvýšení platů a důchodů, protože nynější vláda je neschopná s ekonomikou cokoliv udělat, žila by většina naší populace pod hranicí chudoby.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dnes začíná být většině voličů pětikoalice jasné, že byli obelháni..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJaroslav Machacek , 06.07.2023 11:26:55
...hodne nesouhlasim! Nekterym - a zdaleka ne vetsine! Volici petidemolice nebyli moc bystri, kdyz jim sedli na lep - a muselo jim to byt jasne, ze jsou to jenom lzi! Vzdyt u kazdeho prusvihu od roku 1992 byla ODS - tu ji podporovala KDU, tu TOP09. STANkari to je politicky subjekt tyjici z relativne dobreho jmena nekterych komunalnich politiku - no a Pirati - to jsou neobolsevici jako vysiti - jediny trosku rozumny je Bartos - vsechno ostatni od Piratu je na piiip! Alternativy nejsou moc lakave - ANO s Babisem je strana prospecharu, ktera kdyz jde do tuheho cukne a nechce si to rozhazet s mainstreamem. Zbytecne - ten ANO nenavidi a ANTIBABIS jej jeho zlaty hreb sledovanosti - stejne jako v USA ani Trumph. Neschopny Fiala je medialne nezajimavy - toho davy hltat nebudou - to je takovy Slavek Sobotka II. Ale Babis - to je jina medialni liga - staci uvest reportaz, jaky zisk ma Agrofert, prizivit evergreenem Capi hnizdo (jeho vysetrovani stalo mnohonasobne vic, nez byla 50 milionova dotace - jiz davno vracena!) a zavistivi Cechacci se u TV zacnou dusit nenavisti. To, ze soucasna Vlada prodrbava castky o 3 rady vetsi uz je nejak nebere - ve sve nenavisti vuci Babisovi, Rusku, Cine jim to nedocvakava...

|  11 |  0

Další články z rubriky

Unijní aplikace, která o vás řekne všechno. Zásah Bartoše usnadnil špehování

17:09 Unijní aplikace, která o vás řekne všechno. Zásah Bartoše usnadnil špehování

Evropský parlament 29. února 2024 přijal po téměř třech letech jednání reformu legislativy eIDAS z r…