Ministryně Jourová: Chci řešit problémy, ne myslet pořád na to, jak si krýt záda

09.03.2014 7:15 | Zprávy

ROZHOVOR Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz přiznala, že si nemyslí, že by každý u nás jen toužil krást. Uvedla to v souvislosti s připravovaným novým zákonem o veřejných zakázkách. Odhalila však i další zajímavé názory a postoje. Včetně toho, jak se cítila, když se po letech opět vrátila na ministerstvo a jak se brání tomu, aby jí opojení mocí nestouplo do hlavy.

Ministryně Jourová: Chci řešit problémy, ne myslet pořád na to, jak si krýt záda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová, krajský lídr ANO 2011

Hodně lidí s netrpělivostí čeká na zákon o veřejných zakázkách, který spadá pod Vaše ministerstvo. Prozradíte nám, v jaké fázi nyní je a kdy se tedy ti zainteresovaní dočkají třeba už i jeho platnosti?
Nyní dokončujeme analýzu, co ta směrnice přináší ve vazbě na stávající zákon. Již koncem letošního dubna bychom rádi přešli do užší odborné veřejnosti s jeho věcným návrhem. Do širší odborné diskuse bychom to rádi přinesli tak v polovině roku. V paragrafovém znění bychom ho pak rádi předložili do konce roku tak, aby ho ještě v roce 2014 mohla projednat vláda.

Pokud vše půjde podle těchto představ, od kdy by tedy mohl zákon vejít v platnost?
V příštím roce, nejpozději k 1. 1. 2016. Vím, že je po něm hlasitá poptávka. Když hovořím se zadavateli, všichni se svěřují s tím, že na něj čekají už jak na smilování. Stejně tak i starostové obcí. Současný zákon jim totiž to zadávání dost komplikuje. A to by se mělo změnit. Osobně se chci zasadit o to, aby to bylo v co nejkratším možném termínu.

S veřejnými zakázkami je však spojena i řada - lidově řečeno - průšvihů, které v souvislosti s nimi vyplynuly na povrch. Lidé se prý dokonce bojí veřejné zakázky vyhlašovat. Dokonce se prý hovoří o tom, že v posledních letech nastal určitý útlum v této oblasti. Je to podle Vás pravda? Setkala jste se s tím v praxi?
Přiznám se, že nevím, zda je strach právě tím, co by tvořilo tu neproniknutelnou bariéru pro zadávání. Spíš si myslím, že hlavní bariérou je to, že zadávání zakázek je nyní velmi složité. Jsou k tomu potřeba právníci, odborníci a tím se domnívám, že jsme se dostali až za hranu. Někam, kam jsme neměli. Procesní formy si vyžadují vše tvrdě dodržovat – každý jeden krok. Jenomže v tom procesu v současnosti je mnoho formalismu. To může odrazovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …