Moravák Koudelka: To horší posíláme do Prahy, při vzniku Fialovy vlády se to povedlo

12.09.2024 19:59 | Rozhovor

Strach z Fialovy drahoty, jeho snahy zatáhnout nás do cizí války. A přímo hrůza z důsledků politiky zeleného údělu. To jsou podle Zdeňka Koudelky největší témata, která lidi zajímají před krajskými volbami. Lídr kandidátky SPD, Trikolory, PRO a Svobodných v Brně vnímá i arogantní postoj vlády vůči krajům, ke kterým se chová jako protektor.

Moravák Koudelka: To horší posíláme do Prahy, při vzniku Fialovy vlády se to povedlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

Kandidujete za SPD, Trikoloru, PRO a Svobodné na hejtmana Jihomoravského kraje. Je přitom známo, že v teoretické rovině jako ústavní právník jste spíše ctitelem uspořádání zemského. Pojďme si tedy na úvod vyjasnit, jak se díváte na samotný koncept čtrnácti různorodých krajů?

 Reforma veřejné správy z roku 2000 je největší chyba vlády Miloše Zemana. Vedla k centralismu a nárůstu byrokracie. Řada působností okresních úřadů, které byly zrušeny, byla převedena na kraje a odvolání proti nim řeší ministerstva. Vznikly i kraje velmi malé z pohledu počtu obyvatel – nejmenší Karlovarský kraj má asi 290 000 obyvatel, což je méně, než má okres Brno-město. Dnes máme 675 krajských zastupitelů a 81 senátorů. Když zrušíme kraje a obnovíme země, mohou dva zemské sněmy mít například jen po 81 členech. Tyto zemské sněmy mohou nahradit i Senát při schvalování ústavních zákonů. Takže místo 756 volených funkcionářů a desítek tisíc úředníků na krajských úřadech můžeme mít jen 161 volených funkcionářů s podstatně méně úředníky. Nemluvě o tom, že země Čechy a Morava se Slezskem jsou u nás tisíciletou tradicí. Na země by mohla přejít značná část agendy ministerstev, takže budeme mít štíhlejší a efektivnější stát, kdy se ústřední úřady mají zabývat koncepční a metodickou činností, nikoliv rozhodováním o tom, co se má stát v Horní Dolní.

Rovněž je nesprávné umělé vydělování Prahy. Praha je přirozeným centrem středních Čech, avšak to není respektováno ve správním rozdělení státu. Praha i Středočeský kraj jsou oddělenými kraji. Dělá to problémy v územním plánování, když hlavní tahy začínají v Praze a pokračují ve Středočeském kraji, přičemž tam, kde silnice na hranici Prahy končí, musejí ve středních Čechách pokračovat. Dělá to problém ve školství, kdy pražské školy jsou přirozeným cílem řady dětí ze Středočeského kraje, a dělá to zbytečné problémy i v policii a dalších státních složkách.

Jihomoravský kraj patří k největším a také k nejpestřejším. Jeho hlavní město je mnohými považováno za svérázný inkubátor progresivních nápadů, naopak jeho venkov se prezentuje velmi tradičně až rustikálně. Jak vy vnímáte identitu Jihomoravského kraje?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo vyhrál v ČT? Dohodnutá remíza, vysvětluje Petrov

10:30 Kdo vyhrál v ČT? Dohodnutá remíza, vysvětluje Petrov

Co říká na výsledky voleb ředitele ČT? A co na „zmatky“ kolem OSVČ v souvislosti s koncesionářskými …