Marek Černoch hovoří o nenávistné kampani, kterou rozpoutal Okamura a minula se účinkem. A také o "velké Babišově černé díře"

18.07.2015 8:02 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec Marek Černoch je patrně nejviditelnějším zástupcem poslaneckého klubu hnutí Úsvit, který opustil svého zakladatele Tomio Okamuru. Spolu s ODS a TOP 09 pak inicioval hlasování o nedůvěře vládě a nyní bojuje i proti elektronické evidenci tržeb, vlajkové lodi Babišova ministerstva financí.

Marek Černoch hovoří o nenávistné kampani, kterou rozpoutal Okamura a minula se účinkem. A také o "velké Babišově černé díře"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Černoch v redakci PL

Minulý týden se ve sněmovně objevil vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb. Hnutí Úsvit jej odmítá. V čem vidíte jeho rizika?

V první řadě musím na tomto místě zmínit, že jsme samozřejmě pro, aby se daně platily poctivě, aby měli všichni stejná práva a povinnosti, a vůbec neschvalujeme, aby se někdo těmto povinnostem vyhýbal. Nicméně experiment EET má tolik nedostatků, nejasností či prokazatelných rizik, že ho v této podobě nemůžeme podpořit. Náklady na zavedení jsou ve stovkách milionů a už teď se spekuluje, že IT zakázky v rámci EET budou jedna velká černá díra. Budou na tom profitovat opět  „vyvolené“ firmy. Pokud to vůbec bude fungovat, protože i laikovi musí být jasné, po zkušenostech s projekty výrazně menšího rozsahu a výrazně menší technické náročnosti, jako třeba slavná Opencard, či registr vozidel, že to dopadne špatně.

Další otázkou je prohloubení zasahování státu do obchodních transakcí soukromého sektoru. Určité množství nikým nevolených úředníků v čele se zvoleným Andrejem Babišem bude mít absolutní přehled o všech obchodních transakcích dotčených subjektů. Budou vědět, kdo komu co a za kolik prodává, kdo od koho co a za kolik nakupuje. To jsou informace v obchodním světě zcela nevyčíslitelné hodnoty a vytvářejí dosud nevídaný korupční potenciál. Dovedu si představit, že na tomto systému pár vyvolených vydělá opravdu astronomické sumy. Nezávislý Úřad pro ochranu osobních dat to vidí jako vytvoření „policejního státu“.

A v neposlední řadě jsou pro nás nepřijatelné neadekvátní postihy, které budou klackem pro konkurenční soupeření některých živnostníků. V návrhu zákona stojí, že kdo nezašle včas (tedy on-line) údaje o platbě nebo nevydá účtenku schválenou systémem, může od Celní správy dostat pokutu až půl milionu Kč a může mu být zároveň zavřena provozovna až na dva roky nebo dokonce pozastavení veškeré podnikatelské činnosti až na dva roky. Proti tomu může dotčený živnostník podat stížnost, kde bude celá věc vyšetřena, sankce však v takovém případě nebude mít odkladný účinek!

Jinými slovy, Celní správa může svévolně komukoliv kdykoliv zničit jakékoliv podnikání a uvrhnout ho okamžitě do půlmilionového dluhu. Bez důkazů, jen tak, dokonce na to ani nebude muset mít anonymní ohlášení. Toto je naprosto bezprecedentní a neakceptovatelná pravomoc úřadů, jaká tu do teď nebyla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

0:01 Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR To, co lze z úst některých koaličních poslanců a senátorů na téma osvobození Česko…