Ministr Válek, řečený Leopard... Vláda si z lidí dělá legraci už zcela otevřeně, zuří Okamura

23.01.2023 13:05 | Rozhovor

Naprostý výsměch českým občanům, zhodnotil Tomio Okamura vládní „zodpovídání“ se Sněmovně a občanům, které předvedla v týdnu při hlasování o nedůvěře. Naprostým vrcholem je podle něj chování ministryně Černochové, která už bere válku jako zábavu a vykládá „veselé historky“, jak kolegu Válkovi přezdívá Leopard.

Ministr Válek, řečený Leopard... Vláda si z lidí dělá legraci už zcela otevřeně, zuří Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Příští týden nás čeká druhé kolo prezidentské volby a lidé dost debatují, jaký je k němu postoj SPD. Můžete ho tedy čtenářům vyjasnit?

Hnutí SPD v druhém kole prezidentské volby v souladu s našimi dlouhodobými politickými postoji nepodpoří kandidáta spojeného s Fialovou vládní pětikoalicí, což je Petr Pavel, člověka, který je pro omezování svobody slova a nejmenoval by členy našeho hnutí za ministry vlády, což by omezovalo prosazování našeho politického programu.

Dobře, to tedy pro voliče znamená co?

To znamená, že pokud budou naši voliči hlasovat na základě našeho doporučení, mají několik možností. Například Jaroslav Bašta avizoval, že hodí do urny prázdný lístek, protože jako politický vězeň komunistického režimu má problém s tím, aby volil kandidáty, kteří byli ve stejné době elitní nomenklaturní komunisté a podporovali tehdejší režim v poměrně vysokých funkcích. Jeho postoj z hlediska jeho životní zkušenosti naprosto chápu, jelikož právě kvůli podobným lidem byl Jaroslav Bašta vyhozen po roce 1968 ze studia na vysoké škole a strávil 2,5 roku ve vězení.

Další možností je volit kandidáta, který není spojen s vládní pětikoalicí, což je zase postoj Jaroslava Foldyny.

Zbývající možností pak je nejít k volbám, pakliže si naši voliči nebudou moci vybrat ani jednoho ze dvou zbývajících kandidátů, což také chápu, jelikož oba kandidáti veřejně pomlouvali a špinili SPD a náš politický program a přímo se proti našemu programu v zásadních bodech vymezovali. Naši voliči jsou moudří a inteligentní a určitě se rozhodnou dobře na základě svého rozumu a svého svědomí.

Uplynulý týden bylo hlavní událostí v české politice hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy. Tu koaliční „stoosmička“ podle očekávání podržela, mělo podle vás smysl se o to pokoušet?

Tato škodlivá vláda během prvního roku svého působení flagrantně porušila mnohé své předvolební sliby i vlastní programové prohlášení. Těch důvodů je samozřejmě celá řada – od rapidního zhoršení sociální a ekonomické situace v zemi, přes státní rozpočty se stamiliardovými schodky, vysoká inflace, astronomické ceny energií a potravin atd. Pomoc českým občanům a firmám je ze strany vlády nulová, vládní prioritou je podpora Ukrajiny a Ukrajinců a podřizování se pokynům Evropské unie (např. budoucí zákaz prodeje aut se spalovacími motory či zavádění emisních povolenek i pro domácnosti) a podřizování se pokynům Washingtonu. Ze všech těchto důvodů musí asociální, neschopná a nekompetentní vláda Petra Fialy (ODS) co nejdříve skončit!

Vláda ale Sněmovně předložila výčet svých úspěchů, který ministři předčítali mnoho hodin...

To je naprostý výsměch občanům. Jestli považuje za úspěch, že máme jedny z nejdražších energií v Evropě, předražené potraviny, nedostatek základních léků a že se další a další miliony lidí propadají do chudoby, tak je to asi na psychiatra.

