Marek Černoch prozradil, co se dělo ve sněmovně kvůli Turecku. Merkelová by měla rezignovat, a to jsem ještě mírný, dodává

04.09.2016 11:02 | Zprávy

ROZHOVOR Šéf poslaneckého klubu hnutí Úsvit Marek Černoch v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prozradil, jak v týdnu probíhalo na výboru Poslanecké sněmovny jednání o bezvízovém styku s Tureckem. A poté připomněl, jak k této otázce v minulosti přistupovali například premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr Jiří Dienstbier.

Marek Černoch prozradil, co se dělo ve sněmovně kvůli Turecku. Merkelová by měla rezignovat, a to jsem ještě mírný, dodává
Foto: Marek Černoch
Popisek: Marek Černoch

Jaký máte názor na rozhodnutí parlamentního výboru pro evropské záležitosti, který navrhl usnesení na bezvízový styk s Tureckem a Kosovem?

EU je nepoučitelná. Už když odjížděl premiér Sobotka zhruba před půl rokem podepsat smlouvu s Tureckem, kde ze strany Turecka byl požadavek na bezvízový styk a přístupové rozhovory do EU, navrhl jsem usnesení výboru evropských záležitostí, že premiér má bezvízový styk odmítnout. Toto usnesení výbor pro evropské záležitosti odhlasoval. O několik dnů později odmítnutí bezvízového styku s Tureckem odhlasovala i sněmovna. Premiér Sobotka a ministr Stropnický pak ale přes média arogantně vzkázali, že je usnesení nezajímá a smlouvu s Tureckem podepíší. To, že je bezvízový styk s Tureckem, které má 80milionovou muslimskou komunitu a kde se pohybují tisíce radikálů, obrovským rizikem, premiéra nezajímalo.

EU si ale nedá říct a zkouší to dál. Tento týden jsme na výboru opět řešili požadavek EU k bezvízovému styku s Tureckem a k tomu ještě s Kosovem. Tak jsem opět navrhl změnit usnesení ve smyslu, že výbor odmítá bezvízový styk s Tureckem i Kosovem. Opět se to podařilo prohlasovat.

Rozhodnutí parlamentního výboru je v souladu s názorem Evropské komise, která  navrhla zrušení vízové povinnosti pro občany z Kosova a Turecka, cestujícími do zemí Unie. Stejně jako v případě Turecka i Kosovo podle Bruselu udělalo pokrok při plnění potřebných kritérií. Souhlasíte s ním?

Díky tomu, že se podařilo odhlasovat odmítnutí bezvízového styku s těmito zeměmi, jsme Bruselu poslali vzkaz, že to odmítáme. Brusel dál pokračuje ve své velice nebezpečné politice a chce do toho zatáhnout celou Evropu. S tím kategoricky nesouhlasím. Turecko ještě ani nesplnilo některé podmínky a nikdy je nebude schopné splnit. Do Evropy prostě nepatří. A touha EU na bezvízový styk s Kosovem? To už Evropa zapomněla, že z Kosova do Evropy přicházel organizovaný zločin? Není to země, se kterou chceme mít otevřené hranice. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

4:44 Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

Zeptali jsme se někdejšího právního poradce prezidenta ČR a ústavního právníka dr. Kuby na vyjádření…