Luboš Zálom: Neexistuje nic jako právo přijít do cizí země. Fiala je nepřítel svobody a trhu

02.10.2023 11:09 | Rozhovor

Zásadní příčinou nelegální migrace je štědrý sociální systém EU a neochota se migraci bránit silou. Myslí si to místopředseda Svobodných Luboš Zálom, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví o unijních kvótách, dotačním komunismu České republiky, škodlivosti dotací, koncesionářských poplatcích, volebních slibech i nedůsledném přístupu ODS k tržnímu pojetí ekonomiky, který pomohl „vytvořit“ Andreje Babiše. „Nevěřím příliš tomu, že by politici současné vlády měli v sobě tolik uvědomění, aby šli proti dotačnímu socialismu jako takovému. Dotace jim podle mě nevadí, pokud jdou směrem, který se jim zamlouvá,“ říká Luboš Zálom.

Luboš Zálom: Neexistuje nic jako právo přijít do cizí země. Fiala je nepřítel svobody a trhu
Foto: Archiv L. Záloma
Popisek: Luboš Zálom, místopředseda Svobodných

Po několika letech útlumu čelí Evropa další vlně nelegální migrace. Čím je to podle vás způsobeno?

Je potřeba si uvědomit, že migraci čelí Evropa soustavně. Jde pouze o to, zda se z toho v tu nebo jinou chvíli stane mediální a pak i politické téma. Zásadní příčina je pořád stejná, je to především štědrý sociální systém zemí Evropské unie a zároveň neschopnost nebo spíš neochota se migraci bránit jediným nástrojem, který může být účinný, tedy silou. A součástí ideologie Evropské unie je přece multikulturalismus a bezbřehá tolerance vůči všemu, co je s evropskou nebo západní kulturou nekompatibilní. Agentura Frontex, která by měla bránit vnější hranice Evropské unie, ve skutečnosti pašuje lidi přes Středozemní moře. Ale to asi neříkám nic nového. Samozřejmě existují i příčiny v zemích, odkud migranti pocházejí, ale ty jsou pro mě nepodstatné. Neexistuje nic jako právo přijít do cizí země. Ta musí mít vždycky konečné slovo a vybírat si, koho na své území pustí.

Náporu nelegálních migrantů především z afrických zemí čelí v těchto dnech především Itálie. Tamní premiérka mluví o tom, že nedopustí, aby se její země stala uprchlickým táborem Evropy, šéfka Evropské komise pak volá po celounijním řešení. Co tato slova budou podle vás znamenat pro Českou republiku?

Celounijní řešení nemůže ve skutečnosti znamenat nic jiného než rozdělování migrantů podle nějakého určeného klíče. Vlastně kvóty, nanejvýš s možností se z nich nějakým způsobem vykoupit. Ostatně přesně o tom je nový tzv. migrační pakt. Itálie si podle mě uvědomuje, že migrační tlak nemůže zvládnout, nikoliv proto, že by jí k tomu chyběly síly, ale protože jí to nebude dovoleno. Dovedete si představit, že by některá členská země EU proti migrantům použila svoje ozbrojené síly? Že by ničila lodě pašeráků a migranty vracela zpět na africké pobřeží? Nikdo si to nedovolí. Samozřejmě že pak Itálii nezbývá než souhlasit s celounijním řešením a doufat, že tamní migranti budou „přerozděleni“ jinam. Třeba i do České republiky, i když v současné době se zdá, že si vystačíme s uprchlíky z Ukrajiny, kde je alespoň nějaká kulturní kompatibilita. Jak dlouho to vydrží, těžko říct. Dříve či později dostaneme i my příkaz přijmout určité množství migrantů z Afriky. Pokud se z takové povinnosti vykoupíme, je to samozřejmě zbytečné utrácení našich peněz za jakýsi odpustek z něčeho, k čemu vlastně žádnou morální povinnost nemáme. Může se stejně tak stát, že v té době budou už veřejné finance České republiky v takovém rozkladu, že si žádné migrační odpustky nebudeme schopni dovolit. Jediná možnost je samozřejmě všechny takové vnucené závazky odmítnout, nikoho nepřijímat a radši čelit hrozbě sporů s Evropskou unií.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pokud chce Brusel nebo Řím přerozdělovat Afričany, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebosstanaka , 02.10.2023 12:52:15
tak ať je přerozdělí do Nigérie, Ghany, Angoly nebo Čadu, tedy tam, odkud přišli. Je tragédie, že jsme pod kuratelou bruselského režimu, který se domnívá, že je snazší nebo dokonce žádoucí přerozdělit africké vetřelce z Itálie radši dál na sever do střední Evropy než zpět do Afriky. A ano, pan Zálom má pravdu v tom, že bránit se je třeba silou - když mi někdo rozkopne dveře do bytu, tak řešením není přizpůsobit se vetřelci, řešením je vetřelce silou z bytu dostat.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

12:00 „Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

VIDLÁKŮV TÝDEN – Předseda hnutí STAČILO! se pro ParlamentníListy.cz svěřil, jakou by chtěl funkci. Z…