Vrcholem arogance je, že zatímco v lékárnách chybějí základní léky, ministryně obrany Černochová (ODS) ve Sněmovně vypráví, jak říká ministrovi zdravotnictví z TOP 09 Vlastimilu Válkovi Leopard, protože rád hraje tankové hry.

Co kdyby Leopard radši přestal hrát ty tankové hry během jednání Sněmovny a začal řešit problémy našeho zdravotnictví a nedostatku léků? Když vidím představitele Fialovy vlády, jak se fotí u kamionů naložených léky zdarma pro Ukrajinu, když vím, že vláda prosadila pro ukrajinské migranty zdravotní péči zdarma, zatímco naši občané nemohou sehnat a zaplatit zubaře, tak je jasné, že při tomto přístupu Fialovy vlády pak musí jak péče, tak léky pro české občany chybět. Fialova vláda nás chce do války zatáhnout za každou cenu a i bez souhlasu Parlamentu.

Počkejte, zatáhnout do války? Máte o tom nějaké konkrétní informace, které my občané nevíme?

Ano. Premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová z ODS chtějí změnou Ústavy prosadit rozšíření práva vlády vysílat vojáky do zahraničí na maximálně 60 dnů bez souhlasu Parlamentu a také pobyt cizích vojsk na našem území. Toto rozšíření se má konkrétně týkat možnosti vlády učinit tak i v případě ochrany života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti České republiky, zatímco dnes je možné pouze v rámci mírových a záchranných operací při živelních pohromách. A vláda Petra Fialy toto chce rozšířit v podstatě na jakékoliv zahraniční operace.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

V momentě, když vláda vyšle české vojáky do boje s Ruskem, staneme se válčící stranou a už s tím nikdo nehne. Rusko v reakci na eskalaci přesunulo iskandery na běloruské hranice a tyto rakety už dnes jsou schopné zasáhnout území Moravy. Proto SPD jasně říká jako jediný subjekt ve Sněmovně, že nechceme válku, ale chceme mír a mírová jednání. Taková situace, to znamená eskalace války, vyhovuje Spojeným státům, které si přejí mít vyčerpané Rusko i vyčerpanou Evropu, obojí zároveň, která bude zcela závislá ekonomicky na USA. A sami Američané do té války nepůjdou.

Fialova vláda nás nejen zatahuje do války, ale připravuje i další nepřijatelné návrhy a škodí v dalších oblastech.

Ano, to říkáte stabilně. Máte něco nového, co by toto tvrzení podložilo?

Bohužel mám. Vláda připravuje zákon, kterým chce zavést cenzuru, trestně stíhat za vládě nepohodlné názory a informace a ze státního rozpočtu financovat provládní propagandu. Dále Fialova vláda chce prostřednictvím zvýšení daně z přidané hodnoty lidem zvýšit daně a zdražit vodné a stočné, jídlo, pivo, léky, ubytovací a stravovací služby, knihy, noviny či hromadnou dopravu. Vláda Petra Fialy z ODS chce ještě více zadlužit Českou republiku, když vážně zvažuje přijetí úvěru v objemu 100 až 150 miliard korun od Evropské komise. To chce, abychom dopadli jako Řecko?

Fialova vláda hazarduje s budoucností naší země a vede ji do katastrofy. Na každého Čecha připadá již nyní za Fialovy vlády průměrný dluh 275 tisíc korun. Hospodaření českého státu za vlády koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů skončilo v loňském roce se schodkem ve výši neuvěřitelných, ovšem je to tak, 360,4 miliardy korun. Celkový státní dluh tak vzrostl už na hrozivých 2,895 bilionu korun.

Pokles reálných mezd je v České republice nejvýraznější ze všech členských států podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Tam jsou v podstatě všechny evropské vyspělé státy. A podle údajů pravidelné zprávy Poverty Watch, což je evropská síť proti chudobě, žije již milion českých občanů pod hranicí chudoby a další milion je pak chudobou ohrožen. Čeští občané chudnou ještě rychleji, než je průměr v Evropské unii. Počet českých domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z devíti procent v průběhu roku 2021 na současných 17 % za vlády Petra Fialy. V exekuci je přibližně 9 % občanů z celkové populace.

