Marie Benešová: Dienstbier je někdy partyzán. Ale jiným to samé vyčítá

02.03.2013 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová v poslední době zaujala v mnoha směrech. Zkritizovala svého kolegu Jiřího Dienstbiera, odmítla nabídku stát se ústavní soudkyní a sama nastupujícímu prezidentu Zemanovi navrhla některé kandidáty, o kterých se rozpoutala diskuse. Za čtrnáct dní má na sjezdu obhajovat svou funkci a kromě toho stále naplno vykonává advokátní praxi.

Marie Benešová: Dienstbier je někdy partyzán. Ale jiným to samé vyčítá
Foto: hns
Popisek: Marie Benešová v půlnočním rozhovoru

Paní místopředsedkyně, co obvykle děláte o půlnoci ze soboty na neděli?

Obvykle jsem doma, koukám na televizi, a pak jdu normálně spát. Žádný večerní program, že bych třeba šla na ples, obvykle nemám. Většinou bývám za týden dost unavená, takže se raději vyspím.

Tématem tohoto týdne byla žaloba na prezidenta pro velezradu a řešilo se, zda věci, které mu žalující senátoři vytýkali, naplňovaly skutkovou podstatu velezrady. Co si o tom myslíte jakožto člověk, který se jako advokát právem živí?

Já bych to nejspíš za velezradu nepovažovala, protože tam nejsou naplněny znaky tohoto jednání. Určitě to nebylo nic proti svrchovanosti a celistvosti republiky, možná by se dalo polemizovat, zda to nebylo proti jejímu demokratického řádu, ale myslím si, že ta intenzita není tak silná, aby ta žaloba byla úspěšná.

Ale v zásadě to nevidím jako až takový problém. Prostě se to podá a uvidíme. Třeba ještě všichni budeme překvapeni, co s tím Ústavní soud udělá. Sama bych však takovou akci asi neiniciovala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Vládo, ignoruj Ústavní soud jako Tusk v Polsku. Jde o demokracii

13:02 Drulák: Vládo, ignoruj Ústavní soud jako Tusk v Polsku. Jde o demokracii

Pokud se vláda nepostaví proti zásahům do jejího demokratického mandátu, jako to učinil Ústavní soud…