Milan Štěch pro PL: Sobotka má na Západě renomé. Na rozdíl od Zemana. Lidé u nás ještě pořád nevidí, co se tady děje, tleskají tomu, ale časem zapláčou

20.06.2017 6:47

ROZHOVOR Předseda Senátu Milan Štěch považuje krok, který udělal premiér Bohuslav Sobotka, za logický. Teď silnému tlaku prezidenta Miloše Zemana z Pražského hradu a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše budou vzdorovat tři lidé – v roli premiéra Bohuslav Sobotka, v roli volebního lídra ČSSD a kandidáta na příštího předsedu vlády Lubomír Zaorálek a v roli člověka řídícího stranu Milan Chovanec. O budoucnost Bohuslava Sobotky se šéf Senátu nebojí. „Myslím, že v politice zůstane. A pokud ne, tak se určitě uplatní, protože má dobré renomé v Evropě. Když jsem na pracovní cestě na Západě, přesvědčuji se o tom, že o prezidentovi se tam mluví špatně, ale Bohuslav Sobotka je všude uznávaný jako velmi seriózní a schopný politik,“ prohlásil Milan Štěch v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Milan Štěch pro PL: Sobotka má na Západě renomé. Na rozdíl od Zemana. Lidé u nás ještě pořád nevidí, co se tady děje, tleskají tomu, ale časem zapláčou
Foto: Daniela Černá
Popisek: Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR na sjezdu OS KOVO

Jak jste přijal fakt, že se premiér Bohuslav Sobotka vzdal řízení ČSSD i funkce celostátního volebního lídra pro sněmovní volby? Vy jste za ním vždycky stál, nerozmlouval jste mu tento krok? Nebo si myslíte, že se právě on jako předseda strany dopustil nějakých zásadních chyb, které vedly k propadu obliby strany u voličů?

Stále jsem přesvědčen, že Bohuslav Sobotka byl dobrým premiérem, že si Česká republika vede velmi dobře, jak dokazují hospodářské úspěchy. Zvládl velmi těžké úkoly, jako bylo odmítnutí povinných kvót pro rozdělení uprchlíků a další věci. Jeho současná reakce na ten politický boj je celkem logická. Dneska je slušná politika válcovaná hrubou politikou, kterou představuje zejména Andrej Babiš. Vždycky je dobré lidi hodnotit s nějakým časovým odstupem. A jsem přesvědčen, že doba Bohuslava Sobotky bude nakonec hodnocena velmi pozitivně. Myslím si tedy, že odchod Bohuslava Sobotky z čela strany je logickou reakcí i na ten vývoj volebních preferencí sociální demokracie. Takže jsem s jeho krokem byl srozuměn a neměl jsem k tomu žádné připomínky. 

Anketa

Vadí vám, že ČT nasazuje v létě starší české seriály?

69%
31%
hlasovalo: 5827 lidí

Myslíte si, že propad preferencí sociální demokracie byl způsoben neoblíbeností premiéra Bohuslava Sobotky ve veřejnosti a jeho některými kroky v nedávné minulosti, které veřejnost ne vždy zcela chápala, a že tedy jeho odchod z čela strany povede k nějakému zásadnímu obratu ve vnímání sociální demokracie?

Je to hlavně reakce na hrubou rétoriku a propagaci Andreje Babiše. Ukazuje se, že části veřejnosti takový způsob politiky nevadí, stejně jako jí nevadí záznamy z rozhovorů s novinářem jeho novin nebo ze schůzky se studenty v Olomouci, které se objevily na veřejnosti. Myslím, že pokud se bude  v politice komunikovat tímto způsobem, tak to nebude dobré. Bohuslav Sobotka je politik jiného rázu, je to slušný člověk, nepoužívá takové způsoby jako Andrej Babiš. A bylo to znásobeno ještě přístupem prezidenta, který neustále šířil negativní věci o premiérovi. Například  v poslední době Andrej Babiš chodil a říkal: „tak mi říkal prezident, že když on končil jako předseda vlády, zbylo po něm čtyřicet miliard za prodej plynárenství a že další vláda v čele s ministrem financí Sobotkou to utratila“. To jsou takové hloupé, nepodložené věci. Navíc už se nemluví o tom, že tady tehdy byly povodně, že se platily dluhy, které byly v bankách. A další věc je, kolik je těch trollů, kteří pracují pro Andreje Babiše. To nemá obdoby. Já jsem to sám poznal před dvěma a půl až třemi lety, když jsem se kriticky vyjádřil k nějaké věci k Andreji Babišovi a následující dny jsem byl zaplavený různými maily. Myslím, že lidé u nás ještě pořád nevidí, co se tady děje, tleskají tomu, ale časem zapláčou, protože to nakonec postihne každého. Zejména lidi, kterým se dnes daří dobře. Myslím, že éra Bohuslava Sobotky byla dobrou érou pro Českou republiku. Ale bez ohledu na to je samozřejmě třeba brát v potaz reakce veřejnosti a adekvátně na to zareagovat. Sociální demokracie se o to pokouší a uvidíme, jaký bude další vývoj. Já to neberu fatálně, beru to tak, že se musíme poprat se vším a že žádný strom neroste do nebe, ani ten, který má teď navrch.

Když mluvíme o Andreji Babišovi a jeho metodách, musíme zmínit, jaké má prostředky k ovlivňování politiky i veřejnosti. Jednak finanční, jednak mediální. Nemyslíte, že i některé průzkumy volebních preferencí mohou být negativně ovlivněny? Nedělá tedy sociální demokracie chybu, že tomu tlaku, ať už ze strany prezidenta, nebo Andreje Babiše, podléhá a tancuje podle jejich not? 

Ať uděláte, co uděláte, na to mohou být různé názory. Já si myslím, že toho na Bohuslava Sobotku už bylo moc. Tlak z Hradu, tlak, který vytváří Babiš a lidi, kteří jsou na něj napojeni, problémy v rodině, které se dají čekat, když je někdo v tak vysoké funkci a pod takovým tlakem. Teď se ten tlak rozloží na víc lidí. A Bohuslav Sobotka se nepropadne, myslím, že v politice zůstane. A pokud ne, tak se určitě uplatní, protože má dobré renomé v Evropě. Když jsem na pracovní cestě na Západě, o prezidentovi se tam mluví špatně, ale Bohuslav Sobotka je uznávaný jako velmi seriózní a schopný politik. Z České republiky si tam nejvíc všímají Sobotky, a to nejen tady v Evropě, ale i za mořem. Takže je třeba nebrat to fatálně, život je změna a změna je život. Já věřím, že v České republice jsou principy demokracie zakořeněny, takže když to překročí nějakou mez, lidé se ozvou.

Pane předsedo, teď to vypadá, že teď sociální demokracie proti těžkým soupeřům – Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi – postavila trojici Sobotka, Zaorálek a Chovanec, která jejich silnému tlaku bude lépe vzdorovat než jeden muž ve funkci premiéra a předsedy strany čili Bohuslav Sobotka. Chápu to správně, že je důvodem vzniku tohoto triumvirátu ten tlak trochu rozložit?

Rozloží se to, protože každý má ještě nějaké pracovní povinnosti, které musí zvládnout, i to je realita. Uvidíme, jak se to bude dařit, ale ti lidé spolu komunikovali a ta komunikace je dobrá, ti lidé nejsou proti sobě nijak postavení. Je s nimi ještě ve vedení předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který je slušný a schopný chlap, já se budu také snažit, takže věřím, že se to zvládne. Ať už to dopadne jakkoli, řekneme si, že jsme udělali, co jsme udělat mohli. A nezpochybnitelným faktem je, že Česká republika si v porovnání s jinými zeměmi vede velmi dobře. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Fiala jako Emanuel Moravec. Bartoš bez harmoniky. Takto to dopadne

7:25 Petr Hampl: Fiala jako Emanuel Moravec. Bartoš bez harmoniky. Takto to dopadne

Jaký je rozdíl mezi Petrem Fialou a Piráty? Dnes téměř žádný, neboť i Piráti začali nosit sako. Před…