Podle studie projektu Neviditelní až 889 000 českých občanů patří mezi takzvané neviditelné seniory, tedy mezi osoby, které dlouhodobě nezvládají hradit své živobytí, ale současně propadávají systémem státní podpory pomoci, státní sociální pomoci, hlavně kvůli jeho složitosti, obtížné dostupnosti a neinformovanosti ze strany úřadů. Téměř 50 000 seniorů je v exekuci.

I protektorátní vláda měla větší podporu občanů než vláda Petra Fialy, a to o něčem svědčí. Protektorátní vláda kolaborovala s Němci, protože musela. Tato vláda kolaboruje v neprospěch občanů s cizími mocnostmi, protože sama chce. Nic nechutnějšího si už představit nelze.

V rámci vládní prezentace úspěchů premiér Fiala ve Sněmovně zmínil, že máme dostatečné zásoby plynu. Jste ochoten přičíst vládě tento úspěch?

Tak máme nyní poměrně teplou zimu, čili se plynu tolik nespotřebovalo. Ale důležitou otázkou je, za jakou cenu ten plyn máme. Proč je několikrát předražený? Opět se to projeví v celkové inflaci.

Premiér Fiala nabádá občany, že si, pokud to finančně nezvládají, mají říci o sociální dávky…

Nejlepší je systém, kdy lidé dostávají za slušnou práci slušnou mzdu a vyslouží si slušné důchody. Přece nechceme, aby občané byli závislí na libovůli vlády a almužen od vlády, ale chceme, aby lidé měli slušné příjmy.

Úřady práce momentálně vyplácejí až o padesát procent více sociálních dávek než v minulosti. S rostoucím objemem jejich agendy a počtu žádostí o dávky dochází i k výraznému zpožďování sociální pomoci mnoha lidem v existenčních a finančních problémech, a to i až o několik měsíců, což jim působí závažné životní komplikace. Na mnoha pobočkách, zejména ve velkých městech, jsou občané nuceni čekat na odbavení a vyřízení svých žádostí celé dny ve frontách. Na úřadech práce je nedostatek pracovníků i v důsledku velice nízkých platů, které ještě navíc Fialova vláda už druhým rokem nezvyšuje. Přitom se jedná o velice náročnou a společensky potřebnou práci.

Vinu a odpovědnost za tento neúnosný stav nese jednoznačně vláda Petra Fialy a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), do jehož resortu úřady práce patří. Pětikoaliční vláda donutila brutálním zdražením energií a nákladů na bydlení, které absolutně nebylo nezbytné a nutné, miliony občanů žádat o sociální dávky, přičemž úřady práce nejsou na takovýto nápor personálně, technicky ani logisticky připraveny. Jde o kombinaci dopadů asociální vládní politiky a manažerské neschopnosti. Hnutí SPD si váží všech slušných občanů a vždy se budeme snažit zlepšovat důstojným způsobem jejich životy. A velmi si vážíme všech zaměstnanců úřadů práce a budeme nadále bojovat za jejich adekvátní platové a pracovní podmínky!

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Tahle vláda , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseM.POLO 2 , 23.01.2023 13:20:37
je úplně šílená, pán Babiš má pravdu, když chce mír, ale oni dělají vše proto ,aby ta válka byla, copak tohle lidé nevidí

| 7 | 0

Další články z rubriky

Ožebračí lidi a pak jim budou rozdávat dávky... Hrnčíř z SPD navrhuje úplně jiný balíček

18:19 Ožebračí lidi a pak jim budou rozdávat dávky... Hrnčíř z SPD navrhuje úplně jiný balíček

„Vláda trestá na prvním místě pracující, živnostníky, podnikatele a rodiny s dětmi. Ožebračuje střed…