Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

26.12.2024 4:46 | Rozhovor

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou Petra Fialy řádí u nás, tak v různých lokálních obměnách takřka v celé atlantické říši, přichází s novou formou totality, varuje Michal Semín, studentský vůdce z roku 1989 a dnes jeden z nejznámějších kritiků liberalistického relativismu. Oblíbená argumentace, že jsme v 21. století, podle něj skrývá řadu rozporů.

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Semín

Vy se v rámci Spolku Svatopluk i dalších aktivit snažíte o posouvání naší společnosti směrem ke konzervativním hodnotám a tradičnějšímu myšlení. Liberálové se takovým snahám pošklebují. Jak vysvětlit, že se pošklebovat nemají?

Nějakou jednodušší otázku byste na úvod tohoto rozhovoru neměl? Odpověď znám, nejde ji však stlačit do pár vět. A taky si tu nevystačíme s žurnalistickými finesami a floskulemi. Musíme zajet na hlubinu, k filozofické reflexi o povaze svobody. Liberál, jak název napovídá, má svobodu ve štítu. Má ji za tu nejvyšší životní hodnotu, ty ostatní musejí působit v jejích službách. Může však být nejvyšším dobrem něco, co má povahu prostředku? Svoboda přece nutně odkazuje k vyšší hodnotě, než je ona sama. Je bezesporu životně důležitá, musí se však sklonit před něčím ještě vznešenějším.

A tím je co?

Vše, co volím, se mi jeví jako dobro. Dám příklad. Potřebuji peníze, abych pořídil rodině dárky pod stromeček. V peněžence nemám ani floka, a tak si vypomohu, bez vašeho svolení, tou vaší. Jednal jsem z vlastního rozhodnutí, a tedy svobodně. Ale jednal jsem správně? Kdyby byla svoboda tou nejvyšší životní hodnotou, jak byste se mohl proti mému jednání oprávněně ohradit?

Snad nechcete říct, že všichni liberálové schvalují krádež…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Emisní povolenky

Také s nimi nesouhlasím a snad zavedeny nebudou. Ale upřímně, co může pro nás jejich nezavedení znamenat? Dost pochybuji, že když je nezavedeme, EU nad tím jen mávne rukou.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na třech židlích. Stroj na peníze pro „rovnost žen“ v ČR

4:44 Na třech židlích. Stroj na peníze pro „rovnost žen“ v ČR

V uplynulých týdnech ParlamentníListy.cz rozkrývaly nevolené struktury ovlivňující chod státu skrze …