Stránky médií stále plní komentáře k summitu Evropské unie s Tureckem. „Nebyla to žádná pěkná podívaná, co vrcholní politici EU předvedli. Byli nejednotní a váhaví ve všem, co se týkalo Turecka v Evropě, Turecka, jež vystupovalo jako pán a které si je jisté svou beztrestností,“ uvedl například italský deník. Naopak předseda Evropské rady Donald Tusk vítězoslavně oznámil, že jsou u konce dny nijak neřízené migrace, protože byla uzavřena takzvaná balkánská migrační trasa. Jak výsledek summitu hodnotíte vy?
Začal bych tou balkánskou migrační trasou. Opravdu byla uzavřena, a to středeční půlnocí. Slovinsko začíná vyžadovat víza. Každý, ať přijde ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, nebude vpuštěn do Schengenu a podobné opatření udělaly Chorvatsko a Srbsko. Dominovým efektem se dostáváme na řecko-tureckou hranici. Co je důležité, uprchlíci jak v Turecku, tak v dalších zemích dostali tuto jasnou zprávu, že balkánská cesta je uzavřená.
Teď se vrátím k summitu. Evropa musí zajistit, aby z Turecka přišlo nelegálních migrantů co nejméně. Turecko si uvědomuje svou pozici, protože dlouhé roky a desetiletí evropské státy dávaly najevo: „My vás vezmeme do Evropské unie, ale počkáte si.“ Turci se dlouhou dobu snažili obejít bezvízový styk a teď využívají situaci, takže chtějí urychlit jednání o vstupu do Evropské unie, bezvízový styk a více peněz. Takže to byly nové podmínky, které představitelé osmadvacítky slyšeli poprvé. Proto došlo pouze k částečné dohodě, ale detaily budou upřesněny, aby na příštím summitu mohlo být vše stvrzeno.
My jako Evropané, nejen Češi, ale i Němci, Francouzi a další, se samozřejmě nesmíme nechat vydírat. Chceme mít stabilního souseda, ale musíme také jasně říci, jak si řešení krize představujeme a jaké jsou naše hodnoty. Turecko například nemůže chtít urychlit vstup do EU, pokud bude zavírat nezávislé novináře, noviny a tiskové agentury, jako se to dělo v uplynulých dnech. Jednou ze základních podmínek členství v Evropské unii je dodržování základních lidských a občanských práv a politických svobod a mezi ně samozřejmě patří svoboda projevu, svoboda pro novináře. Pokud to nebude dodržovat, nemůže očekávat, že bude Evropská unie ustupovat.
Jak vás poslouchám, vidíte summit pozitivně, jako posun dopředu…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá