To, co se děje na politické scéně České republiky, je pouze naše vnitřní záležitost, pokud nedochází k nějakému porušení ustanovení Evropských smluv?
Kriminální otázky týkající se politiků jsou řešeny národními orgány, a co se týká jmenování úřednické vlády nebo rozpuštění parlamentu, všichni se pohybují v rámci Ústavy České republiky.
Pokud je v členském státě dodržena ústavnost, nemají žádné evropské orgány sebemenší důvod se situací zabývat. Evropský parlament má, řekl bych z hlediska Evropské unie a nakonec i z hlediska České republiky, daleko důležitější úkoly: vyjednat a schválit víceletý finanční rámec, rozpočet Unie pro rok 2013, dokončit vyjednávání o společné zemědělské politice a další a další věci. Pro nás je situace na české politické scéně jistě významná a všichni bychom chtěli její rychlé řešení, tedy předčasné volby, ale svět ani Evropa se kvůli tomu skutečně nezastaví.
Přece jenom, čelil jste v souvislosti s aférou Nečas - Nagyová nějakým nepříjemným otázkám nebo narážkám?
Evropská média nenechala skandál bez povšimnutí a kolegové se pochopitelně ptali. Ale nezaznamenal jsem rozhodně žádnou aroganci nebo výsměch, spíše snad určitý úžas a pobavení. Ono je přece jen zvláštní, když se do mileneckého trojlístku zapojují tajné služby, a ještě se při tom nechají chytit policií. Nakonec celá ta aféra vychází jako šestáková absurdita z nějakého paperbacku. Ale na druhou stranu, co je to například proti Berlusconiho aférám nebo skandálu s rekonstrukcí ústavy v Maďarsku Orbánovou vládou. Nečasova vláda ostatně nikdy v EU dobré jméno neměla, jejího odchodu myslím nikdo litovat nebude a České republice to na mezinárodním a evropském poli jen a jen prospěje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová